sacdokulmesi.gen.tr https://www.sacdokulmesi.gen.tr Saç Dökülmesi, Saç Dökülmesinin Sebepleri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, sacdokulmesi.gen.tr Thu, 13 Jun 2013 00:00:00 +0000 Sat, 04 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Erken Yaşta Saç Dökülmesi https://www.sacdokulmesi.gen.tr/erken-yasta-sac-dokulmesi.html Sat, 10 Nov 2018 09:18:24 +0000 Erken yaşta saç dökülmesi, artık ergenlik yıllarında bile karşılaşılan bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Kişilerin kendine olan özgüvenini dahi yitirmesine sebep olan saç dökülmesinin önüne geçmek için günüm Erken yaşta saç dökülmesi, artık ergenlik yıllarında bile karşılaşılan bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Kişilerin kendine olan özgüvenini dahi yitirmesine sebep olan saç dökülmesinin önüne geçmek için günümüz şartlarında saç nakli yapılabilmektedir. Saç kaybı bireyin özgüvenini düşürebilir ve toplumdan uzaklaşmasına sebep olabilir. Bu sıkıntıyla karşı karşıya kalanlar kendilerini eksik hissedebiliyor. Bu problem bireylerin olduğundan daha yaşlı görünmesine neden olmaktadır.

Dökülmelerin miktarı, 100 telin üzerindeyse ve saçlarınız toplu olarak dökülüyorsa derhal bir doktor gözetiminden geçmeniz gerekmektedir. Bu dökülmelerin günlük 100 teli aşması saçlarımızdan gelen bir nevi uyarı halidir. Bu durumlarda hastaya fiziksel ve seralojik testlerin uygulanarak yaşanan problemlerin altında yatan gerçek sebebin öğrenilmesi gerekmektedir.

Ergenlik döneminde görülebiliyor, genç yaşta beliren bu rahatsızlığa kişinin düzensiz ve sağlıksız beslenmesi, bakım adına yaptığı uygulamalar ve genetik etki gibi faktörler sebep olabilmektedir. Günümüz sadece orta yaş kesimi değil genç kesim de saçlarının dökülmesinden şikayetçi durumda. Yapılan araştırmalar neticesinde 25 yaşına kadar yüzde 25 oranında saç dökülmesi gençlerde görülebilmektedir. Yaş ilerledikçe bu oranın artması kaçınılmaz bir durum almaktadır.Şakak çevresinden başlıyor, genel olarak erkeklerde saç dökülmesi simetrik bir şekilde şakak çevresinden başlamaktadır.

Erken Yaşta Saç DökülmesiSaç nakli, saçların yoğun olarak bulunduğu bölgelerden saçın kökleriyle alınarak ihtiyaç olan bölgelere takviye edilmesi durumudur. Bir nevi saç transferi diyebiliriz. Saç naklinin uygulanması için gereken adımlar şöyle sıralanabilir:
 • Kişinin gereken muayene sonucunda saç ekimine uygun olup olmadığı belirlenir.
 • Hastaya tedavi detaylarıyla anlatılır.
 • Tahlil için kan alınır.
 • Tahlil sonuçlarının olumlu çıkması sonucunda hastanın saç çizgisi belirlenip tıraşlanır ve tedaviye başlanır.
Erken Yaşta Saç Dökülmesi Sebepleri:

 • Genetik yatkınlığı olan kişilerde saç dökülmesi kaçınılmaz bir durumdur fakat tedbir alınması durumunda olabilecek dökülme en az seviyede tutulabilir.
 •  Aşırı stres günlük hayatta birçok hastalığın sebebi olmakla birlikte saç dökülmesini de bireylerde kolaylaştıran etkili bir sebeptir.
 •  Sahip olunan bazı hastalıklar sonucu saçlarımız dökülebilir. Örneğin saçkıran gibi bir rahatsızlık saç dökülmesine sebebiyet vermektedir. 
 • Kontrolsüz diyet ve beslenme saç köklerimizin yeteri kadar vitamin ve mineral alımını önleyebilir ve bu sebeple güçsüzleşen saç köklerimiz dökülebilir.
 •  Kullanılan bazı kozmetik ürünler saçlarımıza uzun vadede kalıcı hasarlar bırakabilir ve zamanla bakımsız, güçsüz saçlara sebebiyet verebilir.
 Bu gibi faktörler erkeklerde erken yaşta saç dökülmesine sebep olabilmektedir.
]]>
17 Yaşında Saç Dökülmesi https://www.sacdokulmesi.gen.tr/17-yasinda-sac-dokulmesi.html Sat, 10 Nov 2018 13:12:52 +0000 17 yaşında saç dökülmesi, saç dökülmesi her yaşta ve her sebepten olması mümkün olan bir hastalıktır. Bu üzücü durum ise bir çok kişiyi etkilemektedir. Hangi yaş olursa olsun veya bir çok kişide bayan erkek fark etmez, sa 17 yaşında saç dökülmesi, saç dökülmesi her yaşta ve her sebepten olması mümkün olan bir hastalıktır. Bu üzücü durum ise bir çok kişiyi etkilemektedir. Hangi yaş olursa olsun veya bir çok kişide bayan erkek fark etmez, saç dökülmesi ergenlik döneminden başlayıp ileri ki yaşlara kadar olması mümkündür. Saç dökülmesi nedenlerini öncelikle araştırılması gerekir. 17 yaşında saç dökülmesi kişilerde önce genetik bir durum olup olunmadığına bakılması gerekmektedir. Bir çok kişi ise saçlarının dökülmesini şampuana bağlar yani değiştirilen şampuanlar veya sık yıkanan saçlar, yıpranan boyanan saçların dökülmesi oldukça ciddi bir sorundur.

Saç dökülmesinin aslında yaş ile bir ilgisi yoktur her yaşta saç dökülmesi olabilir. Saç dökülmesi genler ile alakalı bir durumdur. Ayrıca mevsim değişikliği ile ortaya çıkan saç dökülmeleri olması mümkündür. Fakat bazı kişilerde hastalık sebebi olabilir, 17 yaşında saç dökülmesi beslenme bozukluğu ve vitamin eksikliğinden kaynaklı durumlar olabilir. Bir çok neden ve sebepten dökülen saçlar ise 17 yaş grubunun kullandığı jöle, saç spreyi gibi maddelerin saça fazla kullanılması durumları saçın dökülmesine sebebiyet verir. Bu gibi durumlarda ise kişiler saçlarına uygulayacağı bakımları abartmamaları gerekir. Sağlıklı saçlar için dengeli beslenmek, stresten uzak kalmak, saça çok bakım ürünleri kullanırken uzun süre o saç ile kalmamak gerekmektedir. Unutulmamalı ki dökülen saçın yerine gerisi çıkar. 

17 yaşında saç dökülmesi neden olur nasıl önlem alınmalıdır: günümüzde dökülen saçlar için bir çok uygulanan işlem bulunmaktadır. Saç dökülmesi neden dökülüyor diye kişiler araştırmalıdır. Dökülen saçlar için öncelikle bir şampuan, yada strese bağlı nedenler, veya çok sık uygulanan boyalar sebep ise, bu durum için önlemler alınabilir. Bu durumlar ise geçici olarak çözümlenmesi mümkün olan sorunlar arasındadır. Fakat 17 yaşında saç dökülmesi  kişinin herhangi bir hastalık sebebi ile saçları dökülüyor ise bu durumda, hasta olan kişi dermotoloji doktoruna giderek destek almalıdır. Gerek görülür ise dökülen saç için gerekli takviyeler uygulanarak kişinin saç dökülmesi durdurulabilir. Bazı durumlarda ise saç dökülmeleri geçici olarak yaşanır. Günümüzde dökülen saçları yerine getirmek mümkündür. Bu durum 17 yaşında saç dökülmesi yaşayan kişiler için uygun olabilen işlemlerdir.

17 Yaşında Saç Dökülmesi17 yaşında saç dökülmesi için bakım nasıl yapılmalıdır: kişilerde düzenli uyku ve düzenli beslenmenin önemi büyüktür. Erken yaşta bayanlarda saç saç dökülmesi veya erkeklerde saç dökülmesi dermatoloji doktor tarafından yapılan küçük bir muayene ile bir vitamin veya bir ilaç ile saçların toparlanması düzene girer. Saç bakımı yapan 17 yaş grubu saç için kullanılan ürünlerin çok sık kullanmamaları ve günlerce saçta bırakılmaması gerektiğini bunu uygulamaları yaparak daha sağlıklı saçlara sahip olacaklarını bilmeleri gerekir.

Günümüzde bir çok yaş grubunun saç dökülme şikayeti vardır. Kişilerde günlük hayatta saçların az miktarda dökülmesi olası bir durumdur. Yani bunu herkes yaşar ciddi boyutlar için gerekli kullanılan saç için bakım ürünleri saçların çoğalmasına sebep olmaktadır. Ayrıca kişi hastalığı nedeni ile dökülüyor ise saçları önce hastalığının geçmesi ve tedavisinin ardından saçları için doktor tarafından uygulanan yönlendirme sonucu gerek saç ektirme, gerek ise çeşitli saç ürünleri ile tedavisi uygulanarak sağlıklı saçlara kavuşması mümkündür.
]]>
Saç Dökülmesine İyi Gelen Yağlar https://www.sacdokulmesi.gen.tr/sac-dokulmesine-iyi-gelen-yaglar.html Sat, 10 Nov 2018 17:03:54 +0000 Saç dökülmesine iyi gelen yağlar, saç dökülmesi kadın erkek her iki cinsin ortak sorunlarından biridir. Saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden biri genetik yatkınlıktır. Genetik haricinde stres, hormonal bozukluklar, enf Saç dökülmesine iyi gelen yağlar, saç dökülmesi kadın erkek her iki cinsin ortak sorunlarından biridir. Saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden biri genetik yatkınlıktır. Genetik haricinde stres, hormonal bozukluklar, enfeksiyon hastalıkları, demir eksikliği, beslenme bozuklukları, mevsimsel geçiş, saç bakımı için uygulanan yanlış davranışlar olarak sıralanabilir. Sağlıklı bir insanda günde ortalama 100-200 tel saç dökülmesi normal kabul edilir. Yine sağlıklı bir insanda ortalama olarak 100-150 bin saç teli bulunur. Aşırıya kaçan saç dökülmelerinde mutlaka bir uzmana başvurarak yardım almak gerekir. Bunun yanı sıra saç dökülmesine iyi gelen yağlar kullanılabilir.

Saç dökülmesine iyi gelen yağlar

Jajoba yağı: Daha çok yıpranmaya bağlı saç dökülmesi için kullanılır. Jajoba yağı saç ve saç derisini nemlendirir, saç kırıklarına karşı iyi gelir. Saç derisinin nemli olması demek saçın sağlıklı olması demektir.

Zeytinyağı: Zeytinyağı sağlık için pek çok şekilde kullanılmaktadır. Özellikle cilt ve saç bakımı için kullanılabilecek doğal bir ürün olan zeytinyağı, saçların yumuşamasını sağlar, kepek oluşumunu önler, saçların güçlenmesini sağlayarak dökülmenin önüne geçer. Sağlıklı uzayan saçlar içinde zeytinyağı kullanılabilir. Saçları besleyen en doğal yağ zeytinyağıdır.

Biberiye yağı: Biberiye yağı da saçların beslenmesini ve güçlenmesini sağlar. Saç diplerine masaj yapılarak uygulandığında saç dökülmesini önler. Saç derisini temizler. Saçlara ipeksi bir görünüm kazandırır.

Makadamya yağı: Makadamya yağı çok bilinen bir yağ değildir. Ülkemizde genelde Avustralya fındığı olarak tanınır. Makadamya yağının saç sağlığı üzerinde oldukça fazla faydası bulunmaktadır. Saç dökülmesini önler, saçların gürleşmesini ve kuvvetlenmesini sağlar.

Saç Dökülmesine İyi Gelen YağlarHindistan cevizi yağı: Saç kuruluğundan şikayetçi olanlar için mükemmel bir ürün olan Hindistan cevizi yağı, saç diplerine masaj şeklinde uygulandığında saç tellerini kuvvetlendirir. Saçların çabuk uzamasını sağlar ve saçları nemlendirerek sağlıklı bir görünüm kazandırır.

Argan yağı: Cilt ve saç sağlığı için mükemmel bir ürün olan argan yağı, antioksidan ve E vitamini bakımından zengin içeriğe sahiptir. Saçları onarıcı, besleyici özelliği bulunmaktadır. Saça canlılık katar, dökülmeleri en aza indirir.

Avokado yağı: Saç için kullanılabilecek bir diğer yağdır. Avokado yağ ya da meyve şeklinde kullanılabilir. Eğer meyvesi kullanılacaksa püre haline getirilmelidir. A, C ve D vitamini açısından iyi bir kaynak olan avokado yağı, saçları besleyerek dökülmeleri engeller.

Nane yağı: Saç ve sağlık için inanılmaz faydalı olan nane yağı, saç köklerini kuvvetlendirerek saç dökülmesini önler. Saç derisi ve saç köklerini rahatlatır. Ancak kullanılırken mutlaka inceltilmesi, yani başka bir yağ ile karıştırılarak kullanılması gerekir. Nane yağı zeytinyağı ya da badem yağıyla karıştırılarak saç derisine uygulandığında kepeklenmeyi önler, saça parlaklık katar.

Isırgan otu yağı: Isırgan otu saç dökülmesini önlediği için toplumda yaygın şekilde kullanılmaktadır. Saç ve saç köklerini besleyen ısırgan otu yağı, saçlara parlaklık ve hacim kazandırır.
]]>
Ani Saç Dökülmesi https://www.sacdokulmesi.gen.tr/ani-sac-dokulmesi.html Sat, 10 Nov 2018 23:44:37 +0000 Ani saç dökülmesi, kadın olsun erkek olsun hepimizin korkulu rüyasıdır saç dökülmesi. Peki hiç araştırdınız mı neden saçlarımız dökülüyor yada her gün kaç saç teli dökülmesi normal olarak kabul edilebilir Saç Ani saç dökülmesi, kadın olsun erkek olsun hepimizin korkulu rüyasıdır saç dökülmesi. Peki hiç araştırdınız mı neden saçlarımız 
dökülüyor yada her gün kaç saç teli dökülmesi normal olarak kabul edilebilir Saçlarımız koparak mı, yoksa kökü ile mi çıkıyor Saçlarımıza gereken özeni gösteriyor ve doğru bakım yapıyor muyuz İşte bütün bu sorulara makalemizde cevap arayalım.
 
Saç dökülmelerinin bir çok sebebi vardır. Önemli olan saç dökülmesinin hangi nedene bağlı olduğunu araştırıp bulmaktır. Normal bir birey de günlük dökülen saç teli sayısı 150-200 arasında değişmektedir. Ve bu dökülmeler normal olarak kabul edildiği için endişe etmemize gerek yoktur. Ancak ortalama 200 saç telinden fazla bir döküntü mevcut ise ve bu durum uzun zamandır devam ediyorsa, mutlaka bir dermatoloji uzmanına  görünmek gerekmektedir. İnsan saçı, 3 aşamada döngüsünü tamamlar ve dökülür. İlk aşama büyüme aşamasıdır, anagen ile adlandırılır. Bu aşamada saç yaklaşık olarak ayda 1 cm uzar. Genel olarak 2-8 yıl arası sürer ve aşamanın büyük bir bölümünü oluşturur. Bu aşamadan sonra saç katagen denilen aşamaya geçer. Bu evrede saç kökleri kendini dinlenme evresine hazırlamaktadır. Ve bu evre 20 gün kadar sürmektedir. Sonrasında ise dinlenme evresi olan telogen ile saç döngüsünü tamamlar. Dinlenme aşamasında saç kökü yaklaşık 4 ay kadar dinlenir ve kökünden ayrılarak dökülme başlamış olur. Dökülen saçların yerine yeni saçlar gelerek bu döngüyü devam ettirirler. Şimdi gelelim normalden farklı bir görüntü ile karşımıza çıkan saç dökülmesi sebeplerine 

Ani Saç DökülmesiAni Saç dökülmesi nedenleri 
 • Hormonal dengesizlikler: Otuz  yaşını aşmış kadınlarda görülebilen hormonal dengesizlikler saç dökülmelerine yol açmaktadır. Bazı erkeklik hormonları hem erkek vücudu, hemde kadın vücudunda buluna bilmektedir. Erkeklik hormonu yüksek olan kadınlarda bu tip dökülmelerle karşılaşmak oldukça sık rastlanan bir durumdur.
 • Strese bağlı dökülmeler: Stres tüm hastalıklarda olduğu gibi saç dökülmesinde de göz ardı edilemeyecek bir nedendir.
 • Zehirli kimyasallar içeren saç ürünleri: Özellikle saç boyaları ve şampuanların içeriğinde bulunan SLS (sodyum lauryl sülfat ) maddesidir. Bu kimyasal madde bağışıklık sistemine zarar vererek saç köklerini de etkilemektedir.
 • Kullanılan ilaçlara bağlı dökülmeler: Doğum kontrol hapları, bağımlılık yapan maddeler (çeşitli uyuşturucular), akne ilaçları ve kemoterapi de kullanılan ilaçlar saç dökülmesine sebep olmaktadır.
 • Saç şekillendiriciler ve sıkı yapılan saç şekilleri: Yüksek ısıda yapılan saç düzleştirme işlemi, saç kurutma makineleri, saça uygulanan tost saça zarar verip saç dökülmelerine sebep olmaktadır. Yine sıkı yapılan saç örgüleri, sıkı yapılan topuzlar ve benzeri uygulamalar saç dökülmelerini tetiklemektedir.
 • Beslenme bozuklukları: A vitamini ve demir eksikliği de en önemli dökülme sebebidir. Dengeli beslenmek saç onarımı için oldukça önemlidir.
 • Yaşlanma : İnsanlar yaşlandıkça saçların büyüme hızı yavaşlar, saçlar incelir, beyazlar, saçlar artık eskisi kadar canlı ve parlak değildir. Ve maalesef kaçınılmaz olan dökülme başlar.
 • Çeşitli hastalıkların neden olduğu dökülmeler: Saç derisinde sedef, saç kıran, kıl kökü iltihabı (folikülit), seboreik dermatit gibi hastalıklar saçların dökülmesine sebeptirler. 
 • Hamilelik sonrası dökülmeler: Kadınların hamilelik döneminde saçları daha gürleşebilir. Bu durum artan hormon seviyeleri yüzündendir. Ancak doğumdan belli bir süre sonra hormon seviyeleri düşme gösterir ve saçlar dökülmeye başlar. Korkmaya gerek yoktur, çünkü bu durum geçicidir. Hormonal denge sağlandığında dökülme de duracaktır.
 •  Erkek tipi saç dökülmesi: Ciddiye alınması gereken bir sorundur. Kendini saçlarda incelme ve şakaklarda açılma şeklinde gösterir. Tedavi edilmez yada önlem alınm]]> Stresten Saç Dökülmesi https://www.sacdokulmesi.gen.tr/stresten-sac-dokulmesi.html Sun, 11 Nov 2018 09:22:36 +0000 Stresten saç dökülmesi, Deri hastalıkları ile ruhsal olaylar ve stres arsındaki ilişki yıllardan beri bilinmektedir. Kişi psikolojik sorunlarını ailesel ya da kişisel sorunlarını cilt sorunu halinde yansıtabilirler. Ayrıca ke Stresten saç dökülmesi, Deri hastalıkları ile ruhsal olaylar ve stres arsındaki ilişki yıllardan beri bilinmektedir. Kişi psikolojik sorunlarını ailesel ya da kişisel sorunlarını cilt sorunu halinde yansıtabilirler. Ayrıca kendiliğinden oluşan bir deri problemi olan saç dökülmesi de kişide psikolojik bozukluklara yol açacağı gibi psikososyal olumsuzluklara da yol açabilmektedir. Kısaca açıklamak gerekirse stres ve saç dökülmesi arasında iki çeşit ilişki söz konusudur:

  • Saç dökülmeleri ve stresten kaynaklanan birinci ilişki bozulmuş ruhsal yapının desteklediği  başka bir sebep yokken, stresin körüklediği saç dökülmeleri meydana gelebilir.
  • İkinci ilişki ise saç dökülmesi sonucunda oluşan görünüme karşı kişinin kendi kendine  geliştirdiği psikolojik reaksiyonlardır.

  Sevgiliden ayrılmak, sevilen birinin ölümü, iş kaybı gibi akut, çarpıcı ciddi stres halleri, şiddetli ve hızlı saç dökülmelerine yol açabilir ve stresle tetiklenen bu duruma telojen effluvium adı verilir. Sinsi, kronik ve yavaş gidişli saç dökülmelerinde, dış faktörlerin yanında  psikolojik nedenler de etkili olabilmektedir. Burada saç köklerinin anajen denilen büyüme evresinden  telojen denilen dökülme evresine  erken geçmesi yolu ile strese yanıt oluştuğu düşünülmektedir. 

  Stresten Saç DökülmesiAlopesi areata (Saç Kıran): 2-2,5 cm çapında bulunan, yani madeni para büyüklüğünde  dairesel olarak oluşan saç dökülmesine alopesi areata adı verilir. Bu saç dökülmesi her iki cinste de oluşabilir. Psikososyal stresler hastalığın ortaya çıkışında etkili olduğu gösterilmiştir. Özellikle de çocuk hastalarda yapılan araştırmalar sayesinde, saç dökülmesinin sebebi önceki dönemlerde görülen çocukların negatif yaşam olayları ile karşı karşıya kaldıklarına ilişkin durumlar tespit edilmiştir. Bu  tür şikayetlerle gelen hastalarımız arasında ağlama nöbetleri geçirenler de olmuştur. Psikolojik stres sonrası oluşan saç dökülmelerinin altında yatan asıl olay immun sistem ile  psiko-nöroendokrin sistem arasındaki karmaşık etkileşimdir. Yani immun sistemi psikolojik olayların etkisi ile harekete geçer ve sonuç olarak saç dökülmeleri meydana gelir. Saç dökülmesi ile stres arasındaki ikinci ilişki ise saç dökülmesinin yarattığı psikolojik sorunlar yani strestir. Saçı dökülen insanlar ile  yapılan çeşitli psikolojik ölçümler vücut imajı, benlik duygusu, kendine güven, öz saygı gibi bazı duyguları etkilediği de ortaya çıkmıştır. 

  Stresten saç dökülmesi yaşayan erkek ve kadınlarda yapılan çalışmalarda erkeklerde saç kaybının artmasıyla ortaya çıkan içe dönüklük, özbenlik duygusunda azalma, depresyon, aşırı sinirlilik gibi olumsuz sonuçlar görülürken, kadınların da günlük yaşamlarını negatif etkilediği bazı sosyal problemler yaşadıkları görülmüştür. Yapılan bir görüşmede hastanın saçları döküldükten sonra arkadaşları ile buluşmaya gitmek istemediğini belirterek bir çeşit sosyal fobi oluştuğunu söyleyebiliriz. Bazı erkeklerin aktif olarak bu durumla başa çıkabildiklerini söyleyebiliriz ancak kadınlarda saça çekicilik gibi özel, kişisel anlamlar verildiğinden başa çıkmaları oldukça daha zor olmaktadır. Bu tip kişiler toplum içerisinde daha utangaç olmakta, gergin davranmakta, boyunlarını daha dik tutmakta, sık sık saçlarını yıkayıp kurutmak gibi bazı yöntemlere başvurmaktadırlar. Sonuç olarak gergin, stresli ve psikolojik problemleri olan bireyler olmaktadırlar. Tedavi sürecinde bu durum dikkate alınmalıdır. Çünkü saç dinlenme evresindeyken her gün ortalama olarak 50-150 tel arasında dökülmesi olmaktadır.  Sebebi her ne olursa olsun, stresin üstesinden gelmeyi denemek gerekir. Tedavide bilgilendirme yapmak, altta yatan psikolojik soruna yönelik profesyonel destek almak, saç dökülmelerini durdurucu tedavi yöntemlerinden yararlanmak, stresle mücadele etmek, doğru destekleyici ürünler  kullanmak saçların dökülmesini ve saç kaybını önleyecektir. Unutmayınız ki, stres nedeni ile dökülen saçlar ancak strese sebep ol]]> Genetik Saç Dökülmesi https://www.sacdokulmesi.gen.tr/genetik-sac-dokulmesi.html Mon, 12 Nov 2018 08:53:33 +0000 Genetik saç dökülmesi ailesel bir hastalıktır. Toplum içerisinde ırsi olarak da söylenmektedir. Aile bireylerinden birinde olması durumunda sizde de olabilecek bir rahatsızlıktır. Ailede olan genetik saç dökülmesi si Genetik saç dökülmesi ailesel bir hastalıktır. Toplum içerisinde ırsi olarak da söylenmektedir. Aile bireylerinden birinde olması durumunda sizde de olabilecek bir rahatsızlıktır. Ailede olan genetik saç dökülmesi sizde de mutlaka olacak değil ama eğer olursa bu duruma şaşırmamak gerekmekte çünkü ailede ki genlerden dolayı oluşmaktadır. Genetik saç dökülmeleri nesil atlayarak da gerçekleşebilir. Saç dökülmeleri birden fazla sebebe bağlı olarak oluşmaktadır. Bunlar genetik, hastalık, stres, gebelik ve menopoz durumlarıdır. Genetik saç dökülmesinin sebebi vücudumuzda bulunan DHT yani Dihidrotestosteron hormonu sebebi ile gerçekleşmektedir. DHT'nin kişideki saç köklerine baskı yapması sonucunda saçlar dökülmektedir. Genetik saç dökülmesi yaşayan kişilerde saç kökleri DHT'ye karşı ne kadar dayanıksız ise saçlar o seviyede çabuk bir şekilde dökülecek ve saç kaybı fazla olacaktır. Genellikle 20'li yaşlarda genetik saç dökülmeleri ortaya çıkmaktadır. 20'li yaşlarda her 100 kişiden 15'inde görülmekte ve yaş ilerledikçe sayı artmaktadır. 40'lı yaşlara gelindiğinde bu durum her 3 insandan biri haline gelmektedir. Genetik saç dökülmesi sorunu saçta uzamama, 2 - 3 santim ilerisine geçmeme, şakaklarda olan açılma, saç tellerinin incelmesi ve matlaşma gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır.


Genetik Saç DökülmesiGenetik Saç Dökülmesi Tedavisi,

Genetik saç dökülmesi tedavisinde yapılması gereken şey DHT problemini çözmektir. Bunun içinde procapil maddesinden yararlanılmalıdır. Procapil bilimsel bir maddedir ve Türkiye de ki birkaç saç dökülmesi için üretilen üründe bulunmakta, saçların yeniden çıkmasını sağlamaktadır. Procabil genetik saç dökülmesi olan kişilerde saçlarının kök hücrelerini besleyecek ve aktive edecektir.
]]>
Saç Dökülmesine İyi Gelen Besinler https://www.sacdokulmesi.gen.tr/sac-dokulmesine-iyi-gelen-besinler.html Tue, 13 Nov 2018 07:39:30 +0000 Saç Dökülmesine İyi Gelen Besinler; Her yaşta insanın birçok nedenden dolayı yaşayabileceği bir sağlık sorunu olan saç dökülmesinin en büyük nedeni kalıtsal sebepler olsa da yetersiz ve dengesiz beslenmede saç sağlığın Saç Dökülmesine İyi Gelen Besinler; Her yaşta insanın birçok nedenden dolayı yaşayabileceği bir sağlık sorunu olan saç dökülmesinin en büyük nedeni kalıtsal sebepler olsa da yetersiz ve dengesiz beslenmede saç sağlığını etkilemektedir. Eğer kalıtsal nedenlerden dolayı saç dökülmesi varsa bunu beslenme ile değiştirmek mümkün değildir. Fakat saç dökülmesinin yavaşlaması ve saçların hızla uzaması için doğru beslenme çok önemlidir. Yetersiz beslenme sebebi ile oluşan vitamin ve mineral eksiklikleri saç dökülmesine yol açmaktadır. 

Saç Dökülmesine İyi Gelen Besinler; Yeşil Yapraklı Sebzeler;

Yeşil yapraklı sebzeler demir bakımından zengindir. Demir eksikliğinden kaynaklanan saç dökülmesinin durdurulması için yeşil yapraklı sebzelerin tüketilmesi önemlidir. Demir eksikliğinin belirtisi saçların çok incelmesi ve dökülmesidir. Vücuttaki demir eksikliği, kandaki oksijen seviyesini düşürerek organlara ve saç köklerindeki hücrelere yeterince oksijen taşınmamasına sebep olmaktadır. Bu sebeplede saç dökülmesine sebep olmaktadır. Bunu engellemek için demir eksikliği olan kişiler bolca yeşil yapraklı sebzeleri tüketmelidirler.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Besinler; Meyveler

Meyveler genellikle C vitamini açısından zengin besinlerdir ve antioksidan etkisi yaratmaktadırlar. C vitamini ısı, güneş ışınları ve hava kirliliği sebebi ile yıpranan saçların sağlını korumakta önemli bir takviyedir. Bu sebeple C vitamini açısından zengin olan meyveleri tüketmek saç sağlığı açısından önemlidir. Bunlar portakal, greyfurt, karpuz ve çilek gibi meyvelerdir.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Besinler; Kuruyemişler

Saçların normal uzama döngüsünü korumasında E vitamini ve sülfür içeren kuruyemişler çok önemlidir. Ceviz, badem ve fındık gibi kuruyemişler saçlara parlaklık vermektedir. Yer fıstığı ise saç dökülmesine sebep olan tiroid bezi problemlerini engelleten iyot açısından zengin olması sebebi ile saç dökülmesi yaşayan kişiler tarafından tüketilmesi önemlidir.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Besinler; Yoğurt

Yoğurdun içerisindeki kalsiyum ve protein saçların sağlıklı uzamasına yardımcı olmaktadır. Bu sebeple saç dökülmesi ve uzama konusunda sorunları olan kişiler tarafından tüketilmesi önemlidir.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Besinler; Deniz Ürünleri

Saç köklerini güçlendiren ve hormonları dengelemeye yardımcı olan çinko balık, karides ve midye gibi deniz ürünlerinde bulunmaktadır. Erkek tipi saç dökülmesinin nedeni çoğunlukla çinko eksikliğidir. Bu sebeple saç dökülmesi yaşayanların düzenli olarak deniz ürünleri tüketmeleri önemlidir.

Saç Dökülmesine İyi Gelen BesinlerSaç Dökülmesine İyi Gelen Besinler; Fasulye

Fasulye sağlıklı, dökülmeyen saçlar için gerekli olan proteini sağlamaktadır. Bu sebeple saç dökülmesi problemi olanlar için fasulye tüketimi önemlidir.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Besinler; Hindi, Tavuk

Sağlıklı saçlar için yeterli beslenilmesi ve yeterli protein alınması gerekmektedir. Gerekli olan proteini yağlı et gibi besinlerden almak yerine kaliteli protein kaynağı olan tavuk ve hindi etinden almak daha yararlıdır. Kaliteli protein saç dökülmesini engelleyecektir. Protein açısından zengin hindi ve tavuk tüketimi saç dökülmesine iyi gelen besinler arasında önemli bir yeri vardır.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Besinler; Havuç

İçerisinde saç derisini korumaya yardımcı A vitamini içeren havuç saç kökleri için oldukça faydalıdır. Saç derisinin sağlıklı olması, saçın]]> Saç Dökülmesine Sarımsak https://www.sacdokulmesi.gen.tr/sac-dokulmesine-sarimsak.html Tue, 13 Nov 2018 14:52:54 +0000 Saç dökülmesine sarımsak; faydalarını saymakla bitmeyeceğini hemen hemen herkes bilir. İnsan sağlığı açısından da oldukça faydalı olan sarımsağın yanında sağlıklı saçlara sahip olmak için de sarımsak mükemmel bir e Saç dökülmesine sarımsak; faydalarını saymakla bitmeyeceğini hemen hemen herkes bilir. İnsan sağlığı açısından da oldukça faydalı olan sarımsağın yanında sağlıklı saçlara sahip olmak için de sarımsak mükemmel bir etkiye sahiptir. Antibiyotik içeriğe sahip olan sarımsak hem vücudumuz hem de saçlarımız açısından oldukça etkili bir besin kaynağıdır. İnsan vücuduna verdiği doğal ve sağlıklı etkiler saçlarımız canlandırarak matligi giderir saçlarımızı harekete geçirir ve dökülmelere karşı oldukça güçlü bir etkisi etkisi vardır. Bu yüzdende saç köklerinin canlanması güçlü sağlam ve daha sağlıklı saçlara sahip olabiliriz. Sarımsağın bildiğimiz üzere hücreleri iyi bir şekilde yenilemesini sağlar. Bu yüzden sarımsağın içinde barındırdığı maddelerden faydalanmak için kullandığımız sarımsak saç dökülmesini önlemesinin yanında saçlarımızı doğal bir parlaklık kazandırır. Saç kırıklarını minimum seviyeye düşürür ve saç diplerinde meydana gelen kaşıntılardan sizleri güvenli, sağlıklı ve doğal bir şekilde kurtarır. Sarımsağın günlük hayatımızda yıpranan ve dökülen saçlarımızı tekrar yapılandırarak yeniden saç çıkardığı yönünde bazı incelemeler vardır. Filipinler ve iranda özellikle gerçekleşen bu çalışmaların olumlu yönde gittiği söylenmektedir. Güçsüz saçlara sahip olan ve dökülme yaşanan kısımlarda sarımsak jeli uygulaması kullanan kişilerde bu ürünü kullanmayan kişilere karşı gözle görülür bir şekilde inanılmaz bir farkla saç çıkardığı gözlenmiştir. Sarımsakla kırılan ve dökülen saçlarınıza bakım yapmak isteyenler içerisinde sarımsak bulunan saç şampuanlarınıda kullanabilirler veya kendi şampuanınızı kendiniz de evde hazırlayabilirsiniz. Saç dökülmesi için uygulayabileceğimizi diğer bir yöntem ise ince ince dilimlenmiş sarımsakları saç diplerine masaj olarak uygulamaktır. Dilimlediğiniz sarımsakları saçınızın güçsüzleştiği bölgelerde veya dökülen yerlerinde yuvarlak masaj hareketleriyle uyguladıktan sonra 1 saat kadar bekleyin. Bekledikten sonra saç diplerine zeytinyağı ile masaj yaparak işleminizi sonlandırın. Ve 4-5 saat bekledikten sonra saçınızın bir.al kendi şampuanınızla yıkayabilirsiniz. Ama bundan önce size vereceğim bu tarifle daha güzel ve etkili sonuçlar elde edebilirsiniz. 

Saç Dökülmesine SarımsakSaç dökülmesini engellemek için saçlarınıza sarımsak maskesi:
 • 4 adet iri diş sarımsak
 • 1 çorba kaşığı yılan yağı
 • 1 çorba kaşığı kadar Hint yağı
 • 1 çorba kaşığı kadar zeytinyağı
Saç dökülmesini  sarımsak maskesinin hazırlanışı:

Maskemizi hazırlamaya ilk olarak sarımsakların kabuklarını soyarak başlayın ve bir havan yardımıyla iyice döverek ezin. Ezilen sarımsakları cam bir kaseye alın ve üzeri e 1 çorba kaşığı yılan yağını 1 çorba kaşığı kadar Hint yağını 1 çorba kaşığı kadar zeytinyağını ilave ederek tüm malzemeleri iyice birbirine yedirecek şekilde harmanlayın. Ardından elde ettiğiniz karışımı isterseniz parmaklarınızla isterseniz bir fırça yardımıyla saç derinize masaj yaparak sürün. Tamamen saçınızın her tarafına iyice sürün ve bir streç film veya poşet ile yaklaşık bir saat kadar bekletin. Bekledikten sonra ılık su ile saçlarımızı temizledikten sonra şampuanınızla iyice yıkayın. Bu sarımsak maskesi saçlarınıza koku hissi veriyorsa saçlarımızı yıkadığımız suyun içine Yaklaşık bir çay bardağı kadar sirke koyup saçlarımızı durulayın. Bu sizin saçlarımızı sarımsak kokmamasını engelleyecektir. Bu maskeyi haftada veya 15 günde 1 uygulayın. Saçlarımızı dökülmesinin yüksek oranda azaldığını göreceksiniz. Dilerseniz bu karışıma 1 yumurta ekleyebilirsiniz. Bu sizin saçlarınızın beslenmesine yardımcı olacaktır. Şimdiden kolay gelsin...
]]>
Yağlı Saç Dökülür Mü https://www.sacdokulmesi.gen.tr/yagli-sac-dokulur-mu.html Wed, 14 Nov 2018 00:02:59 +0000 Yağlı saç dökülür mü, yağlı saçlara sahip olup saç dökülme sorunu yaşandığı durumlardır. Bir çok nedenden dolayı saç dökülmesi meydana gelebilmektedir. Bunlardan biri ise yağlı saçlara sahip olup günlük ortalama sa Yağlı saç dökülür mü, yağlı saçlara sahip olup saç dökülme sorunu yaşandığı durumlardır. Bir çok nedenden dolayı saç dökülmesi meydana gelebilmektedir. Bunlardan biri ise yağlı saçlara sahip olup günlük ortalama saç dökülmesi sayısını üstünde saç döken insanlardır. Yağlı saçların bir çok nedeni bulunmaktadır. Kalıtsal olarak yağlı saçlara sahip olmak, saç bakımının yeterli ve doğru yapılmadığı durumlarda oluşan ve hayat şartları bakımından normal şartlar dışında bulunan bireylerin saçlarında yağlanma görülmesi gibidir. Saçlar bir organ olmamasına ve kaybedildiği, döküldüğü zaman bile kişiye herhangi bir zararı olmamasına rağmen kişide üzüntüye ve öz güven eksikliğine neden olabilmektedir. Günümüz dünyasında estetik olma, güzel görünmeye çalışma kaygısı bulunmaktadır. Bu nedenlerden dolayı insanlar sağlıklı ve temiz saçlara sahip olmak istemektedir. Saçları seyrek ve yağdan dolayı saçları normal insanların saçlarından daha fazla dökülen insanlar koruyucu ve önleyici teknikleri uygulayabilmektedir. Saç dökülmesi çok fazla ve nedeni tam saptayamamış olan insanlar bu konuda yardım ve tavsiye almak maksadıyla ilgili polikliniğe giderek gerekli adımları izlemelidir. 

Yağlı saç dökülür mü
 • Genetik olarak yağlı saçlara sahip olan insanlar; bu duruma sahip olan insanlarda saç dökülmesi diğer durumlara göre daha fazla olacağından dikkat etmesi gerekir. Yağlı saçlara sahip olan insanların saçlarının uzaması azalır ve kökleri zayıflayarak dökülmelere neden olabilmektedir. Bu durumlarda genelde alın bölgesinde saçlar seyrekleşmeye başlayarak daha sonra arka kısımlarda açılmalar meydana gelmektedir. 
 • Erkeklik hormonuna sahip olma nedeniyle yağlı saçlara sahip olma; androjen hormonu yani erkek hormonu özellikle ergenlik bitimi her erkekte görülen bir hormondur. En fazla salgılandığı dönem ise 25-30 yaş arasındadır. Bu dönemlerde yağlı saçlara önceki dönemlerde daha fazla rastlanılır. Yağlı saç dökülür mü sorusunun cevabı incelendiği takdirde bu dönemde androjen hormonunun neden olduğu yağlanmaya bağlı olarak saç dökülmesi görülebilmektedir. Ve bu bakımdan bu sorunun cevabı verilmiş olmaktadır. 
Bu durumların dışında dengeli beslenmemeye bağlı olarak saçların yağlanması ve dökülmesi görülebilmektedir. Saçlarda diğer hücreler gibi beslenmesi gereken ve bazı vitamin mineral ihtiyacı olan yapılardır. Dengeli beslenerek yağlı saçlardan kurtulabilmek mümkündür. 

Yağlı Saç Dökülür MüYağlı saç dökülmesi için alınabilecek önlemler
 • Genetik olarak yağlı saçlara sahip olan bireyler kimyasal saç bakım ürünlerini kullanmalıdır. Bu ürünler doğru kullanıldığı zaman kalıcı ve iyi sonuçlar verebilmektedir. 
 • Yağlı saçlara sahip olan bireylerde çok fazla saç dökülmesine karşı son yıllarda geliştirilen tablet ilaçlar sayesinde saç dökülmesi önlenebilmektedir. Bu ilaçlar saçların nemlenip yağlardan arındırılmasını sağlayarak saç dökülmelerini engellemektedir. Uzman doktorlara göre bu tabletlerin etkili olması için en az 3 ay boyunca kullanılmalı ve önerilen gün sayısını dikkate almak gerekmektedir. 
 • Saç derilerinin koruyucu bakım sıvılarının enjekte edilerek saç dökülmelerinin önlenmesi, bu yöntem son yıllarda kullanımı artmakta olan yöntemdir. Bu yöntem ile saçlarda istenilmeyen yağlar minimum seviyeye çekilecek ve saç dökülmelerinin önüne geçilecektir. Hassas ve pahalı bir işlem olduğundan uzman doktor kontrolünde yapılmalıdır. Yağlı saç dökülür mü, sorusunun cevabı genellikle evet olup genetik yolla saç dökülmeleri haricinde diğer nedenlerle yağlanıp dökülen saçların tedavisi daha az zahmetsiz ve başarılıdır.
]]>
Saç Dökülmesi Vitamin https://www.sacdokulmesi.gen.tr/sac-dokulmesi-vitamin.html Wed, 14 Nov 2018 07:08:54 +0000 Saç dökülmesi vitamin, Hem erkeklerin hem de bayanların estetik açıdan en sık görülen sorunlarından biri sağlıksız saçlardır. Sağlıklı saçlara sahip olmak için genetik faktörleri bir yana bırakırsak, mutfakta ve banyoda Saç dökülmesi vitamin, Hem erkeklerin hem de bayanların estetik açıdan en sık görülen sorunlarından biri sağlıksız saçlardır. Sağlıklı saçlara sahip olmak için genetik faktörleri bir yana bırakırsak, mutfakta ve banyoda yaptıklarımız çok önemlidir. İyi beslenme ve banyoda iyi bir saç bakımı düzeni saç sağlığını korumak adına çok önemlidir. Yetersiz düzeyde alınan besinler, diğer sağlık problemlerinin yanında saç sağlığını da olumsuz yönde etkiler. Saçlar donuk görünmekte, zayıflayıp hassaslaşmakta ve erken beyazlamaktadır. Beslenme alışkanlığınızı değiştirerek, yeterli vitamin alıp saçlarınızın hem sağlığını hemde görüntüsünü olumlu yönde değiştirebilirsiniz. Bu konuda önemli noktalardan biri de hangi vitaminlerin saç bakımı ve sağlığı açısından iyi geldiğidir. Vitaminin sağlık açısında iyi gelebilmesi için meyveleri ve sebzeleri doğal formunda tüketmeniz gerekir.

Saç Dökülmesi VitaminSaç dökülmesi vitamin

1. Folik asit (B9 vitamini veya folat): Saç dökülmelerine karşı en önemli koruyucu folik asit, karmaşık kimyasal yapısı ile en önemli vitaminlerden olup, vücut fonksiyonlarının düzgün çalışması için hayati önem taşımaktadır. Dokuların gelişmesine ve hücrelerin düzgün çalışmasına yardımcı olur. Saçların büyümesini sağlayan hücrelerin yenilenmesi ile sorumludur. Folik asit eksikliği, saç sağlığının bozulmasına, dökülmelere ve erken beyazlamasına neden olur. Folik asit içeren gıdalar; Brokoli, mısır, portakal, hububat, et, yeşil yapraklı sebzeler.

2. A Vitamini: Saç dökülmesine karşı ikinci koruyucu A vitamini önemli bir antioksidandır. Saç dokusu ve parlaklığını koruması ile tanınır. Saçı kökünden sonuna kadar kuru hava etkisine karşı korur, saç derisinde oluşan sebum maddesinin üretimine katkıda bulunur. İçinde A vitamini olan gıdalar; Karaciğer, havuç, brokoli, patates, ıspanak, lahana, kavun.

3. C vitamini: Saçları serbest radikallere karşı korur. Saç derisi de dahil olmak üzere vücuttaki kan dolaşımını artırır. Saç kırılmalarına karşı koruyucu olup, saç büyümesini hızlandırır. Kuru ve kırık saçlar yeteri kadar C vitamini tüketilmediğinin belirtisi olarak kabul edilir. C vitamini olan gıdalar yeşil ve kırmızı biber, kivi, brokoli, turunçgiller, maydanoz.

4. E vitamini: Saç derisi sirkülasyonunu hızlandıran önemli bir vitamindir. Saç hücrelerinin üretimi, tamirine yardımcı olması ile bilinir. E vitamini kaynağı olan besinler; Buğday, ayçiçeği yağı, safran yağı, badem, fındık, ıspanak, şalgam,pancar, avakado.

5.Biyotin (B7 vitamini veya H vitamini) : Saç gelişiminde, hücrelerin enerji üretiminde önemlidir. Keratin adında, saç dökülmesine ve beyazlamasına karşı mücadele eden lifli bir protein üretir. Biyotin kaynağı olan gıdalar; Pazı, çiğ yumurta, karaciğer, dut, yeşil yapraklı sebzeler, fıstık

6.B12 vitamini: Saç gelişimi için çok önemlidir. Vücudun tüm hayatı organlarına gerekli oksijeni sağlayan kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda ve DNA oluşumunda da temel bileşenlerden birdir. Bulunduğu gıdalar, karaciğer, istiridye, midye, ahtapot, uskumru, yengeç, dana eti ve peynir.

7.Niasin (B3 vitamini): Saç zayıflamasına karşı koruyucu, vücudun enerji üretimi için önemlidir. Kan damarlarının ve kılcal damarların genişlemesini sağlar, saç derisi dahil olmak üzere vücuttaki kan dolaşımının artmasına neden olur. Niasin kaynağı olan besinler, maya, pirinç, karaciğer, ton balığı, kırmızı biber, fıstık, tavuk, kuru domates.
]]>
Kansızlık Saç Dökülmesi https://www.sacdokulmesi.gen.tr/kansizlik-sac-dokulmesi.html Wed, 14 Nov 2018 08:14:38 +0000 Kansızlık saç dökülmesi; beraber gelişip karşımıza çıkan bir olaydır. Kansızlığın en belirgin kendini gösteren özelliklerinden birisidir saç dökülmesi. Kansızlık son zamanlarda çokça rastladığımız ve bir çok nede Kansızlık saç dökülmesi; beraber gelişip karşımıza çıkan bir olaydır. Kansızlığın en belirgin kendini gösteren özelliklerinden birisidir saç dökülmesi. Kansızlık son zamanlarda çokça rastladığımız ve bir çok nedene bağlı olarak başımıza gelebilir. Bu gibi durumlar kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülür. Bunun görülmesinin sebeplerinden olan kadınların adet kanamaları, doğum, düşük ve benzeri olaylarda çokça kan kaybettiren durumlar kansızlığa yol açabilir. Böylede olunca saç dökülmesi kaçınılmaz olabiliyor. Kansızlık birçok nedenle ortaya çıkabilen vücuttaki kan miktarının azalması sonucunda meydana gelir. En sık nedeni besinlerden demirin az alınmasıdır. Demir eksikliği sonucu da kansızlık olur. Saç dökülmelerinde en çok teşhis edilen hastalıktır. Saç dillerinin yeteri kadar besini olmamasından dolayı kaynaklandığı düşünülüyor. Fakat hastada teşhis edilemeyen birçok hastalıkta saç dökülmesine eşlik edebilir.

 Kansızlık Saç DökülmesiBunlardan bazıları şöyle sıralanabilir:
 • Telogen saç dokulmleri gurubuna giriyor
 • Çinko eksikliği
 • Biotin eksikliği
 • B5 vitamin eksikliği
 • Keratin sentezinin azlığı
 • Magnezyum eksikliği
Bu saydıklarımızden hepsini düşünerek ona göre ilaç verilmesi  gerekir. Kadınların saç dökülmesi için tasarlanmış tek tablet bu vitamin ve minerallerin hepsini barındırır içinde. Bu tablet xpecia demir tableti bunlara ek olarak saç kökünün beslenmesi için gerekli olan ginkgo biloba, L- sistin, saw palmetto gibi maddeleri de içermektedir. Kansızlığa bağlı saç dökülmelerinde kullanılan bir çok saç ürünü kullanılır ve bunlara ek olarak demir ilçlari önerilir. Şaç dökülmelerinde fazla ihmal edilmeden doktora gidip onunda ön girmesiyle birkaç test yaptırıp önerdiği ilç takviyesini başlanmalıdır. Ayrıca evde de tedaviye destek vererek bu süreci hızlandırmak bilirsin. Kırmızı et ve karaciğer faydalı gelen besinlerden olup, evde saçınıza bir çok maskede uygulayabilirsiniz. Kansızlığa bağlı saç dökülmesi bazı ilaç ve besinlerle azaltılıp hatta yüksek oranda durdurabilirsiniz. Fakat uzmanlar tarafından söylenen söylentilerden  tekrar çıkarma oranı çok düşük bir ihtimaldir.
]]>
İbrahim Saraçoğlu Saç Dökülmesi https://www.sacdokulmesi.gen.tr/ibrahim-saracoglu-sac-dokulmesi.html Wed, 14 Nov 2018 15:04:17 +0000 İbrahim Saraçoğlu Saç Dökülmesi: Günlük olarak saçların  50 ile 100 tel arası dökülmesi normal kabul edilmekte. Mevsim geçişlerinde dökülmede biraz artış olur, fakat saçlarınız dökülmesi bu miktarların üzerinde ise, İbrahim Saraçoğlu Saç Dökülmesi: Günlük olarak saçların  50 ile 100 tel arası dökülmesi normal kabul edilmekte. Mevsim geçişlerinde dökülmede biraz artış olur, fakat saçlarınız dökülmesi bu miktarların üzerinde ise, sebebi araştırılmalıdır. Saç dökülmesi  hormonal bozukluklarından, stresten, dengesiz beslenmekten, saçların yıpranması, kuruması, fırça tarak kullanımından, yanlış şampuan seçimi veya fizyolojik nedenlere bağlı olarak görülebilir. 

İbrahim Saraçoğlu saç dökülmesine karşı bitkisel kür önerirken burada demir eksikliğine yada anemiye (kansızlık) dikkat çekmekte. Saçlarınız demir eksikliğinden yada anemiden dolayı dökülüyorsa mutlaka önce bu tedavilerin yapılması gerektiğini belirtmekte. Eğer demir yada anemi (kansızlık) tedaviniz yapılmaz ise saç dökülmenizin hangi kürü yaparsanız yapın durmayacağını bu nedenle öncelikle saçları çok fazla dökülen kişilerin demir eksikliği yada anemisi olup olmadığını bilmesi gerektiğini vurgulamakta. 

Saçlarınız demir eksikliği yada anemi harici dökülüyorsa İbrahim Saraçoğlu’nun önerdiği kürü uygulamanızda fayda olacaktır. Bu kür ile saçlarınız dökülmesini durdurabilir yada yavaşlatabilirsiniz.

İbrahim Saraçoğlu Saç Dökülmesiİbrahim Saraçoğlu Saç Dökülmesi Bitkisel Kür
 • 1 yemek kaşığı lavanta 
 • 1/2 litre su 
Hazırlama: 1/2 litre suyu kaynatın ve bu su kaynamaya başladığında 1 yemek kaşığı lavanta bitkisini ekleyin. 10 dakika daha kısık ateşte demleyemeye devam edin. Demleme süresi tamamlandıktan sonta ocaktan alıp ılımaya bırakın. Ilıma sürecinde süzme yapmayın. 
Uygulama: Öncelikle saçlarını normal yıkayın ve hafifçe kurutun ve sonrasında bu kürü saçlarınıza ve saç diplerinize uygulayın, hafif masaj yapabilirsiniz. Bu kürü uyguladıktan sonra saçlarınızı tekrar durulamanıza gerek yok. Saçınızda kalabilir.

İbrahim Saraçoğlu Saç Dökülmesi için kullanılan lavantanın uzamasını da sağladığını vurgulamakta1 tatlı kaşığı lavanta ile hazırlanan çayın gün aşırı tüketin. Saçlarınızın kolaylıkla uzadığını göreceksiniz. 
Pof. Dr. İbrahim Saraçoğlu saç dökülmesine ve uzamasına karşı kürler önerirken saçların yeniden çıkması için bir kür bilmediğini (yani doğada mutlaka olduğunu fakat henüz bunula ilgili çalışması olmadığını) belirtmekte. 
Dökülen saçların yerine doğal olarak çıkmasını sağlayan henüz bir kür olmadığına göre saçlarınıza gereken bakım ve özeni göstermenizi tavsiye ederiz.  
]]>
Saç Dökülmesine Karşı Sarımsak https://www.sacdokulmesi.gen.tr/sac-dokulmesine-karsi-sarimsak.html Thu, 15 Nov 2018 10:14:41 +0000 Saç dökülmesine karşı sarımsak, Saç dökülmesine karşı sarımsak, doğal ve etkili bir yöntemdir. saç dökülmesi kadın ve erkeklerin adeta korkulu rüyası haline gelmiştir. Çünkü saçlar herkesin olduğu gibi bizim içinde Saç dökülmesine karşı sarımsak, Saç dökülmesine karşı sarımsak, doğal ve etkili bir yöntemdir. saç dökülmesi kadın ve erkeklerin adeta korkulu rüyası haline gelmiştir. Çünkü saçlar herkesin olduğu gibi bizim içinde çok önemlidir. Saç dökülmesine karşı sarımsağın çok güçlü bir etkisi vardır. Saçlarımız bir sürü nedene bağlı olarak döküldüğünü söyleyebiliriz. Belki yediğimiz içtiğimiz gıdalar, belki geçirilmiş hastalıklar, belki stres ve depresyon, belkide aklımıza ahi gelmeyecek başka sebeplerden dolayı saçlarımızı kaybedebiliriz. Sarımsağın içinde barındırdığı bileşenler sayesinde saçlarıma inanılmaz fayda sağlıyor. Doğal bir antibiyotik kaynağı olarak bilinen sarımsak hem saçlarımızın dökülmesini önlüyor hemde daha sağlıklı canlı ve daha parlak bir görünüm kazandırır. Hem evde bulunan malzemelerle ve hemde pratik ve kolay yöntemlerle saçlarımıza yeniden kavuşabiliriz. Sarımsağın saçlarımız üzerinde uygulanan birden fazla farklı yöntem ve yolları vardır. Bunlardan biri çok kolay bu işlemi her yerde yapabilirsiniz. Sarımsakları soyun ve ince ince doğrayın ve sonra doğradığınız sarımsakları doğrudan saç derinize masaj yapar gibi ama çok sert yapmayın sarımsak dilimleri parçalanabilir. Bu şekilde bütün saç köklerine uygulayın ve biraz bekleyip saçlarınızı bir güzel kendi şampuanınızla yıkayın. Dışarıda satılan farklı sarımsak ve içerdiği maddeleri içeriğinde bulunduran şampuanlar da kullanabilirsiniz.

Saç Dökülmesine Karşı SarımsakSaç dökülmesine karşı sarımsak maskesi için gerekli olan malzemeler:
 • 3-4 diş orta boy sarımsak
 • Bir adet yumurta
 • Bir su bardağı kadar saf zeytinyağı
 • Yaklaşık olarak bir çay bardağı kadar sirke
Saç dökülmesine karşı sarımsak maskesi tarifinin uygulaması

Şimdi bu karışımı hazırlamadan önce banyoya girin ve omuzalarınız kapatacak bir şey örtün üstününüze isterseniz yardım da alabilirsiniz ben kendim yaptım. Saçlarınızı bir güzel tarayın sonra ortadan başlayarak sıra sıra görmenizde fazla var heryere eşit bir şekilde uygulanması için. Öncelikle sarımsakları iyice dövün veya rendeleyin. Daha sonra yumurtayı kırın ve üzerine yağı ilave edin. Karışımın hepsini bir kaseye koyup iyice karıştırın ve daha sonra elinize az bir miktar alıp saçlarınıza sürmeye başlayın. Kaseyi kafaniza yakın tutun damlamasın bu şekilde bütün karışımı saçlarınıza uygulayarak bitirin. Eğer saçlarınız uzunsa takviye yapabilirsiniz miktarı ayarlamak elinizde. Saçlarınıza masaj yaparak iyice yedirin ve saç diplerini dinlendirin sonra saçınızın toplayın ve bir streç film yardımıyla saçlarınızı sarın. Üzerine de bir havlu sarın bu işlem saçlarınızı sıcak tutmaya yarayacaktır. 

Saçlarınız bu şekilde bir saat bekleyin sarımsakları bekledikçe gözünüzü yakabilir ve yağlar akabilir bunlar için yanınızda peçete bulundurmamız yeterli olacaktır. Bekledikten sonra önce saçlarınızı gazete sererek üzere sirkeleyin saçlarınızda parça kalan sarımsaklar dökülecektir. Sonra ılık su ile saçlarımızı normal yıkayın son durulama suyuna sirkeyi dökün ve durulayın. Sonra saçlarınızı kuruttuğunuzda farkı gözlerinizle göreceksiniz. Bu işlemi ayda bir uygulamanız yeterli olacaktır.
]]>
Saç Dökülmesi İçin Maske https://www.sacdokulmesi.gen.tr/sac-dokulmesi-icin-maske.html Thu, 15 Nov 2018 12:43:02 +0000 Saç Dökülmesi İçin Maske, saç dökülmesi hem erkeklerin hem de kadınların en sık olarak rastlanılan ortak problemlerden birisidir. Genellikle saç dökülmesinin engellemek için piyasada farklı markalarda saç bakım kremleri, bit Saç Dökülmesi İçin Maske, saç dökülmesi hem erkeklerin hem de kadınların en sık olarak rastlanılan ortak problemlerden birisidir. Genellikle saç dökülmesinin engellemek için piyasada farklı markalarda saç bakım kremleri, bitkisel özler ile hazırlanan ilaçlar bulmak mümkündür. Evde kolayca hazırlayabileceğiniz bitkisel saç bakım kürleri ile dökülen saçlarınıza bakım yapabilirsiniz. Genellikle saç dökülmesinin ilk sebebi olarak kişinin yetersiz beslenmesi ile alakalı olmaktadır. Bitkisel doğal yollar ile dökülen saçlarınızın yerine saç çıkarmak için kullanılacak olan malzemeler saçın kendi ihtiyacı olan vitaminler ve mineralleri direk olarak saça vermektedir.

Saç Dökülmesi İçin Dereotu Zeytinyağı Maskesi
 • 1 su bardağı zeytinyağı
 • 1 sap tarçın çubuğu
 • 1 tutam dereotu
 • Biberiye yağı
 • 1 tatlı kaşığı kuru maya
Hazırlanışı Ve Uygulanışı, ocağın üzerine geniş büyük bir tencere koyalım, benmari yapmak için bir küçük tencere yerleştirelim. Daha sonra dereotunu, zeytinyağı, tarçın çubuğunu ve biberi yağını küçük tencereye koyduktan sonra benmari usulü 5 dakika kadar kaynatalım. Ardından karışımı dinlenmesi için 15 dakika demleyelim ve karışımı süzdükten sonra kuru mayayı karıştıralım. saç dökülmesi için hazırladığını bu bitkisel saç bakım kürünü saçınıza sürün ve yaklaşık 2 saat bekledikten sonra saçınızı bol su ile yıkayın.

Saç Dökülmesi İçin MaskeSaç Dökülmesi İçin Çörek Otu Ve Isırgan Otu Maskesi
 • 1 yemek kaşığı öğütülmüş çörek otu
 • 1 yemek kaşığı öğütülmüş nane
 • 1 yemek kaşığı öğütülmüş polen
 • 1 kahve fincanı susam yağı
 • 1 yemek kaşığı öğütülmüş ısırgan otu
Hazırlanışı Ve Uygulanışı, orta boy bir kabın içerisine öğütülmüş nane, çörek otu, polen, ısırgan otu ve susam yağını ilave ederek iyice karıştıralım. Fırça ile saç diplerinize boya sürer gibi saçınıza uygulayın. Daha sonra kalan karışımı saçlarınızın uçlarına uygulayabilirsiniz. Bütün saçınıza karışımdan sürün, karışımı sürünce parmak uçları ile masaj yaparak karışmasını sağlayın. Ardından saçınıza saç bonesi ya da bir poşet geçirin ve üzerine sıcak havluyu sarın. Sıcak havlu maskenin saça daha iyi nüfuz etmesine yardımcı olur. 

Saç Dökülmesi İçin Sarımsak Zeytinyağı Maskesi
 • Yarım su bardağı zeytinyağı
 • 3 diş sarımsak
Hazırlanışı Ve Uygulanışı, ilk önce sarımsakların kabuklarını soyduktan sonra havanın içerisinde ezelim ve zeytin yağını ekleyerek karıştıralım. Duş yapmadan önce hazırladığınız karışımı saç diplerine iyice yedirerek sürün bir müddet bekledikten sonra yıkayın. Bu saç bakım maskesinin haftada üç defa tekrarlarsanız saç dökülmesini büyük ölçüde engellemiş olursunuz.

Saç Dökülmesi İçin Özel Saç Bakım Maskesi
 • Zeytinyağı
 • Tarçın
 • 2 adet yumurta
 • Bal
 • Kişniş
 • Ispanak
 • Badem yağı
Hazırlanışı Ve Uygulanışı, bal, zeytinyağı, yumurta, kişniş, ıspanak, badem yağı ve tarçını bir kabın içinde karıştıralım. Bu özel karışımı ardından saç derisine masaj yaparak uygulayın. Saç maskesini 15 dakika beklettikten sonra yumuşak ve uygun olan şampuan ile yıkayarak temizleyin. Bu saç bakım maskesini saç dökülmesini engellemek için haftada 3 ya da 4 defa uygulayabilirsiniz.
]]>
Saç Dökülmesi İçin Yağlar https://www.sacdokulmesi.gen.tr/sac-dokulmesi-icin-yaglar.html Thu, 15 Nov 2018 15:07:06 +0000 Saç dökülmesi için yağlar, Günümüzde saç dökülmesi kadın, erkek, genç, yaşlı herkesin ortak sorunu. Bu ciddi problemle bahsedebilmek için eski çağlardan bu yana saç dökülmesi için yağlar kullanılmaktadır. Erkekl Saç dökülmesi için yağlar, Günümüzde saç dökülmesi kadın, erkek, genç, yaşlı herkesin ortak sorunu. Bu ciddi problemle bahsedebilmek için eski çağlardan bu yana saç dökülmesi için yağlar kullanılmaktadır. Erkeklerde oluşan bu saç dökülmesi kellikle sonuçlanmaktadır. Kadınlarda görülen saç dökülmesi ciddi görünüm bozukluklarına yol açmaktadır. Bu durum kişilerde psikolojik problemlere neden olmaktadır. Kişilerde benlik ve öz güven zayıflamasına neden olmaktadır. Saç dökülmesi için yağlar kullanmak böyle kötü sonuçlanan problemlerin önünü almanıza yardımcı olacaktır. Eğer saç dökülme probleminiz var ise kadın erkek cinsiyet farkı olmadan sizin için hazırladığınız bu listedeki bitkisel yağları rahatlıkla kullanabilir ve tecrübe edebilirsiniz. Sizde deneyip memnun kaldığınız bitkisel yağları aynı sorun ile karşı karşıya kalan kişilerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

Saç Dökülmesi İçin YağlarSaç dökülmesi için yağlar şunlardır,
 • Lavanta yağı, Çok yönlü bir yağ olan lavanta yağının sayısız faydaları vardı. Bir çok ilacın yapımında doğrudan veya karışım olarak lavanta yağı kullanılmaktadır. Koku terapisinde kullanılan lavanta yağı banyo yağı olarak da kullanılır. Saç dökülmesi için yağlar kategorisinde en başta lavanta yağı bulunur. 
 • Kekik yağı, Saç dökülmesi için yağlar arasında kekik yağı bulunur. Kekik yağı saç dökülmesini önlemeye yardımcı olan önemli bir bitkisel yağdır. Tarihte bilinen en eski bitkilerdendir. Kekik yağın içerisinde en belirgin olarak bilinen özelliği antiseptik yani, bakteri, mikrop ve virüslerle savaşıyor olmasıdır. Kekik yağı bu özelliği sayesinde saç derisinde meydana gelen hasarları onararak saç dökülmesine engel olmaktadır. 
 • Biberiye yağı, Saç dökülmesine karşı kullanılan en etkili yağlardan biriside biberiye yağıdır. Biberiye yağı zengin bir aroması ile saç büyümesine yardımcı olur. Biberiye yağı özellikle uyku sırasında saç köklerini canlandırıcı etkisiyle bilinir. 
 • Limon yağı, Aroma tedavisi içim yaygın olarak kullanılan limon yağı aynı zamanda saç dökülmeleri içinde kullanılmaktadır. Kişilerde görülen donuk ve cansız saçlar için saç kremi görevi görür. Saç dökülmesine ve kepeğe karşı limon yağı güçlü bir çözümdür. 
 • Hindistan cevizi yağı, Eski çağlarda Hintlilerin bulduğu bir çözüm olarak kabul edilir. En etkili saç yağı olarak kullanılan Hindistan cevizi yağı donuk ve cansız saçları güçlendirip saç derisini beslediği bilinmektedir. Özellikle saç dökülmesine engel olan Hindistan cevizi yağı kafa derisi tarafından hızlı bir şekilde emilir. Kafa derisi tarafından emilen bu yağ saç köklerinin içine sızarak saçı besler, güçlendirir ve dökülmesini önler. 
 • Ada çayı yağı, Bitkisel tedaviler alanında sıkça kullanılan önemli bir yağ olarak bilinir. Saç dökülmesine karşı olan etkisi diğer yağlara göre farklıdır. Kişilerde görülen saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden biri olan hormonsal bozukluklar ve depresif ruh halinde önemli şekilde düzelmeler olmaktadır. 
 • Hint yağı, Hint yağı hem saç dökülmesini önlemek hemde dökülen saçların yeniden büyümesi için kullanılan bir yağdır. İçeriği antioksidan bakımından oldukça zengindir. İnsan cildi tarafından Hint yağı emilimi en kolay şekilde olur. Hint yağı saç derisine uygulandığında saçı ve kökleri besler. Hint yağı ile saç derisine yapılan masaj uygulaması sa büyümesine yardımcı olacaktır. 
 • Zeytin yağı, Ülkemizde sıklıkla tüketilen zeytin yağı yemeklerde sıkça kullanıldığı gibi saç dökülmesini durdurmak içinde kullanılır. Zeytin yağı kafa derisini nemli tutarak saçı beslediği gibi E vitamini bakımından oldukça zengin olduğu için çok ideal ve doğal bir saç kremidir. Islak saça uygulandığında veya biraz ıslatılarak uygulandığında saç dökülmesine karşı daha iyi koruma sağlayacaktır. 
 • Badem yağı, Badem yağı protein bakımından oldukça zengindir. Badem y]]> Dermatoloji Saç Dökülmesi https://www.sacdokulmesi.gen.tr/dermatoloji-sac-dokulmesi.html Fri, 16 Nov 2018 04:55:22 +0000 Dermatoloji saç dökülmesi, herkesin muzdarip olduğu konuların en başında gelir. Kadın erkek hiç farketmeden herkesin hayatını olumsuz etkilemeyi başarır. Bütün toplumlar gibi bizde saç şekilleri üzerinde sosyal ve kültürel Dermatoloji saç dökülmesi, herkesin muzdarip olduğu konuların en başında gelir. Kadın erkek hiç farketmeden herkesin hayatını olumsuz etkilemeyi başarır. Bütün toplumlar gibi bizde saç şekilleri üzerinde sosyal ve kültürel bir rol oynar. Çünkü saç insan hayatında çok büyük yere sahiptir. Saç çizgisinin geriye kayması veya saçların normal yapısının incelmesi, gerek erkek gerekse kadında çok önemli bir problem haline gelmiştir. Saçların neden ve hangi sebebe bağlı olarak döküldüğünü anlamadan hastalar gerek görsel gerekse de yazılı basında abartılan tedavilere yönelerek saçlı deri masajı elektrikli uyarı ile saça uygulan ilaçlı ve bunun gibi yöntemlerle yönelirler. Saç dökülmesi üzülerek söylememiz gerekirse toplumumuzda sık görülen bir durumdur. Erkeklerde kadınlara oranla daha cok görülür. Çevremizdeki her 3 erkekten 2sinde farklı düzeylerde de olsa saç dökülmesine rastlarız. Gerek saç dökülmesinde gerekse farklı problemlerde. Yine oldukça yüksek oranlarda erkek ve kadınlarda yaşam boyunca değişik saç dökülmesi gözlenmektedir. Bu yaşanılan saç dökülmesi saç dökülmesi problemlerinin nedenleriyle bağlantılı doğru tanı konularak saç dökülmesi yaşayan pek çok insana yardım edilmesi günümüzde mümkündür. Dermatolojik saç dökülmesi ve seyrekleşmesi genelde yaygın ve bölgesel olarak karşımıza çıkabilir. Yaygın olarak karşımıza çıkan sebepler özellikle aşağıdaki nedenlerdir. Ayrıca bir dermatolog uzmanına gitmek gerekir.

  Dermatoloji Saç DökülmesiSaç dökülmesinin nedenleri:
  • Ateşli hastalıklar
  • Demir eksikliği
  • Çinko eksikliği
  • Tiroid hastalıkları (tiroid bezinin çok çalışması veya çok az çalışması)
  • Gebelik durumu
  • Şeker hastalığı
  • Karaciğer ve böbrek hastalıkları
  • Kansızlık 
  • Bilinçsiz olarak diyet yapmak
  • Stres
  ]]>
  Saç Dökülmesine Bitkisel Çözüm https://www.sacdokulmesi.gen.tr/sac-dokulmesine-bitkisel-cozum.html Fri, 16 Nov 2018 05:17:59 +0000 Saç dökülmesine bitkisel çözüm, saçlar pek çok nedene bağlı olarak dökülebilir. Gerekli önlemleri alabilmek için önemli olan saçların neden döküldüğünü bulmaktır. Normal şartlarda günde 200 tele kadar saç dökü Saç dökülmesine bitkisel çözüm, saçlar pek çok nedene bağlı olarak dökülebilir. Gerekli önlemleri alabilmek için önemli olan saçların neden döküldüğünü bulmaktır. Normal şartlarda günde 200 tele kadar saç dökülmesi doğal karşılanmaktadır. İnsanlarda saç üç aşamada döngüyü tamamlar ve dökülmeye başlar. İlk aşama büyüme aşamasıdır. Bu devrede saç ayda ortalama olarak 1 santim kadar uzar. Ortalama olarak 2-8 yıl devam eder. Büyüme aşaması tamamlandıktan sonra saç katagen aşamasına geçer. Bu aşamaya gelindiğinde saçlar dinlenme evresi için hazırlanır ve ortalama olarak 1 aya yakın sürer. Döngü dinlenme aşaması ile tamamlanır. Dinlenme aşaması yaklaşık olarak 4 ay kadar sürer. Bu aşamada kökten ayrılarak dökülmeye başlar. Dökülen saçların yerine yenileri gelir ve döngü tekrar başlar. Saçların normal işleyiş şekli bu şekildedir. Fakat herhangi bir nedene bağlı olarak saçla olması gerekenden daha fazla dökülebilir. Bu durumda kellik olarak tanımlanan durumla karşı karşıya kalmak mümkündür. Kelliğe maruz kalmamak için saçların neden döküldüğünü bulmak ve nedene yönelik tedavi başlatmak gerekir. Saçlar, stres, kullanılan ilaçlar, beslenme alışkanlıkları, gebelik, travma, genetik gibi pek çok nedene bağlı olarak dökülebilir. Saç dökülmesine karşı bitkisel çözüm önerilerinden yararlanmak mümkündür. Uygun bitkiler kullanılarak dökülme durdurulabilir ya da en aza indirilebilir.

Saç dökülmesine bitkisel çözüm

Prosiyanidin içeren bitkiler: Prosiyanidin birçok bitkide bulunan ve antioksidan özelliği olan bir maddedir. Antioksidan özelliği olan prosiyanidinler saç köklerini serbest radikallere karşı koruyarak, dökülmeyi engeller. Dinlenme aşamasındaki saç köklerini canlandırarak yeni saç çıkmasına yardımcı olur. Prosiyanidin içeren bitkiler, arpa, kakao, elma, kuşburnu, yaban mersini, üzüm çekirdeği, yeşil çay olarak sıralanabilir. Bu tür bitkiler günlük beslenme programına dahil edilerek saç sağlığı doğal yollardan korunabilir. Beraberinde bu bitkileri içeren kozmetik ürünlere de piyasada ulaşmak mümkündür.

Biberiye: Çok uzun yıllardır saç dökülmesi için tavsiye edilen bitkiler arasında yer alan biberiye, günümüzde hala popülerliğini korumaktadır. Biberiye saç diplerine dışarıdan uygulandığında saç köklerini canlandırır. Saçların daha sağlıklı ve güçlü olmasını sağlar. Antioksidan, antibiyotik ve enfeksiyon önleyici etkisiyle vücutta saçlara zarar veren farklı kimyasallarla savaşır. Beraberinde saç derisinin temizlenmesini de sağlar. Günlük düzenli olarak bir fincan biberiye çayı içerek tüm bu etkilerinden yararlanılabilir. Ayrıca saç dökülmesi için biberiye yağı da kullanılabilir. 4 damla biberiye yağı, 1 çorba kaşığı hakiki zeytinyağı ile karıştırılarak saç diplerine masaj yapılır. Yağ yaklaşık 60 dakika saçta bekletilerek, saçlar doğal bir şampuanla yıkanır.

Saç Dökülmesine Bitkisel ÇözümAloe vera: Saç derisi için oldukça faydalı olan aloe vera, saçların dayanıklılığını arttırır ve saçları yıpranmalara karşı korur. Bu sayede saç dökülmesi azalır. Saçın Ph dengesini korur ve saçın nem oranını düzenler. Ayrıca yeni saçların çıkmasını sağlar. Saç köklerine aloe vera jeli masaj yaparak sürüldüğünde tüm bu faydalarından yararlanılabilir.

Çörekotu yağı: Çörekotu ülke genelinde pek çok bölgede yetişmektedir. Çörekotunun sağlık için ne denli faydalı olduğu herkes tarafından bilinir. İnsanoğlu için adeta şifa kaynağı olan çörekotu içeriğinde birçok vitamin ve mineral barındırır. Çörekotu yağı, saç dökülmesi için saç diplerine masaj şeklinde kullanılabilir. Saçların beslenmesini, kuvvetlenmesini ve canlanmasını sağlar.

Isırgan otu: Saç dökülmesini engelleyen ve yeni saç çıkmasını destekleyen ısırgan otu, A, C, demir ve kalsiyum bakımından zengin içeriğe sahiptir. Bu tür vitamin ve mineraller pek çok rah]]> Yoğun Saç Dökülmesi https://www.sacdokulmesi.gen.tr/yogun-sac-dokulmesi.html Fri, 16 Nov 2018 21:31:41 +0000 Yoğun saç dökülmesi hem erkek hem de kadınlar açısından rahatsızlık verici bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Saçlarınızın özellikle banyo sonrasında yoğun bir şekilde dökülmesi sorunu ile karşılaşıyorsanız Yoğun saç dökülmesi hem erkek hem de kadınlar açısından rahatsızlık verici bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Saçlarınızın özellikle banyo sonrasında yoğun bir şekilde dökülmesi sorunu ile karşılaşıyorsanız sebeplerini araştırmak ve önlemek için gerekenleri yapmak gibi bir eğilime sahip olmanız da gayet doğaldır. Özellikle yaşın ilerlemesi ile birlikte daha seyrek saçlara sahip olacağı endişesini yaşayan her erkek ve kadın aynı sorunu yaşayabilir. Bu yüzden öncelikle bu duruma neden olan durumları bilmenizde fayda var.

Yoğun Saç DökülmesiYoğun Saç Dökülmesi Nedenleri
 • Hamilelik: Saç dökülmesinin en bilindik nedenlerinden biri olarak karşımıza çıkan hamilelik, bayanların yoğun saç dökülmesi ile en sık karşılaştıkları dönemlerdir. Ayrıca daha çok hamilelik sırasında değil de doğum sonrasında değişen hormonal dengelerden dolayı yoğun bir şekilde saçınızın dökülmesi sorununu yaşayabilirsiniz.
 • Fiziksel stres: Tüm fiziksel darbelere bağlı olarak saçlarınızda tutam tutam saç dökülmesi gerçekleşebilir. Kafanızı bir yere çarpmanızın yanı sıra ağır bir hastalık geçirmeniz ve hatta çok ağır bir grip geçirmeniz bile bu sorunu yaşamanıza neden olabilir.
 • Aşırı A vitamini tüketimi: Yapılan araştırmalara göre A vitamini içermekte olan takviye besinler ve ilaçların aşırı şekilde kullanılması saç dökülmesinin aşırı şekilde olmasına da neden olabilmektedir.
 • Protein ve D vitamini eksikliği: Yeteri kadar D vitamini ve protein almamanın saç dökülmelerini normal seviyenin üstüne çıkardığını görebilmek mümkündür. Bu sebeple beslenme alışkanlıklarınıza dikkat etmeniz büyük bir önem taşımaktadır.
 • Duygusal stres altında olma: Her zaman sadece fiziksel sorunların değil duygusal anlamda yaşanan sorunların ve stresin de saç dökülmesine neden olduğunu görebilmek mümkündür. Stres vücut dengesini büyük ölçüde bozduğu gibi yoğun saç dökülmesi sorunu ile karşılaşmanıza da neden olabilmektedir.
Bunların yanı sıra yoğun saç dökülmesi sorunu yaşamanıza neden olan ve en sık karşılaşılan durumlar olarak; anemi, kalıtımsal özellikler, erkek tipi kellik, dişi hormonları, hipotiroidizm, B vitamini eksikliği, otoimmün, lupus, kemoterapi ve kilo kaybı karşımıza çıkmaktadır. Bu sorundan en kısa sürede kurtulmak için öncelikle bu sorunu yaşamanıza neden olan durumu belirlemeniz ve buna göre tedavi için gerekli adımları atmalısınız. Bunun için de uzman bir cilt doktoruna gitmeniz en doğru karar olacaktır.
]]>
Saç Dökülmesi Nasıl Durdurulur https://www.sacdokulmesi.gen.tr/sac-dokulmesi-nasil-durdurulur.html Sat, 17 Nov 2018 21:30:50 +0000 Saç Dökülmesi Nasıl Durdurulur, saç dökülmesi pek çok sebepten kaynaklı olarak meydana gelmektedir. Saç dökülmesi özellikle kadın ya da erkek diye ayırt edilecek bir durum değildir. Saç dökülmesine neden olan bazı durumlar Saç Dökülmesi Nasıl Durdurulur, saç dökülmesi pek çok sebepten kaynaklı olarak meydana gelmektedir. Saç dökülmesi özellikle kadın ya da erkek diye ayırt edilecek bir durum değildir. Saç dökülmesine neden olan bazı durumlar gebelik, stres, hastalık, menopoz, yaş faktörü, menopoz ve diğer faktörlerden dolayı saç dökülmesi sorunları ile karşılaşılmaktadır. Saç dökülmesini durdurmak için pek çok ilaç kullanılmaktadır. Bunun dışında ameliyat ya da diğer çözümlerde saç dökülmesini durdurmak için kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin dışında saç dökülmesini durdurmak için farklı ucuz yöntemlerde varsayılmaktadır. Aslında burada en önemli olan saç dökülmesini durdurmak için doğal yollardan faydalanmaktır. Ayrıca doğal yöntemler kullanılarak saç dökülmesini durdurmak çok daha sağlıklı olduğu gibi, aynı zamanda saçların daha parlak ve sağlıklı olmasına da yardımcı olmaktadır.

Saç Dökülmesi Nasıl Durdurulur 
 • Bitkisel Yağlar, saç dökülmesini durdurmak için uçucu olan yağlar ile saçlarınıza masaj yapabilirsiniz. Her gün düzenli olarak badem yağı, defne yaprağı, lavanta yağı ve susam yağı ile saç diplerine parmak uçlarınız ile masaj yaptığınız zaman saç dökülmesini büyük ölçüde durdurmuş olursunuz. Uçucu bitkisel bu yağlardan bir kaç damla ilave edilerek saç dibine 10 dakika kadar kısa bir süre masaj yapılması saç dökülmesini durduracaktır.
 • Saç Dökülmesini Durdurmak İçin Kızgın Yağ Terapisi, özellikle Avrupa'da sıklıkla saç dökülmesini durdurmak için kullanılan kızgın yağ terapisinde kanola ya da saf zeytinyağı kullanılmalıdır. Temiz bir tavanın içerisine saçınızın uzunluğu için kullanacağınız zeytinyağı ya da kanola yağını ısıtalım. Yağın ısısı yaklaşık 40 santigrat olmalıdır, daha sonra ısınmış yağ ile saç diplerine masaj yaparak uygulayın. Saç derisine masaj yaptığınız yağ yaklaşık 1 saat kadar bekledikten sonra şampuan ile yıkayın.Saç dökülmesini durdurmak için mayonezde kullanabilirsiniz.
 • Saç Dökülmesini Engellemek İçin Soğan, Sarımsak, Zencefil Suyu, saç dökülmesini durduran bitkiler arasında zencefil, soğan ve sarımsak yer almaktadır. Hazırlayacağınız zencefil suyu, sarımsak suyu ya da soğan suyu ile saç dibine masaj yapılarak uygulanabilir. Fakat bu sular ile yapılan uygulamalar mutlaka akşamdan saça yapılmalı ve sabaha kadar bekletilmelidir.
 • Saç Dökülmesini Durdurmak İçin Çemen Otu, saçlara parlaklık sağlar ve saçların daha sıkı tutunmasına yardımcı olmaktadır. Çemen otu özellikle saçların dökülmesini durdurmada en etkili olan yöntemlerden birisidir. Ancak çemen otu uygulamasını mutlaka düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Ayrıca çemen otu kuru saçların nemlenmesine ve dökülmesine karşı çok etkilidir. Bir bardak suyun içine çemen otunu ilave edelim ve macun kıvamına gelinceye kadar iyice ezelim. Çemen otunu hazırladıktan sonra saç derisine hafif masaj yaparak uygulanmalıdır. Uygulama yapıldıktan sonra çemen otu yarım saat bekletilmelidir. Ardından soğuk su kullanarak saçlarınızı durulayın.
Saç Dökülmesi Nasıl DurdurulurSaç Dökülmesini Durdurmak İçin Hangi vitaminler Kullanılmalıdır 
 • A Vitamini, kafa derisinde özellikle sebum üretimini destekler, oksidana yardımcı olur. A vitamini hem saç derisini hem de saçların dökülmesini durdurmak için mutlaka kullanılmalıdır.
 • E Vitamini, saç derisinin foliküllerini beslerken aynı zamanda saç derisindeki kan dolaşımını da uyarır.
 • Omega-3, balık yumurtası, süt, yumurta sarısı, balık, havyar, balık yumurtası gibi gıda maddelerinin tüketilmesi saç dökülmesini azaltmaktadır. Hatta düzenli olarak tüketildiğinde saç dökülmesi zamanla duru ve sağlıklı saçlara sahip olursunuz.
]]>
Saç Dökülmesi İçin İlaç https://www.sacdokulmesi.gen.tr/sac-dokulmesi-icin-ilac.html Sun, 18 Nov 2018 00:04:01 +0000 Saç Dökülmesi İçin İlaç, günümüzde en çok ilacın saç dökülmesi için yapıldığını biliyor muydunuz Maalesef ki bir çoğu saç dökülmesine karşı cevap vermemektedir. Bunun yanı sıra bilimsel olarak kanıtlanmış ve et Saç Dökülmesi İçin İlaç, günümüzde en çok ilacın saç dökülmesi için yapıldığını biliyor muydunuz Maalesef ki bir çoğu saç dökülmesine karşı cevap vermemektedir. Bunun yanı sıra bilimsel olarak kanıtlanmış ve etkinliği son derece kuvvetli olan bir takım ilaçlarda vardır. Bugün sizlerle bu ilaçları paylaşacağım. Saç dökülmesinin yaygın oluşu bir takım kurnazların ekmeğine yağ sürer hale gelmiştir. İnsan sağlığını dikkate almadan sadece maddi çıkarlar üzerinden bir takım ilaçlar halka sunulmuştur. Bu nedenle içeri araştırılmadan saç dökülmesi için alınan ilaçlar çok ciddi sorunların da ortaya çıkmasına yol açmıştır. Saç dökülmesi tedavisinde kullanılan ve zararsız, vücudun kabul ettiği sağlıklı ilaçların bilinçli bir şekilde kullanılması elbette sağlıklı sonuçlar almanızı sağlar. Bilimsel olarak kabul gören üç madde vardır. Bunların içeriği tamamen saç dökülmesine cevap veren, saç derisi ile uyum sağlayan, cilde herhangi bir zarar vermeyen ilaçlardır. 
 • Procapil : Sadece saç dökülmesi için özel olarak geliştirilen bu formül, doktorlar tarafından saç dökülmesi tedavisinde güvenle kullanılmaktadır. Kökün beslenmesini sağlayarak saç diplerini güçlendirir. Procapil bölgesel olarak kullanılır. Bu nedenle vücuda her hangi bir yan etki yapmaz. Procapil içeren ilaçlar alırken dikkat edilmesi gerekir. Çünkü bazı uyanıklar bunu kullanarak farklı firma adları ile satışa sunabilirler. Bu nedenle güvenilir yerlerden ve doktor kontrolünde alınmalıdır. Procapil kadınlar için % 2 erkekler için % 3 lük formlar şeklinde satılmaktadır ve her hangi bir yan etki yapmaz.
 • Minoxidil : Minoxidil eczanelerde rogain, rogan, kırkland adlı spreyler olarak satışa sunulur. Üretimi yapıldığı ilk zamanlar aslında yüksek tansiyon için satılırken, Daha sonra yan etki görülünce toplanmış ve saç dökülmesinde etkili olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle artık saç dökülmelerinde güvenle kullanılmaktadır. Satışı, kadınlar için % 2 ve erkekler için % 5 lik formlar şeklindedir. Saç diplerine nüfuz ederek saç köklerini besler. Satış fiyatları uygundur. Ancak işi ticarete döken uyanıklar bazen aynı gibi duran ne olduğu belli olmayan ürünleri yarı fiyatına vermektedir. Bunlara çok dikkat edin.
 • Finasterid : Finasterid içeren ilaçların yan etkileri çok büyüktür. Bu nedenle doğurganlık dönemini geçen menopoza giren kadınlarda ve çocuk düşünmeyen erkeklerde bu uygulamalı ilaç tedavisi başlatılabilir. Cinsellik üzerinde çok ciddi yan etkileri vardır. Bu nedenle saç dökülmesi tedavisi uygulayacak kişilerin bu durumları göz önünde bulundurması gerekir. Finasterid, kullanıldığı ilk dönemlerde prostat hastaları için kullanılıyordu. Kullanılan hastalarda saç çıkıldığını görünce kaynağı araştırıldı. Finasterid' den kaynaklandığı anlaşılınca saç dökülmesinde düşük doz da tedaviye başlandı. 
Saç Dökülmesi İçin İlaçSaç Dökülmesi İçin İlaç; Bazı saç dökülmesi için üretilmiş olan şampuanların bir çoğunun etkisi yok denecek kadar azdır. Ama şampuan olarak kullanmak isteyenlere önerimiz, saw palmetto, provitamin ve biotin B5 içeriği olan şampuanlar saç dökülmesi için tercih edilmelidir. Aynı zamanda tablet olarak da kullanmak saç dökülmesi tedavisinde kullanılan en yaygın yöntemlerden biridir. Tablet olarak satışa sunulan en yaygın ve etkili ilaçlar, pantogar yada pan plus, xpecia tablet, shen min tablet, telovium kapsül, perfectil tabletler dir. Bunlardan da en yaygın ve en etkili olanı xpecia' dır. 
]]>
Saç Dökülmesi Beslenme https://www.sacdokulmesi.gen.tr/sac-dokulmesi-beslenme.html Sun, 18 Nov 2018 12:52:47 +0000 Saç Dökülmesi Beslenme: Saç dökülmesi dengeli beslenme ile alınan besinler vitaminler ve mineraller, yağ asitler, protein saç bakımından çok büyük önem taşımaktadır. Saç dökülmesi çoğunlukla kalıtsal nedenlere bağ Saç Dökülmesi Beslenme: Saç dökülmesi dengeli beslenme ile alınan besinler vitaminler ve mineraller, yağ asitler, protein saç bakımından çok büyük önem taşımaktadır. Saç dökülmesi çoğunlukla kalıtsal nedenlere bağlı olabilme ile beraber dengeli beslenme ile yavaşlatılabilir.

Düzenli beslenme ile alınan vitaminler, mineraller sayesinde saç köklerini kuvvetlendirip köklere hacim kazandırıp mevcut olan saçların daha dayanıklı, sağlıklı olması sağlanabilir.

Saç Dökülmesinde Yetersiz Beslenmenin Etkenleri: Saç diplerinin kuvvetli olması için gerekli olan ve ihtiyaç duyulan günlük protein ve vitamin alınmaz ise saç dökülmeleri başlayabilir. Vücut için gerekli olan vitaminler ve enerji besin yoluyla alınmaktadır. Bu gerekli besinler alınmadığı takdirde vücut ilk önce saçlara gerekli olan vitaminlerin gönderimini keser. Fakat uzun süreli 3-4 hafta yetersiz beslenme saç diplerini zayıflatır, güçsüz olur, saç telleri incelir, saçların dış görünüşü matlaşır ve günlük dökülen saçların miktarı 2-3 katına çıkar.

Yetersiz beslenme vücut sağlığını da bozmakta kısa dönem yetersiz beslenme insana uykusuzluk ve yorgunluk belirtisi gösterir. Vücut sağlığı bozulduğunda ilk sinyal veren saçlar olur. Saç dökülmesinin nedenini öğrenmek için ilk önce bir hekime gidilmelidir. Hekimin önerdiği kan testi yapılmalıdır ve kan testinde çıkan sonuçlara göre saçları destekleyen besinler tüketilmelidir. İnsan vücudu sağlıklı çalışması için gerekli olan enerjiyi sağlıklı bir beslenme ile alabilmektedir.

Saç hücreleri özellikle kanda gelen oksijen, besinler ile beslenir ve çoğalır, yeni saçların çıkmasını sağlar, bu demek oluyor ki saçlar kan yolu ile beslenmektedir. Saç bakımı için özel bir beslenme şekli yoktur, vücut için gerekli olan tüm vitaminler, mineraller saç içinde geçerli olmaktadır. 

İnsanın yaşam boyu saçlarının kalitesi anne karnında annenin beslenmesi ile belli olur. Anne hamile iken gerekli besin, enerji aldığında doğacak çocuğun saçları daha gür sağlıklı olmaktadır. Kısacası kişinin saç kalitesini daha anne karnındayken iyi veya kötü etkilendiğini söyleyebiliriz.

Saç Dökülmesi Beslenme

Saç Dökülmesinin Nedenleri: Vücuda gerekli olan proteinden eksik alınması.

 • Kişinin tek tip beslenmesi veya vejetaryen olmasından dolayı saçlarda dökülme görülür.
 • Zayıflamak için yetersiz beslenme veya hızlı kilo vermek için yapılan şok diyetler.
 • Vücut da demir eksikliği nedeni ile oluşan kansızlık oluşması.
 • Yeme bozukluğu nedeni ile vücut da Çinko, B-12 vitamini, folik asit ve biotin eksikliği nedeniyle saçlarda dökülme görülür.
 • Yanlış şampuan saç bakım kremleri kullanmak saçların dökülmesine neden olur.

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Alınacak Besinler: Saç sağlığını desteklemek için sağlıklı beslenmek gerekir.

Protein: Kırmızı et protein açısında oldukça zengindir ve saçlar için çok faydalıdır.

B Vitamini: Yumurta, ciğer, soya ve mayalı yiyecekler B vitamini içeren yiyecekler, Biotein içeren tahıllar kırılan saçların onarılmasını sağlar ve saç yapısını destekler.

Omega3: Omega 3 yağ asitleri için bol, bol balık tüketilmelidir. Balıkta bulunan Omega3 ve B12 vitaminlerinin içeriğinde bulunan demir vitamini saç derisini canlandırır, saçlara canlılık verir, parlak görünmesini sağlar.

Baklagiller: baklagiller en iyi protein desteği verir ve içeriğinde bulunan demir, biotin, çinko bulundurur bunlarda saçların kuvvetliliğini artırır.

Fındık: Fındık yüksek oranda çinko, selenyum ve vücut için faydalı yağ asitleri bulundurması nedeni ile saçlar ve cilt için çok yararlıdır.

Günümüzde tüketilen fast foodların sağlık açısında zararlı olduğu için saçları da etkileyeceğinden dolayı fast foot tüketiminden kaçınılmalıdır. Sağlıklı beslenmek için farklı renkle]]> Bioblas Saç Dökülmesine Karşı Şampuan https://www.sacdokulmesi.gen.tr/bioblas-sac-dokulmesine-karsi-sampuan.html Sun, 18 Nov 2018 18:44:03 +0000 Bioblas Saç Dökülmesine Karşı Şampuan; Bioblas saç dökülmesine karşı şampuan dönemsel ve ilerlemiş saç dökülmelerine karşı çok etkilidir. Bioblas saç dökülmesine karşı şampuan yüzde yüz bitkisel özler içermektedir Bioblas Saç Dökülmesine Karşı Şampuan; Bioblas saç dökülmesine karşı şampuan dönemsel ve ilerlemiş saç dökülmelerine karşı çok etkilidir. Bioblas saç dökülmesine karşı şampuan yüzde yüz bitkisel özler içermektedir. Bioblas saç dökülmesine karşı şampuan içerisinde bulunan complex C26' nın saç üzerinde çift yönlü etkisi vardır. Bioblas saç dökülmesine karşı şampuan saç oluşumunda artış sağlar. Bioblas saç dökülmesine karşı şampuan saç dökülmesini azaltır. Bioblas saç dökülmesine karşı şampuan içerisindeki complex C26' nın içeriğindeki mineraller, doymamış yağ asitleri, vitaminler ve flavonoidler hormonların saçlar üzerindeki olumsuz etkilerini ortadan kaldırır. Bioblas saç dökülmesine karşı şampuan saç köklerini besleyerek saçın ömrünü uzatmaktadır. 


Bioblas saç dökülmesine karşı şampuan İçindekiler;  

Bioblas saç dökülmesine karşı şampuan, Apigenin,  mirisetin,  kemferol ve Pantotenikasit içermektedir.  Ayrıca çinko, demir, kalsiyum, magnezyum, potasyum gibi mineralleri içerir.

Bioblas saç dökülmesine karşı şampuan içerisinde bulunan C26 içeriğindeki apigenin saçın olduğu deride kılcal dolaşımı artırır. Mirisetin ve kemferol saçın dökülmesini engeller.  Pantotenikasit saç köklerini güçlendirir.  Pantotenikasit saç köklerini güçlendirerek saç dökülmesini engellemektedir. Complex C26 düzenli kullanıldığında zaman yeni saç çıkmasını sağlar. Bioblas saç dökülmesine karşı şampuan içerisinde bulunan çinko, demir, magnezyum, kalsiyum, potasyum mineralleri saç köklerini besler, saç tellerini kalınlaştırır ve güçlendirir.

Bioblas saç dökülmesine karşı şampuanın yapılan tüm klinik çalışmalarında kullanan kişilerin yüzde yetmişinde saç dökülmesini önlediği görülmüştür. Ayrıca yüzde elli oranında da yeni saç oluşumunu sağladığı saptanmıştır. 

Bioblas Saç Dökülmesine Karşı ŞampuanBioblas Saç Dökülmesine Karşı Şampuan Özellikleri;

Düzenli kullanıldığında saç dökülmesini engeller. Saç dökülmesini yavaşlatır. Zayıflamış saç köklerini güçlendirir. Saçların dolgunluğunu artırır. Saçların canlılığını ve parlaklığını artırır. Saça esneklik kazandırır. Saçlar kolay taranır ve kolay şekil alır.Bioblas saç dökülmesine karşı şampuannın yan etkisi yoktur. Herhangi alerjik reaksiyona neden olmaz. pH değeri saç derisinde ve cilde uyumludur. Dermatolojik olarak bütün testlerde geçmiştir. Bioblas saç dökülmesine karşı şampuan saç diplerine rahatlıkla uygulanabilir.

Bioblas Saç Dökülmesine Karşı Şampuanın  Kullanılışı;

Bioblas saç dökülmesine karşı şampuanı saçlarınızı ıslattıktan sonra uygulayınız. Şampuanı köpürtüp sonra saçlarımızı ovalayarak yakıyoruz. İsteğe ve saçın kirlilik durumuna göre bu işlemi iki defa yapabiliriz. Bioblas saç dökülmesine karşı şampuan günlük kullanımda herhangi bir sorun oluşturmaz.
]]>
Demir Eksikliği Saç Dökülmesi https://www.sacdokulmesi.gen.tr/demir-eksikligi-sac-dokulmesi.html Mon, 19 Nov 2018 18:15:15 +0000 Demir Eksikliği Saç Dökülmesi, Saçlarımız bizim için en değerli varlığımızdır. Bu nedenle de saçla söz konusu olduğunda tüm kadınların ilgisi oray toplanmaktadır. Saçlarımız her mevsim sıkça dökülür ve bu

Demir Eksikliği Saç Dökülmesi, Saçlarımız bizim için en değerli varlığımızdır. Bu nedenle de saçla söz konusu olduğunda tüm kadınların ilgisi oray toplanmaktadır. Saçlarımız her mevsim sıkça dökülür ve bu bizim için son derece psikolojik sıkıntılara neden olur. Özellikle kadınlar gücünü neredeyse saçlardan alır. Bir kadını bakımlı ve alımlı görünmesinde en büyük etken saçlardadır. Bu nedenle saç dökülmesi ve saç kırıkları çok büyük sorun haline gelmiştir.  Bu durum mevsimsel nedenlerin dışında olduğundan sadece bakım yapmakla geçmez ve kişinin içten desteklenmesi gerektiğini gösterir. Bunardan biri de demir eksikliğidir ve saç dökülmeleri nedenlerinden biri de kanda demir eksikliği görülmesindendir.  Yapılması gereken hemen ilaçlara sarılmak olmamalıdır. Bunun yerine saç dökülmesinin nedeni araştırılarak altında yatan esas etkenin bulunması ve bu yönde çözüm üretilmesi gerekmektedir. Nasıl ki bir makinenin bir yerinde yaşanacak aksama işlevin bozulmasına yol açacaksa, vücutta otaya çıkan bir hasar ya da aksilik farklı sorunları da beraberinde getirir. Bu nedenle saç dökülmesini engelleyeyim derken sağlığınızdan olmamak için mutlaka belli tahliller yaptırarak saç dökülmesinin sebeplerini bir araştırın. 

Eğer tüm çabalarınıza rağmen saç dökülmesini durduramıyorsanız (elbette doktor tavsiyesiyse) belli ilaçlar ya da kimyasal malzemeler de kullanabilirsiniz. İlaçların kullanımdan sonraki süreçte ise beslenmenize çok dikkat etmelisiniz. Çünkü bir süre sonra aynı sorunlarla tekrar karşılaşabilirsiniz.

Demir Eksikliği Saç DökülmesiDemir Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir

 • Beslenme alışkanlıkları,
 • Kan değerlerinin hastalığa bağlı değişmesi,
 • Yetersiz demir alımı, 
 • Vücudun demire olan ihtiyacının artması, 
 • Kronik hastalıklar,
 • Mide ve bağırsak rahatsızlıkları. 
Demir Eksikliği Saç Dökülmesi Tedavisi ve Saç Dökülmesini Azaltma 

Demir eksikliğinin tedavisinde demir yönünden zengin besinlerin tüketilmesi gerekir. Bunlar balık, kuru üzüm, kuru kayısı, pekmez, kepekli ekmek ve lifli gıdalar ve bazı besinler. Aynı zamanda ilaç kullanımı da gerekir. Genelde çocuklarda şurup ebeveynlerde ise, hap şeklindedir. Aynı zamanda yeni doğan bebeği anne sütüyle beslenmesi de gerekmektedir. Kan değerlerinin kontrol edilmesi gerekir. Zaten demir eksikliğine bağlı bir saç dökülmesi söz konusu ise, içten bir onarım gerçekleştiği anda bu saçlarınıza, cildinize hatta enerjinize de yansıyacaktır. 

]]> Saç Dökülmesi Hangi Vitamin Eksikliğinden Olur https://www.sacdokulmesi.gen.tr/sac-dokulmesi-hangi-vitamin-eksikliginden-olur.html Tue, 20 Nov 2018 10:56:13 +0000 Saç Dökülmesi Hangi Vitamin Eksikliğinden Olur, Saç dökülmesi her yaşta karşılaşa bileceğimiz ve çok sıkıntılı bir olaydır. Önemli olan neden dolayı döküldüğünü bilmektir. Kaç yaşında olursak olalım saç dökülm Saç Dökülmesi Hangi Vitamin Eksikliğinden Olur, Saç dökülmesi her yaşta karşılaşa bileceğimiz ve çok sıkıntılı bir olaydır. Önemli olan neden dolayı döküldüğünü bilmektir. Kaç yaşında olursak olalım saç dökülmesi insanın psikolojisini bozabilir. Saç dökülmeleri her zaman basit nedenlerden dolayı olamayabilir. Bazen çok büyük hastalıların belirtisi de olabilir. Bu yüzden saç dökülmelerini önemsemeliyiz. Eğer yaşları biraz ilerlemiş kişilerde de oluyor ise yaşlılıktan dememeliler ve bir doktora gitmeliler. Genelde kadınlarda daha fazla görülen saç dökülmesi kadınların ruhsal sağlığını da etkiliyor. Saç dökülmelerinin birçok nedeni vardır. Bu nedenlerden bir tanesi de vitamin eksikliğidir. 

Saç Dökülmesi Hangi Vitamin Eksikliğinden OlurHangi Vitaminlerin Eksikliği Saçımızı Döker
 • Demir vitamini
 • Çinko
 • B12 vitamini
 • Biotin
 • E vitamini 
 • A vitamini
 • Protein
 • C vitamini
 • Folik asit
 • B5 vitamini
Vitaminler sağlıklı yaşamın temelidir. Vitaminler organik bileşiklerden oluşur. Fiziksel olarak canımızı acıtmasada psikolojimizi bozan saç dökülmeleri de vitamin eksikliğinden meydana gelir.
Saydığımız tüm vitaminler hem normal sağlığımız hemde saç sağlığımız için oldukça önemlidir. Bu saydığımız vitaminler vücudumuz da eksilmediği sürece saç dökülmesi olayı çok nadir görülür. Eğer saydığımız vitaminler vücudumuz da eksik ise bu vitaminleri bir an önce dışarıdan takviye yaparak bu eksikliği gidermeliyiz. Şimdi sizlere saydığımız vitaminlerin nelerde bulunduğunu yazacağım.

Biotin: yumurta sarısı, süt ve mayada bulunur.

Çinko: midye, karides,istiridye ve kabak çekirdeğinde bulunur.

E vitamini: soya fasulyesi, buğday, brokoli, brüksel lahanası ve ıspanakta bulunur.

Protein: fındık, et, süt ve süt ürünleri ve mantarda bulunur.

A vitamini: kayısı, balık, böğürtlen ve havuçta bulunur.

C vitamini: lahana, turunçgiller ve havuçta bulunur.

Folik asit: sebzelerde bulunur.

B5 vitamini: tavuk eti, karaciğer, kepek, tahıl, fıstık ve brokolide bulunur.

B12 vitamini: balık, et, yumurta ve peynirde bulunur.
]]>
Sebamed Saç Dökülmesine Karşı Şampuan https://www.sacdokulmesi.gen.tr/sebamed-sac-dokulmesine-karsi-sampuan.html Tue, 20 Nov 2018 16:22:54 +0000 Sebamed Saç Dökülmesine Karşı Şampuan, Sebamed saç dökülmesine karşı şampuan, saç dökülmesine karşı etkilidir. Ayrıca kurumuş ve yıpranmış saçların günlük temizliği ve bakımı için geliştirilmiş bir şampuandır. Sebamed Saç Dökülmesine Karşı Şampuan, Sebamed saç dökülmesine karşı şampuan, saç dökülmesine karşı etkilidir. Ayrıca kurumuş ve yıpranmış saçların günlük temizliği ve bakımı için geliştirilmiş bir şampuandır. Sebamed saç dökülmesine karşı şampuan yumuşak bir yıkama sağlar. Sebamed saç dökülmesine karşı şampuanın aktif maddesi şeker surfactandır. Sebamed saç dökülmesine karşı şampuan saça herhangi bir zarar vermeden nazikçe temizler. Ayrıca saça hacim ve parlaklık kazandırır. Sebamed saç dökülmesine karşı şampuan saçların zarar görmesini, kurumasını engeller ve saç yapısını geliştirir. Sebamed saç dökülmesine karşı şampuan saçlara hacim kazandırır ve bakım yapar. Sebamed saç dökülmesine karşı şampuan alkali içermez. Sebamed saç dökülmesine karşı şampuan derinin fonksiyonlarını bozmaz. Sebamed saç dökülmesine karşı şampuan kuvvetli ve sağlıklı saçların uzamasını sağlar. Ayrıca Sebamed saç dökülmesine karşı şampuan saç derisindeki oksijenlenmeyi ve beslenmeyi artırarak saçların sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlamaktadır. Saç derisindeki dolaşımı artırarak burada saçların daha sağlıklı daha gür ve olmasını sağlar. Sebamed saç dökülmesine karşı şampuan etki mekanizması saç ve saç derisindeki yağlanmayı yok etmektir. Saç ve saç derisindeki yağlanmayı yok ederek hızlanan saç kaybını azaltır. Hızlı bir etki göstererek ilk on dakika içerisinde ilk kullanımda bile saç derisini normale dönmesini sağlar.


Sebamed Saç Dökülmesine Karşı Şampuanın İçindekiler;

Kepeği önleyen oktopiroks içermektedir. Doğal bir amino asit olan kreatin içerir. Niyasin, kafein, ginkgo biloba içerir. Sebamed saç dökülmesine karşı şampuan temiz bakılmayan saçlarda doğru ve etkili şekilde kullanıldığı takdirde saç diplerine gözle görülür bir bakım yapar. Saçların dökülmesini engeller. Cildin yağlanmasını normale çevirir. İçerisinde bulunan maddeler sayesinde hem saçın dökülmesini engeller, hem saç derisinin daha sağlıklı olmasını sağlar, hemde oksijenlenmesi ve beslenmesi artırır. Günlük kullanım için uygundur. Saç derisi tarafından kolaylıkla emilir. Sebamed saç dökülmesine karşı şampuan 5.5 pH değeri ile cildin asit doğal bariyerinin fonksiyonları destekler ve korur. Sebamed saç dökülmesine karşı şampuan renklendirici içermemektedir. Sebamed saç dökülmesine karşı şampuan tüm saç tipleri için uygundur. 

Sebamed Saç Dökülmesine Karşı ŞampuanSebamed Saç Dökülmesine Karşı Şampuanın Özellikleri;

Saç derisinin işlevselliğinii arttırarak saç dökülmesine engel olur. Saç derisindeki yağlanmayı temizleyerek, kepeğin artışını engeller ve saç dökülmesini azaltır. Kan dolaşımını artırarak saçların köklerini besler ve canlandırır. Saçların kuruluktan kaynaklanan hassasiyetlerini azaltır ve kırılmasını engeller. Saçların gücünü ve parlaklığını korur. Sabun ve alkali içermez. Kan dolaşımını artıran ve saç köklerini besleyen niyasin, kafein, ginkgo biloba içerir. Ayrıca kepeği önleyen oktopiroks içermektedir. Doğal bir amino asit olan kreatin sayesinde kızarıklık oluşumunu engeller. Ayrıca kolojen ve elastin sentezinin uyarılması sağlar. Saç derisindeki kan dolaşımını yüzde yetmiş beş artırır. İki, üç ay düzenli kullanıldığında pozitif sonuçlanır gözlemlenir. Sebamed saç dökülmesine karşı şampuanın antibakteriyel özelliği vardır. Sebamed saç dökülmesine karşı şampuan bakterilere ve mantarlara karşı etkilidir. Sebamed saç dökülmesine karşı şampuan allerji yapmaz. Sebamed saç dökülmesine karşı şampuanın içinde dioksan, nitrozamin ve formaldehit gibi zararlı maddeler bulunmaz.
]]>
Tiroid Saç Dökülmesi https://www.sacdokulmesi.gen.tr/tiroid-sac-dokulmesi.html Wed, 21 Nov 2018 14:14:42 +0000 Tiroid saç dökülmesi: Saç dökülmesi, saç kıran, alopesi olanlar ile kaşıntı, ürtiker, alerjik rinit gibi alerji belirtileri olanlarda tiroid hastalığı olabilir. Bazı alerjik hastalıklar tiroid hastalığı ile birlikte sık g Tiroid saç dökülmesi: Saç dökülmesi, saç kıran, alopesi olanlar ile kaşıntı, ürtiker, alerjik rinit gibi alerji belirtileri olanlarda tiroid hastalığı olabilir. Bazı alerjik hastalıklar tiroid hastalığı ile birlikte sık görülür. Ürtiker denen ciltte kabarıklık ve kaşıntı ile kendini göstere hastalık, burun tıkanıklığı, hapşırma, burun akıntısı ile kendini gösteren rinit tiroid antikoru yüksek olan hastalarda daha fazla görülmektedir. Tiroid hastalarında alerjik hastalıkların neden olduğu ise henüz bilinmemektedir. Alerjik riniti olanlarda tiroid bezinin fazla çalışması hastalığı ortaya çıkabilir. Bunun nedeni tam olarak bilinmese de her iki hastalığın mevsimsel olması ilginçtir.

Tiroid saç dökülmesi: vücuttaki kılların veya saç kıllarının, hatta kaşların gelişimi için tiroid hormonlarının kanda yeteri kadar olması gerekir. Tiroid bezi yetmezliği, tiroid hormonları kanda azaldığından saçlarda  dökülmeler başlar hatta kaşların dış kısımlarında dökülme olur. Tiroid hormon azlığında vücudun bütün metebolizması yavaşladığından bağırsaklardan emilen vitaminlerin, minerallerin emilmesindeki bozukluk  da saç dökülmesine katkıda bulunabilir.

Tiroid Saç DökülmesiTiroid saç dökülmesi: Tiroid  nedeni ile saç dökülmesi olan kişiler tedavi amacı ile içinde levetiroksin  bulunan tiroid ilacı kullanmaya başladıktan sonra saç dökülmesi azalır, durur, saçlar yeniden çıkmaya başlar. Bunun yanında vitamin desteği yapılmalı eksik mineraller varsa (demir, çinko gibi) alınmalıdır. Omege 6 yağ asitleri desteği de faydalı olabilir. Hormonlar normale gelse bile saçların düzelmesi uzun zaman alabilir. Hormonlar normale geldiği halde saç dökülmesi devam ediyorsa başka hormon bozukluklarının araştırılması gerekir. Özellikle kadınlarda  görülen erkek tipi saç dökülmesi, kandaki erkeklik hormonunun artmasından kaynaklanabilir. Bu kişilerde yumurtaların ve böbrek üstü bezlerinin incelenmesi gerekir. Tiroid bezi fazla çalışan hastalarda saçlarda incelme ve dökülme olabilir. İlaçla bu hastalık tedavi edilince saç dökülmesi azalır ve kaybolur.
]]>
B12 Saç Dökülmesi https://www.sacdokulmesi.gen.tr/b12-sac-dokulmesi.html Thu, 22 Nov 2018 13:54:40 +0000 B12 saç dökülmesi, B12 saç dökülmesi kişide daha çok kansızlık sebebiyle oluşmaktadır. B12 vücudumuzda olması gereken vitamin değerlerindendir. Çoğunlukla tüketilen gıdalar ve besinler yoluyla vücuda B12 vitamini alınmakta B12 saç dökülmesi, B12 saç dökülmesi kişide daha çok kansızlık sebebiyle oluşmaktadır. B12 vücudumuzda olması gereken vitamin değerlerindendir. Çoğunlukla tüketilen gıdalar ve besinler yoluyla vücuda B12 vitamini alınmaktadır. Vücutta B12 eksikliği bulunması saçlarda dökülmeye neden olmaktadır. Güçsüzleşen saç kökleri saçı beslemez ve dökülme problemi ortaya çıkar. B12 eksikliği vücutta saçta ve ciltte daha bir çok olumsuzluğa yol açmaktadır. Kişideki saç dökülmesi vücutta vitamin eksikliğine ve kansızlığa işaret etmektedir. B12 vitamini dışında daha birçok vitamin eksikliği saç dökülmelerine neden olmaktadır. Fakat vitamin eksikliği ile saç dökülmesi yaşanıyorsa en belirgin vitamin eksikliği B12 dir. B12 vitamin eksikliğinin saç üzerindeki etkileri bilinmektedir. Saç dökülmesi günde 100 tel ve aşağısında ise normal olarak karşılanmaktadır. Fakat günde 100 saç telini geçiyorsa dökülme sebebinin B12 olup olmadığını anlamak için gerekli testler yaptırılmalıdır. Yapılan testler sonucunda kişide B12 eksikliği saptandı ise doktorun önereceği ilaçları mutlaka ihmal etmeden düzenli bir şekilde almalıdır. Kişide saç tellerinin beslenmesi ve güçlü olması için B12 vitaminine oldukça ihtiyaç duyulmaktadır. Vücutta çinko, biotin, b12 vitamin eksikliği, folik asit eksikliği, D vitamini eksikliği olması kişide saç dökülmelerine neden olabilmektedir. B12 saç dökülmesi erkeklerde daha kalıcı saç dökülmelerine neden olabilmektedir. Erkeklerde dökülen saçların yerine gelmemesi kellik problemine neden olabilmektedir. B12 saç dökülmesi bu sebepten dolayı erkeklerin daha dikkat etmesi gereken konular arasında yer almaktadır. Vücutta protein depolarının azalması ve B12 yetersizliği kıl hücrelerinde yetersiz protein üretimine ve kıl kaybına neden olmaktadır.

B12 saç dökülmesini gidermek için tüketilmesi gereken besinler: Süt, yoğurt, süt ürünleri, yumurta, peynir, buğday, kırmızı et, balık eti, tavuk eti, diğer beyaz etler, bira mayası, badem, kabuklu deniz canlıları, kuzu ciğeri, kuzu eti, yengeç ve ıstakoz gibi besinlerde bol miktarda B12 vitamini bulunmaktadır.

B12 Saç DökülmesiB12 saç dökülmesi tedavisi: B12 vitamin eksikliği gıdalarla rahat alınan bir vitamindir. Fakat kişideki B12 vitamin eksikliği artık problem olmaya başladığında B12 vitamin hapları öncelikle tavsiye edilir. Fakat B12 eksikliği biraz daha ileri boyutta ise B12 vitamin iğneleri doktor tavsiyesi ile kişiye uygulanmaktadır. Tedavi kesildiğinde B12 vitamininin sık aralıklarla yetersizliğinin gözlenmesi bazı insanlarda hayat boyu B12 takviyesi almasına neden olabilmektedir.
]]>
Saç Dökülmesi Bitkisel Tedavisi https://www.sacdokulmesi.gen.tr/sac-dokulmesi-bitkisel-tedavisi.html Fri, 23 Nov 2018 04:03:04 +0000 Saç dökülmesi bitkisel tedavisi; insanlarda çok sık rastlanan bir sorundur. Gün geçtikçe daha çok kötüleşen çevresel koşulların saç dökülmesinde etkisi büyüktür. Bunun yanında gıda ve şampuan sektöründe bazı hileler Saç dökülmesi bitkisel tedavisi; insanlarda çok sık rastlanan bir sorundur. Gün geçtikçe daha çok kötüleşen çevresel koşulların saç dökülmesinde etkisi büyüktür. Bunun yanında gıda ve şampuan sektöründe bazı hilelere başvurmaları vücutta kimyasal sorunlara yol açmaktadır. Bu sorunların belirtilerinden biri de saç dökülmesi olarak görülür. Bilim adamları tarafından yıllardır araştırılan bu konu üzerinde çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Normalde saçlar hayatımız boyunca dökülür. Ancak bu dökülmenin belli bir zamanı olur ve yerine de yeni saçlar çıkar. Fakat birçok sebep karşısında saç kökleri körelmekte  ve yerine yenisi çıkmamaktadır. Bunun sonucunda kişide kelleşme görülür. Özellikle de kırılgan ve ince saç teline sahip kişilerin çoğunda saç dökülmesi sık rastlanmaktadır.

Saç dökülmesinin başka sebepleri de vardır. Bunlardan bazıları; stres, gebelik, yaşlanma, hormonal değişiklikler, B vitamini eksikliği, hızlı kilo kaybı, kalıtım, bazı hastalıklara bağlı olarak saç dökülmesi yaşanmaktadır. Saç dökülmesini tamamen durdurmak veya azaltmak için bazı bitkisel tedavi yöntemleri vardır.

Hindistan cevizi sütü: İçerisinde besleyici mineraller ve vitaminler barındırır. Rendelenmiş hindistan cevizi iyice ezilerek içindeki özü çıkartılarak biriktirilir. Bu süt ile kafa derisine masaj yapılarak sürülür. Masaj yaptıktan sonra 30 dakika kadar bekletilir ve şampuan kullanmadan saçlar iyice durulanır.

Neem tedavisi: Birçok faydası bulunan bir ot türüdür. Neem sağlık ve güzellik alanında çok kullanılmaktadır. Saç sorunları üzerinde iyi etkileri vardır. Saç köklerini besleyerek dökülmeyi önler. Ayrıca bu otun büzücü özelliğinden dolayı kepekleri ve bitleri uzak tutar. Neem suyu içerisine  yarısı kadar da su ekleyerek cezvede kaynatılır ve soğumaya bırakılır. Bu suyla saçlara ve kafa derisine masaj yapılarak sürülür. Haftada 3 defa uygulanmalıdır.

Saç Dökülmesi Bitkisel TedavisiBiberiye yağı: Asırlardır saç dökülmesinde kullanılan bitkilerden biridir. Biberiyede bulunan rozmarinik asit maddesi sayesinde saça zarar veren kimyasal maddelerden korur. Ayrıca saç derisinin dezenfekte olmasını sağlar. Biberiye hem cilt hem de sindirim sistemi tarafından kolay emilir. Bu nedenden dolayı, bir fincan biberiye çayı içmek bile saça yararlı olabilmektedir. 3-4 damla biberiye yağı ile 1 yemek kaşığı zeytinyağı veya badem yağını karıştırarak saçlarınıza  ve saç derinize masaj yaparak uygulayın. 1 saat kadar saçınızda beklettikten sonra şampuanla yıkayabilirsiniz.

Çörek otu yağı: Sağlığa bir çok faydası bulunan çörek otu ülkemizin pek çok bölgesinde yetişmektedir. Saç için önemli bileşikleri içermektedir. Bu sebepten dolayı çörek otu yağı, saç köklerini güçlendirerek, saçı beslemektedir. Çörek otu yağını saç diplerine masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Ayrıca çörek otunu yemeklere katarak da kullanabilirsiniz.

Isırgan otu: İçeriğindeki besleyici mineral ve vitaminler sayesinde ısırgan otu saça faydalı olmaktadır. Isırgan otu kepeği ortadan kaldığı gibi saç köklerini canlandırarak saça parlaklık verir.

Nane yağı: Nane yağı nane yapraklarından elde edilmektedir. Pek çok faydası bulunan nane yağı, saç köklerini güçlendirerek saçın gürleşmesini sağlar. Nane yağı tek başına kullanılmamalıdır. Nane yağı badem veya zeytinyağı ile saç derisine masaj yaparak uygulanmalıdır. Ayrıca güzel kokusunun yanında parlaklık verir ve kepeği de önlemektedir.

Aloe vera: Saç derisine çok faydası vardır. Aloe vera, saçın PH dengesini sağlar ve saçtaki nemi hapseder. Aloe vera jeliyle saç diplerine masaj yapılabilir. Ayrıca aloe vera çayı da içebilirsiniz.

Saç dökülmesi bitkisel tedavisi sırasında saç derisini tahriş etmemek ve alerjik reaksiyon yaşamamak için bitkile]]> Genç Yaşta Saç Dökülmesi https://www.sacdokulmesi.gen.tr/genc-yasta-sac-dokulmesi.html Fri, 23 Nov 2018 23:50:29 +0000 Genç yaşta saç dökülmesi, Günümüzde yaşadığımız stres, çevre koşulları, hava kirliliği, ağır çalışma şartları, okul hayatının giderek zorlaşması ve tabi kalıtsal nedenler bazı insanlarda genç yaşta saç dökül Genç yaşta saç dökülmesi, Günümüzde yaşadığımız stres, çevre koşulları, hava kirliliği, ağır çalışma şartları, okul hayatının giderek zorlaşması ve tabi kalıtsal nedenler bazı insanlarda genç yaşta saç dökülmesine neden olabilmektedir. Eskiden bu tip durumlara 30'lu yaşlarda rastlanırken şu anda 20'li yaşlarda bile görebilmemiz mümkün. Genç yaşta saç dökülmesi bireyde öz güven sorunu yaratmakta, bireyin içine kapanık olmasını ve kendini dış dünyadan soyutlamasına neden olmaktadır. Uzmanlar günde 100 tel civarı saç dökülmesinin normal olduğunu söylemiş olsa bile insanlarda kaygıya neden olmaktadır. Fakat saç dökülmesi günde 100 telin üzerinde ise eğer ciddi bir sorun var demektir ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurup gerekli tahlillerin yapılması gerekmektedir. Gençlerde görülen saç dökülmesinin en önemli nedenleri arasında genelde yenilen hazır gıdalar, sağlıksız beslenme koşulları, düzensiz uyku gibi nedenler sayılabilir. İlk belirti genelde şakak bölgesinde azalmalar ile başlayıp daha sonrada tepeye doğru ilerleme ile devam eder. Dökülme zaman alacağı için seyrelen yerlerdeki saçın ince ve cansız oluşu saç dökülmesinin yaşanacağı bölgeleri aslında kişiye haber vermiş olur. Genelde erkeklerde görülen bir rahatsızlık gibi gözükse de kadınlarda da meydana gelmektedir. Genelde erkeklerde saç dökülmesi şakaklarda ve tepede görülürken bayanlarda ise dökülme saçın bulunduğu her yerden olabilir.

Genç yaşta saç dökülmesi nedenleri:
 • Stres
 • Vücuttaki hormonal dengenin değişmesi
 • Kontrol altına alınamayan çeşitli enfeksiyon hastalıkları
 • Demir ve çinko eksikliği
 • Dengesiz beslenme
 • Saçkıran rahatsızlığı
 • Saç bakımı adına yapılan ve deride aşırı tahribata yol açan uygulamalar
 • Saç derisinde meydana gelen kaşıntı ve mantar gibi hastalıklar
 • Mevsimsel değişiklikler
 • Aşırı derecede alkol ve sigara tüketimi
 • Genetik sebepler
 • Bilinçsizce yapılan şok diyetler
 • Sahip olunan hastalıklar
 • Kullanılan çeşitli kimyasallar
 • Hazımsızlık
Genç yaşta saç dökülmesi yaşayan bireyler kendi yaşlarından daha olgun gözükmeleri kişilerde aşırı derecede psikolojik sorunların olmasına da neden olabiliyor.

Genç Yaşta Saç DökülmesiGenç yaşta saç dökülmesinin tedavi yöntemleri:

Her rahatsızlıkta olduğu gibi saç dökülmesinde de erken teşhis her zaman çok önemlidir. Saç dökülmesinin bir çok nedeni olabileceği gibi ilk başta genetik olup olmadığına bakılması gerekiyor. Eğer genetikse yada başka bir nedene bağlı ise tedavi edilmeden önce muhakkak vücuttaki demir oranının yeterli olup olmadığına bakılır. Saç dökülmesin de en büyük etkenler den birisi de demir eksikliğinden kaynaklanmaktadır. B12, folikasit ve çinko gibi değerlerin düşük olması da saç dökülmesine neden olmaktadır. Bu rahatsızlıklara bakıldıktan sonra kişinin diğer testleri yapılır. Troid rahatsızlığı, böbrek rahatsızlığı ve çeşitli kistik durumlar da saç dökülmesinin sebeplerindendir. hastalık eğer genetik ise kişinin ömür boyu verilen ilaçları kullanması gerekir. Fakat genetik faktörlere bağlı olmayan durumlar da ise ilaç tedavisi ile iyileşmesi mümkündür. Genç yaşta saç dökülmesi tedavisinin ne kadar süreceği konusun da kesin bir şey söylemek pek mümkün değildir. Çünkü her hastanın yapısı ve bünyesi farklı olduğu için tedavi süreci de değişkenlik göstermektedir. hastanın bu süre içinde sabırlı olması gerekmektedir. En son başvurulacak yöntemlerden bir tanesi de saç ekimidir. Genç yaşta insanlar için psikolojik bir sorun olduğu için soluğu saç ekim merkezlerinde alırlar. Günümüz de pahalı bir yöntem olan saç ektirme yöntemiyle çok başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Piyasada bazı kozmetik firmalarının dökülen saçları yerine getiren şampuan satışı yapmaktadırlar. Etkinliği kontrol edilmeden alınan bu ürünle]]> Bölgesel Saç Dökülmesi https://www.sacdokulmesi.gen.tr/bolgesel-sac-dokulmesi.html Sat, 24 Nov 2018 19:45:24 +0000 Bölge Saç Dökülmesi, günümüzde yaygın olarak görülen problemlerden biri de saç dökülmesidir. Saç dökülmeleri seyrek veya bölgesel olarak ortaya çıkar. Saç dökülmesinin birçok nedeni vardır. Ateşli hastalıklar, Bölge Saç Dökülmesi, günümüzde yaygın olarak görülen problemlerden biri de saç dökülmesidir. Saç dökülmeleri seyrek veya bölgesel olarak ortaya çıkar. Saç dökülmesinin birçok nedeni vardır. Ateşli hastalıklar, demir-çinko eksikliği, tiroid hastalıkları, hamilelik, şeker hastalığı, karaciğer ve böbrek hastalıkları, anemi, adrogenetik alopesi, kanser ve kimyasal ilaç kullanımı gibi bazı nedenler saç dökülmelerine neden olmaktadır. Bunların yanında kişilerde bazı nedenlerle bölgesel saç dökülmesi de ortaya çıkar. Mantar hastalıkları, saçkıran, bazı kozmetik ürünlerin kullanımı ve sürekli aynı yerden saç koparılmaları bölgesel saç dökülmesine neden olur. Saç dökülmesi problemi erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülmektedir. 

Bölgesel saç dökülmesi nedenleri
 • Mantar hastalıkları: Özellikle saç derisinde meydana gelen mantarlar deriye oldukça zarar vererek bölgesel saç dökülmelerine neden olabilir. Saç derisinde kaşıntı, yağlanma ve kepeklenme gibi sıkıntıları olan kişiler de mantar hastalığı riski oldukça fazladır. 
 • Saçkıran: Sinsi ve belirtilerini erken dönmede göstermeyen bu hastalık da saç dökülme problemine neden olur. Oldukça önemli olan bu deri hastalığı, saçta belirli bir bölgede aşırı saç kaybına neden olur. Çocuklarda sıkça görülebilmektedir. Bulaşıcı değildir. İlk önce saçın belirli bölgesinde bir kabarıklık oluşur. Daha sonra bu bölgede halka gibi bir şekil oluşur ve burada saçın neredeyse tamamı dökülür.
 • Kimyasal kozmetik ürünler: Günümüzde yaygın olarak kullanılan saç bakım ürünleri de bu problemin nedenleri arasındadır. Bazı şampuanlar, saç kremleri, saç spreyleri gibi maddeler içerdikleri yoğun kimyasallar sebebiyle bölgesel saç dökülmesine neden olabilmektedir. Ayrıca kalitesiz veya bilinmeyen markaların kullanımı bu nedenle tavsiye edilmemektedir. 
 • Aynı bölgeden sürekli saç koparılması: Stres veya bazı psikolojik sebepler nedeniyle kişilerde tik şeklinde oluşan saç koparılmaları da bu problemin nedenlerindendir. Sürekli aynı bölgeden yapılan saç koparmaları da bir zamandan sonra bölgesel saç dökülmesine neden olmaktadır. 
Bölgesel Saç DökülmesiBölgesel saç dökülmesi tedavisi

Genellikle deri altındaki problemler nedeniyle meydana gelen saç dökülmesi probleminin tedavisi için ilk olarak bu problemin nedeni belirlenir. Tedavide en önemli nokta ise kişinin erkenden bir dermatoloğa başvurmasıdır. İlk olarak hastada bazı krem ve ilaçlar uygulanır. Bu ilaçlar ile birlikte doğal tedavi yöntemleri de uygulanır. Çinko, balkabağı çekirdek yağı, B6 vitamini, yeşil çay ve yılan yağı bu bitkisel tedavilerden bazılarıdır. Ayrıca bazı cerrahi müdahaleler ile de bölgesel saç dökülmesi tedavi edilebilir. Kafa derisi esnetme ve kafa derisi gerdirme, makrogrefting yöntemi ve flep yöntemi bu sorunun tedavisinde kullanılan yöntemlerdendir.
]]>
Bayanlarda Saç Dökülmesi https://www.sacdokulmesi.gen.tr/bayanlarda-sac-dokulmesi.html Sun, 25 Nov 2018 02:27:39 +0000 Bayanlarda Saç Dökülmesi, erkek ve ya kadın olsun, saç dökülmesi kişilerin kolay kolay göz ardı edemedikleri bir problemdir. Birçok kişi saçlarını tarzıyla hatta ve hatta kişiliğiyle bütünleştirir ve estetik olarak da o Bayanlarda Saç Dökülmesi, erkek ve ya kadın olsun, saç dökülmesi kişilerin kolay kolay göz ardı edemedikleri bir problemdir. Birçok kişi saçlarını tarzıyla hatta ve hatta kişiliğiyle bütünleştirir ve estetik olarak da olmazsa olmazlar arasında görürler. Araştırmalara göre kişilerin kendilerini nasıl gördükleri ile saç arasındaki yakın bağ olduğunu gösterir. Eğer alışmadık bir şekilde, uzun zamandır saçlarınızın dökülmekte olduğunu fark ettiyseniz bir doktora danışmanızda fayda vardır.

Saç dökülmesi çoğunlukla erkeklerin bir sorunu olarak algılanır. Oysaki çevremize söyle bir baktığımızda pek çok kadının da saç dökülmesinden şikayet ettiğini görebiliriz. Kadınlarda saç dökülmesi beslenmeyle, hormonlarla ve ya mevsim geçişleriyle ilgili olabilir. Saç dökülmesini engellemek için ilk olarak saçların neden döküldüğüne dair doğru nedeni tespit ve ana sorunun sorunun çözümlenmesine odaklanmak en doğru tercihtir. Bayanların saç dökülme problemlerinin önemli bir kısmı genetik tip saç dökülmesi oluşturur. Bayanlarda genetik nedenler dışında saç dökülmesine sebep olan faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Hormonal Dengesizlik, 30 yaşından sonra kadınlarda hormonal dengesizlik oluşmaya başlayabilir ve bu da saç dökülmesine sebep olabilir. Bazı erkeklik hormonları hem kadın hem erkek vücudunda bulunur. Bazı bayanlarda bu her iki cinste de bulunan hormonların dengesizliği erkek tipi saç dökülmesine neden olabilir.
Başka hormonal nedenler de yine kadınlarda saç dökülmesi nedenleri arasında gösterilir. Bunlar;
Bayanlarda Saç Dökülmesi

 • Tiroit Problemleri, Boynun ön kısmında bulunan tiroit bezi eğer gerektiğinden az ve ya daha çok tiroit  bezi üretirse bu aksaklık, etkisini saçlar üzerinde gösterebilir. Fakat tiroit problemlerinde saç dökülmesi nadiren görülen bir belirtidir.
 • Polikistik Over Senfromu, kadınlarda hormon dengesizliğine neden olur. Bu dengesizlik yüz ve vücutta kıllanmaya, saçlarda zayıflığa sebep olur.
 • Hamilelik, Bayanlarda hamilelik sırasında saçların daha da çoğaldığına şahit olunabilir. Artan hormon seviyeleri saçların normal şekilde dökülmesini önler. Fakat bebek doğduktan sonra hormon seviyeleri azaldıkça saçlarda dökülme  başlar. Durum çok ciddi görünebilir ancak doğum yapmış vücut kendini 2 yılda anca toparladığı için bu saç dökülme süresi 2 yıla kadar uzayabilme durumu olabilir.
 • Doğum Kontrol Hapları, Bu hapların içinde bulunan ve yumurtlamayı engelleyen hormonlar saçların incelmesine sebep olabilir. Özellikle ailesinde saç dökülme hikayesi olan bayanlarda bu haplar yüzünden saç dökülmesi görülebilir. Fakat bazen de ilacın alınmaması durumunda saç dökülmesi görülebilir.
 • Menopoz, Bu dönemde hormonlardaki değişim bazı bayanlarda saç dökülmesi problemleri görülür fakat bu geçici bir şikayettir. Yine de 40 yaşından sonra saçların gençlik dönemlerindeki kadar gür olmaları beklenemez. Ayrıca menopoz döneminde kullanılan ilaçlarda saç dökülmesine neden olabilir.

Yoğun Stres, Aşırı stres saçların aniden dökülmesine sebep olabilir. Dökülme birkaç ay kadar sürebilir. Stresi en aza indirmek saç dökülmesini de en aza indirecektir. Stresi azaltmak gibi kavramlar genellikle gözünüze mümkün olmazmış gibi gözükse de çeşitli nefes teknikleri, doğa yürüyüşleri, meditasyon ve ya profesyonel yardım alarak stresten uzak durabilirsiniz.

Sıkı Saç Şekilleri, Saçlarınızı ince ince ördürmek, sürekli saç şekillendiricileri kullanarak yoğun ısıya maruz bırakmak, sıkı at kuyrukları ve ya bigudi kullanmak saç dökülmelerine sebep olur. Saçların nefes alması gerekir eğer devamlı saçlarınızı ısıya maruz bırakıyor, sıkı sıkı topluyor ve ya benzer modeller kullanıyorsanız, saçlarınızı bir süre açıp serbest bırakmak ve sürekli kullandığınız modelleri kullanmamak saçların nefes almasına ve kendini toparlamasına yardımcı olabilir.

Çeşitli Hastalıklar, Radyoterapi ve kemotera]]> Aşırı Saç Dökülmesi https://www.sacdokulmesi.gen.tr/asiri-sac-dokulmesi.html Sun, 25 Nov 2018 08:47:31 +0000 Aşırı saç dökülmesi, erkek veya kadın olsun saç dökülmesi başlı başına bir sorundur. Çoğu kişi saçını tarzıyla hatta kişiliğiyle bütünleştirir ve estetik olarak da olmazsa olmazlar arasında görür. Yapılan araştı Aşırı saç dökülmesi, erkek veya kadın olsun saç dökülmesi başlı başına bir sorundur. Çoğu kişi saçını tarzıyla hatta kişiliğiyle bütünleştirir ve estetik olarak da olmazsa olmazlar arasında görür. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki kişilerin kendilerini nasıl gördükleri ile saç arasında yakın bir ilişki vardır. Saç dökülmenizin alışılmadık şekilde, uzun süreden beri gerçekleştiğini fark ettiyseniz doktorunuza danışmanızda yarar var. Tüm toplumlarda saçlarla saç şekilleri sosyal ve kültürel bir öneme sahiptir ve saç dökülmesiyle karşılaşan kişi kendisini hem fiziksel hem de ruhsal anlamda zayıf görmeye başlar. Bu durumdan kurtulabilmek için de bazı yollara başvurma zorunluluğunu hisseder. Ancak saç dökülmesinin gerçek sebebini bulamadan bir tedavi çeşidini uygulamak doğru bir hareket değildir. Uzmanların vermiş olduğu bilgiye göre, sağlıklı bir insanda saçların yüzde doksanı sürekli uzama halindedir. Bu büyüme evresi 2- 6 yıl kadar sürebilir, geriye kalan sürede ise dinlenme evresi olarak geçer. Bu dinlenme evresi süresinde saçlar dökülür, dökülen yerlerden yeni saçlar çıkmaya başlar ve bu döngü bu şekilde sürüp gider.       

Aşırı Saç Dökülmesi
Saç dökülmelerinin çoğu bu normal saç büyüme döngüsünden kaynaklıdır. Günde 50-100 adet saç telinin dökülmesi normal bir şekilde kabul edilir fakat bunun dışında fazlasıyla gerçekleşen döküntüler belli başlı bazı rahatsızlıklardan kaynaklanmaktadır. Bunları şöyle sıralayabiliriz;      
 • Uygunsuz saç bakımı ve kozmetik ürünlerinin bilinçsizce kullanılmaması
 • Boya
 • Renk açma
 • Düzleştirici kullanmak
 • Saç diplerine etki eden bağlama, örme
 • Saçı sıkı lastiklerle toplama 
 • Sık sık yıkamak, taramak ve fırçalamak 
Saç dökülmesinin önüne geçebilmek için ilk olarak saçlarımızın hangi nedenlerden dolayı döküldüğünü bulmamız ve ana sorunun çözümü için gereken şeyleri yapmamız gerekir çünkü dökülmenin nedenleri kadınlarda ve erkeklerde farklıdır. İlk olarak bir uzmana başvurmak ta yarar vardır. Gerekli teşhis ve tedavi yöntemleriyle bu sorundan kurtulmak mümkündür. 
]]>
Bayanlarda Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir https://www.sacdokulmesi.gen.tr/bayanlarda-sac-dokulmesi-nasil-onlenir.html Mon, 26 Nov 2018 00:20:23 +0000 Bayanlarda Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir, saç dökülmesinin temel nedeni genetiktir ancak gerekli vitamin ve besinlerin alınmaması halinde dökülme oranı artar.Genç kadınların çoğu saçları fazlasıyla dökülmeye başladı Bayanlarda Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir, saç dökülmesinin temel nedeni genetiktir ancak gerekli vitamin ve besinlerin alınmaması halinde dökülme oranı artar.Genç kadınların çoğu saçları fazlasıyla dökülmeye başladığında, bu gerçeği meraklı gözlerden gizlemenin çarelerini aramaya başlarlar. Bunu gizlemek için de saç modellerini değiştirirler, toka veya çeşitli süslemeler kullanırlar, sık sık şapka ve bere takarlar. Bir kadının saçlarını kaybetmesinin normal sayılamayacağına inandıkları için de endişe duymaktan kendilerini tutamazlar. Her saç kökü, ortalama 3-4 yıl süreyle saç çıkarır. Sonra 3-6 haftalık bir dinlenme sürecine girerler. Daha sonra yeni bir saç büyümeye başlar ve eski saçlar dökülür. 
Bayanlarda Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir
Saç Dökülmesinin  Sebepleri;
 • Kalıtım 
 • Kötü beslenme
 • Stres
 • Bazı ilaçlar
 • Psikolojik nedenler
 • Hormonsal bozukluklar
 • Çocuk doğurmak
 • Saçları çok sık perma yaptırmak
 • Rengini açtırıp boyatmak
 • Saçı lastikle ve tokayla çok fazla sıkmak

Saçlarınızın fazla döküldüğünü fark ederseniz, zaman kaybetmeden bir doktora başvurmanız gerekir. İlaç ve hormon tedavisi sizin için yararlı olabilir. Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz faydalı olacaktır. Saçları dökülen kişiler dengeli beslenme kurallarına harfi harfine uymalıdırlar.Aşırı stresin de saç dökülmesine neden olduğu bilinmektedir. Ruh sağlığınızı tehlikeye koyacak davranışlar saçlarınıza da zarar verir. psikolojik bakımdan daha dikkatli olursanız, saçlarınızın dökülmesinin de azaldığını fark edeceksiniz.


Saç Dökülmesini Engellemek için
 •  Saç derisine zararlı olan ürünlerden kaçınmak
 •  Protein ağırlıklı besinlerin tüketilmesine özen gösterme
 •  B grubu vitaminler almak
 •  Demir ve çinko eksikliğinin giderilmeli
 •  Karbonhidratlı beslenmeden kaçınmalı
 •  Stresten uzak durmak
 • Sigara ve alkol kullanımı azaltılmalı
 • Saçı her gün yıkamamak 
 • Jöle kullanılmamalıdır
 • Yüksek miktarda A vitamini alınmamalı 
 • Saçlı deriye masaj yapmak 
]]>
Ahmet Maranki Saç Dökülmesi Kürü https://www.sacdokulmesi.gen.tr/ahmet-maranki-sac-dokulmesi-kuru.html Mon, 26 Nov 2018 15:17:04 +0000 Ahmet Maranki Saç Dökülmesi Kürü,  bütün toplumlarda saç ve saç şekillerinin sosyal ve kültürel bir önemi vardır. Saç dökülmesiyle karşılaşan bir kişi, kendisini fiziksel ve ruhsal anlamda zayıf görmeye başlayarak bu d Ahmet Maranki Saç Dökülmesi Kürü,  bütün toplumlarda saç ve saç şekillerinin sosyal ve kültürel bir önemi vardır. Saç dökülmesiyle karşılaşan bir kişi, kendisini fiziksel ve ruhsal anlamda zayıf görmeye başlayarak bu durumdan kurtulmak için değişik yöntemlere başvururlar. Ancak, saç dökülmesinin sebebi bulunmadan doğru bir tedavi yöntemi uygulanamaz. Bu sebeple aşırı saç dökülmesi, saç köklerinde zayıflık ve saç tellerinde incelme şikayeti olanların öncelikle bir deri hastalıkları uzman hekimine başvurmaları gerekiyor. 
Mucize bitkilerin gücünü kullanarak birçok rahatsızlık ve hastalıklara çare bulan Dr Ahmet Maranki doğanın gücünü kullanarak saçların dökülmesine engel olmaya çalışmaktadır. İsterseniz Maranki Hocanın saç dökülmesine karşı bitkisel yöntemlerinden bahsedelim;

Ahmet Maranki Saç Dökülmesine Karşı Kür
 • 5 gr.sarımsak yağı
 • 5 gr. ısırgan yağı
 • 5 gr. çam yağı
 • 5 gr.biberiye yağı
 • 5 gr. badem yağı
 • zeytin yağ
Hazırlanışı:
Yukarıda adı geçen yağların hepsini birbiriyle iyice karıştırıyoruz. Karıştırdıktan sonra da uygulaması oldukça basittir. Temiz saçlarınıza doğrudan masaj yaparak uygulayın. Saçınızda belirli bir süre beklettikten sonra mümkünse durulayın. Eğer yıkamak isterseniz de fazla detaylıca yıkamayın. Çünkü yağların saçlarda daha uzun süre kalması yararınıza olacaktır. İsterseniz durulama suyu olarak da 3 litre suyun içerisine bir bardak üzüm sirkesi dökerek hazırlamış olduğunuz suyu kullanın. Eğer bu uygulamaları haftada birkaç kere düzenli olarak yaparsanız, ilk 3 hafta içinde saç dökülmenizin durması, 6 hafta sonra da dökülen saçlarınızın tekrar çıktığını göreceksiniz.
Ahmet Maranki Saç Dökülmesi Kürü
İlk haftalar yoğun bir tedavi yapmanız gerektiğinden ilk hafta hemen hemen her gece uygulayın. Sonraki hafta 2 gecede 1, sonraki hafta ise 3 gecede bir olacak derece tekrarlayın. Saç dökülmesi problemini durduktan sonra bile en az 2 haftada bir olmak üzere bakıma devam edin.

Ahmet Maranki Saç dökülmesini engellemek saçları gürleştirmek için saç maskesi

Saç dökülmesini önlemek için ve saçların daha da gürleşmesini sağlamak için Profesör Doktor Ahmet Maranki tavsiyeli saç bakımı kürü ve maskesini yapmayı deneyin. Ahmet Maranki kendi özel karışımı olan ve saçların dökülmesini engelleyen ve aynı zamanda gürleşmesini sağlayan bitki yağları karışımı tarifini verdi.

Ahmet Maranki Saç Dökülmesini Azaltan Maske Tarifi

Malzemeler:
 • Sarımsak yağı (Taşköprü sarımsağının yağını kullanırsanız kokmaz)
 • Çam yağı
 • Badem yağı
 • Havuç Yağı
 • Buğday yağı (Saçlarınızın yumuşak olması için )
Hazırlanışı kulanım şekli

Bütün yağları karıştırın. Her akşam yatmadan önce 5-6 damla kadar karışımı, saç diplerinden geriye doğru 10-12 defa friksiyon yaparak saç köklerine yedirin. Bu işlemi yaparken saç köklerine zarar vermemeye dikkat edin. Saçlarınıza bir bone sararak, sabaha kadar bekletin, sabah saçlarınızı yıkayın. Bu kür, 3 hafta uygulanacak. Bu 3 haftalık süre içinde saçlarınızda, bir miktar daha dökülme olabilir ancak bunun için endişelenmeyin. Kür bittikten sonra, saçlarınız artık dökülmeyecek, hatta ve hatta dökülenlerin yerine yenileri çıkarak gürleşecektir.
]]>
Dökülen Saçlara Maske https://www.sacdokulmesi.gen.tr/dokulen-saclara-maske.html Mon, 26 Nov 2018 22:26:25 +0000 Dökülen Saçlara Maske, saç kökleri zamanla zayıflayarak saç dökülmelerine neden olabilmektedir. Bazı durumlarda saç dökülmesi kalıtsal yada çevresel faktörlerden kaynaklı gerçekleşebilmektedir. Kalıtsal dökülme dışında Dökülen Saçlara Maske, saç kökleri zamanla zayıflayarak saç dökülmelerine neden olabilmektedir. Bazı durumlarda saç dökülmesi kalıtsal yada çevresel faktörlerden kaynaklı gerçekleşebilmektedir. Kalıtsal dökülme dışındaki saç dökülmeleri için çeşitli bakım maskeleri uygulanabilmektedir. Bunun için size evde kolayca hazırlayabileceğiniz bazı maske tariflerini vereceğiz.

Dökülen Saçlara Bakım Maskeleri

Saç Dökülmesini Önleyen ve Saç Çıkaran Maske Tarifi 
 • Üç diş sarımsak
 • Yarım su bardağı zeytinyağı

Sarımsaklar soyulup  havanda ezilir ve suyu çıkana kadar buna devam edilir. Sonra yarım bardak zeytinyağı üzerine eklenir. Bu karışım her banyo öncesinde saç diplerine sürülmelidir. Bu karışım saç derisinin her noktasına sürülmeli ki karışım saç köklerini besleyip ve yenilesin. Etkili bir sonuç için haftada iki veya üç kez bu uygulamanın yapılması yeterlidir.


Dökülen Saçlara Maske
Saç Dökülmesine Karşı Doğal Yağ Karışımı Tarifi 
 • İki kapak lavanta yağı
 • İki kapak badem yağı
İkişer kapak lavanta yağı ile badem yağı bir kapta karıştırılıp bu karışım saç diplerine sürülmeli ve  üç saat bekletilmelidir. Lavanta yağı saç derisini tazelemekte, badem yağı da saçı beslemektedir. Haftada bir kez yapıldığında saçların dökülmesini engelleyici bir etkisi vardır.

Saç Dökülmesine Bitkisel Maske Tarifi
 • Karanfil kurusu
 • Bir litre su
 Bir avuç dolusu Karanfil bir litre suda kaynatılmalıdır. Kaynama sona erdikten sonra ılımaya bırakılmalıdır. Sonrasında süzülmeli ve lavaboya geçilerek karışım baştan aşağı dökülmelidir. Yaklaşık altı saat beklemek yeterli olacaktır. Karanfil, hem saçları kalınlaştırıyor hem de dökülmeyi engeller.
]]>
Dökülen Saçlara Bakım https://www.sacdokulmesi.gen.tr/dokulen-saclara-bakim.html Tue, 27 Nov 2018 09:41:21 +0000 Dökülen Saçlara Bakım,  hem erkeklerin hem kadınların büyük problemlerinden biridir dökülen saçlar. Ama en çok kadınlar için çok sıkıcı bir hal alır ve psikolojik olarak yıpratacak kadar kötü bir durumdur. Zaten birinci Dökülen Saçlara Bakım,  hem erkeklerin hem kadınların büyük problemlerinden biridir dökülen saçlar. Ama en çok kadınlar için çok sıkıcı bir hal alır ve psikolojik olarak yıpratacak kadar kötü bir durumdur. Zaten birinci sebeplerinden biri de stres olan bu sorundan kurtulmak için bir takım çözümler vardır. Kökten bir çözüm olmasa dahi en azından bu durumu en aza indirgeyebilecek bazı uygulamaları denemekte fayda var diye düşünüyorum. Şimdi bu sorundan kurtulup rahatlayabilmek için bazı alternatif çözümler paylaşacağız.

Dökülen Saclara Doğal Çözümler;
 • Saç derinize ve saçlarınıza hindistan cevizi sütü yada aloe vera jeliyle masaj yapın. Bunu başınızda yarım saat kadar beklettikten sonra, ılık suyla durulayın ve bunu haftada 3 kez tekrarlayın
 • Saç derinize ve saçlarınıza bal ve yumurtanın sarısıyla yapılan karışımla masaj yapın. Başınızda yarım saat kadar tuttuktan sonra, durulayın
 • 2-3 hafta boyunca, her öğünde bir bardak suya bir çay kaşığı elma sirkesi karıştırarak için
 • Saçlarınızı beslemek için elma sirkesi ve ada çayını karıştırarak, saçınızı bu karışımla durulayın
 • Sıcak zeytinyağı, bal ve 1 çay kaşığı toz halinde tarçını karıştırıp macun haline getirdikten sonra, banyodan önce 15 dakika boyunca saçınıza uygulayın
 • Saçların azaldığı kısımları kızarana dek soğanla ovun, ardından da bal sürün
 • Eşit miktarda ılık kene otu ve badem yağını karıştırıp, haftada bir kez saç derinize masaj yapın
 • Misket limonu çekirdekleri ile kara biber tohumlarını biraz suyun içinde eşit sayıda öğütün ve düzenli olarak saç derinize uygulayın
 • 1 fincan hardal yağını, 4 çorba kaşığı kına yaprağı ile kaynatın. Süzdükten sonra kalan sıvıyı bir şişeye doldurun ve saç derinize düzenli olarak masaj yaparak uygulayın
Dökülen saçlar için bazı malzemelerle birkaç değişik bakım maskesi yapılabilir. İşte o malzemeler;
 • Zeytinyağı 
 • Bal 
 • Tarçın 
 • 2 yumurta 
 • Ispanak 
 • Kişniş 
 • Badem yağı 
Yapılışı: 

Maske 1: Zeytinyağı, bal ve tarçını karıştırarak bir macun hazırlayın. Bunu saç derisine masaj yaparak yedirin ve 15 dakika tutun. Yumuşak bir şampuanla yıkayın. Haftada 3-4 kez tekrarlayın. 

Dökülen Saçlara Bakım
Saçları uzatmak için: Her gün taze ıspanak ve taze kişniş sularını karıştırıp için. Bu, saçlarınızın daha çabuk uzamasını sağlar. 

Maske 2: Günde 2-3 kez saç derisine badem yağı sürün. Bu saçlarınızın daha fazla dökülmesini engeller 

Dökülen Saçlar İçin Maske:
 • 500 gr Böbrek yağı 
 • 100 gr Hindistan cevizi yağı 
Böbrek yağını küçük küçük doğrayıp eritin. Posalarını ayırdıktan sonra Hindistan cevizi yağını karıştırın. Saçlarınıza sürün strec filme sarın. 2 saat bekleyin.
Öncelikle yeşil yapraklı sebzeler, havuç, mango, kuru kayısı, tahıllar, brüksel lahanası ve mercimek içeren protein açısından zengin bir diyetle beslenin. 

Başka bir tarif daha:

malzemeler:
 • 1 adet köy yumurtası,
 • bemiks kompoze iğne(1 ampül)
 • saf zeytinyağı
Köy yumurtasını, 1 çay bardağı zeytinyağı ve 1 ampül bemiks iğneyi karıştırın. Saçlarınızı dipten uca doğru her tarafına masaj yaparak uygulayın. 2 saat kadar bekleyin ve ara ara saça masaj yapın. Daha sonra şampuanla saçınızı yıkayın. Yalnız kış aylarında yapılırsa daha iyi olur çünkü, yazın yumurta çok kötü kokuyor yıkasanız bile. Bu karışımdan 5 hafta boyunca uygulayın. 3.haftadan sonra göreceksiniz ki saçlar yeniden çıkmaya başlamış olacaktır.
]]>
Elma Sirkesi Saç Dökülmesi https://www.sacdokulmesi.gen.tr/elma-sirkesi-sac-dokulmesi.html Tue, 27 Nov 2018 23:54:29 +0000 Elma Sirkesi Saç Dökülmesi, hepimizin gerek ev temizliğinde gerekse yemeklerde çok sık kullandığı elma sirkesi aynı zamanda saç ve cilt bakımı içinde çok yararlı, hatta zayıflamak için bile kullanılan sihirli bir iksirdir. E Elma Sirkesi Saç Dökülmesi, hepimizin gerek ev temizliğinde gerekse yemeklerde çok sık kullandığı elma sirkesi aynı zamanda saç ve cilt bakımı içinde çok yararlı, hatta zayıflamak için bile kullanılan sihirli bir iksirdir. Elma sirkesinin bu kadar yaralı olmasın ardında tabi ki kimyasal yapısında bulunan ve ilaç etkisi yapan bir takım özel bitkisel kimyasal maddelerin varlığının etkisidir. 

Elma sirkesinin saça uygulanması:

Elma sirkesinin bir diğer özelliği de saç bakımı açısından kullanılmasıdır. Elma sirkesi saça sürülür mü diye aklınızdan geçirdiğinizi hisseder gibi oldum.Elma sirkesinin PH düzeyi, saça sürüldüğünde saç çıkarıcı ve saç kökünü besleyici bir etki yapacak özelliktedir. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var; elma sirkesini saça uygulayacağınız zaman saf haliyle değil de suyla karıştırılarak 1 birim elma sirkesine 7 birim su kullanılarak saça uygulanmalıdır. saçları nemlendirmek içinde yararlanılan elma sirkesinin asit düzeyi ile saçın asit düzeyi aşağı yukarı aynı seviyededir. 

Sağlıklı Saçlar İçin Elma Sirkesi:

Elma sirkesinin saça faydalarından birisi bu sıvının mikrop kırıcı özelliğidir. Sadece mikrop ve bakterilere karşı değil, mantarlara karşıda saçları korur ve saçkıran gibi mantar kaynaklı saç dökülmelerinin önüne geçer. Düzenli kullanıldığında saç kuruluğuna da çözüm olur. Bunun için yapmanız gereken şey, haftada 2 kere saçınızı yıkadıktan sonra ılık suyla elma sirkesini karıştırıp saçlarınıza uygulamanız gerekir. Bu sayede saç köklerinde çoğalan bakterileri yok edecek ve saç dökülmesine sebep olan kepeklenmeyi, kafa derisindeki kaşıntıyı ve saç dökülmesi sorunlarına çözüm bulabileceksiniz. 
Elma Sirkesi Saç Dökülmesi
Elma sirkesinin saç dökülmesine faydaları:

Elma sirkesi saç derisinin en dış tabakası altındaki kan dolaşımını hareketlendirir. Bu sayede saç derisi nazik ve yumuşak kalır.Ayrıca elma sirkesi saç derisinde saç dökülmesine sebep olan bakteri ve mantarın gelişimine engel olur. Elma sirkesinin saça uygulanmasının düzenli bir biçimde yapılmasının saç kırıklarına neden olan kuruluğu da önleyip, nemlenen saçınızın artık saç kuruluğuna karşı daha da dirençli olmasını sağlayacaktır. Elma sirkesinin saça yararları sadece güzel bir görünüm kazandırması ve  sağlık vermesiyle sınırlı değildir. Pahalı saç bakım ürünlerinin yerine doğal ve ucuz bir bitkisel çözüm olan elma sirkesi, saç bakımında kozmetik ürünlerden daha yararlıdır. ister erkek olun ister kadın, elma sirkesini saç bakımı amacıyla kesinlikle kullanmayı ihmal etmeyin. Elma sirkesinin dikkat edilmesi gereken bir yönü de, saç boyasını akıtma özelliği olmasıdır. Bu yüzden saçını boyatan kişilerin doğal yoldan saç boyasını çıkarabilmeleri için elma sirkesi banyosu ile durulama yapması yeterli olacaktır.

Elma sirkesinin Bazı Yan Etkileri:

Asit içeren elma sirkesi hassas ciltlerde kızarıklığa ve tahrişe sebep olabilir. Özellikle de sulandırmadan direk kullanıldığında deride kaşıntı ve yanma oluşturur. Bu sorunları yaşamamak için sirkeyi kesinlikle suyla karıştırarak kullanmak gerekir.Marketlerde bulacağınız ticari elma sirkeleri kimyasal içerdiğinden organik elma kullanmanızı tavsiye ederiz.
]]>
Erkek Tipi Saç Dökülmesi https://www.sacdokulmesi.gen.tr/erkek-tipi-sac-dokulmesi.html Wed, 28 Nov 2018 01:11:32 +0000 Erkek Tipi Saç Dökülmesi, kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesi büyük oranda saçın incelmesiyle ortaya çıkmaktadır. İleri ki zamanlarda da saç kaybı daha belirgin bir hale gelir. Erkek tipi saç dökülmesi genellikle Erkek Tipi Saç Dökülmesi, kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesi büyük oranda saçın incelmesiyle ortaya çıkmaktadır. İleri ki zamanlarda da saç kaybı daha belirgin bir hale gelir. Erkek tipi saç dökülmesi genellikle kalıtımsaldır ve birçok erkek için gerçek bir endişe kaynağıdır. Erkeklik hormonu kadınlarda erkek tipi saç dökülmesinin en büyük sebebidir. Erkeklik hormonları erkeklerde saç dökülmesine sebep olurken, aynı hormon kadınlarda saçın dökülmemesini sağlıyor. 

Saç kaybının Nedenleri:
 • İlerleyen yaş
 •  hormonsal nedenler
 •  menopoz
 • stres
 ve bazı hastalıklar her 5 kadından birinde saç kaybına neden oluyor.

Hormonsal nedenler:

Androgenetik Alopesi: Kadınlarda saç kayıplarının %80 nedeni Androgenetik Alopesi’dir (Yani erkeklik hormonuna bağlı saç dökülmesi). Kadınlardaki saç dökülmeleri, erkeklerde olduğu gibi kolay teşhis edilmez. Kadınlarda saç kaybı, 3 farklı şekilde karşımıza çıkar:
 • Başın üst kısmı ve merkezi bölgede saç tellerinde incelme.
 • Başın üst kısmı ve merkezi bölgede daha geniş alanlarda saç tellerinde incelme ve yer yer saç kaybı.
 • Başın üst kısmı ve merkezi bölgede geniş alanlarda saç kaybı, bu alanın ön ve arkaya doğru ilerlemesi veya ön saç çizgisinin kayıpları.
Menopoz: Kadınlık hormonlarındaki azalmaya bağlı olarak saçlarda incelme yada dökülme görülür.

Stres: Stres bazı durumlarda yaygın saç dökülmesine neden olabilir. Eğer stres sebebi ortadan kaldırılırsa, dökülen saçlar yaklaşık bir yıl içinde yeniden çıkar.
Erkek Tipi Saç Dökülmesi
Doğum: Gebelik süresince kadınlarda östrojen hormonu normalden fazla salgılandığı için saçlar gürleşip güzelleşir. Doğum sonrası östrojen miktarı azaldığı için saç dökülmeleri başlar. Bu durum tehlike yaratmaz çünkü, saçlar 1-6 ay arasında tekrar büyür.

Tiroid Bezi Salgı Bozuklukları: Tiroid bezi hastalıkları hiçbir neden yokken kilo alıp verme, ateş basması ya da üşüme gibi sorunlara yol açtığı gibi, saç dökülmesine de neden olur. Tiroid bezinin düzensiz çalışmasından kaynaklanan bu sorun tiroid tedavisiyle ya da saç ekimi ile önlenebilir.

Hastalıksal nedenler:

Anemi: Kadınların yüzde 18 inde tedavi gerektiren demir eksikliği anemisi var. Saç dökülmesi aneminin en belirgin özelliğidir.

Trichotillomania: Belirgin olarak saç kaybına sebep olan patolojik, saplantılı saç çekme hastalığı

Alopecia Areata: Belirti vermeden sınırları belirgin küçük dairesel yamalar şeklinde oluşan saç dökülmesi

Kazalar: Geçirilen operasyonlar, kimyasal madde yanıkları gibi nedenlerle gelişen saç kayıpları

Kimyasal nedenler: bilinçsiz kullanılan kozmetik ürünler

 İlaçlar: Doğum kontrol hapları, kortizon ve bazı depresyon ilaçları da saç dökülmesi nedenlerindendir. 
]]>
Çinko Saç Dökülmesi https://www.sacdokulmesi.gen.tr/cinko-sac-dokulmesi.html Wed, 28 Nov 2018 19:36:11 +0000 Çinko Saç Dökülmesi, Saçlarda aynı cilt ve tırnaklarımız gibi belirli vitamin ve minerallere ihtiyaç duymaktadır.Örneğin, selenyum eksikliğimiz varsa saçlarımızın uzaması daha fazla zaman alıyor. Bu saç tellerinin incelme Çinko Saç Dökülmesi, Saçlarda aynı cilt ve tırnaklarımız gibi belirli vitamin ve minerallere ihtiyaç duymaktadır.Örneğin, selenyum eksikliğimiz varsa saçlarımızın uzaması daha fazla zaman alıyor. Bu saç tellerinin incelmesine ve her gün belli bir miktar dökülmesine sebep olur. Böylece saçlar hacmini kaybetmeye başlar. Çinko eksikliği ise bağışıklık sistemini zayıflatarak daha fazla saç dökülmesine sebep olur. Çinko vücudumuzdaki pek çok enzimin ve insülin hormonunun yapısında bulunan bir enzimdir. Vücudumuzda daha çok iskelet, kemikler ve kaslarda bulunur. Bağırsaklardan emilmesi için de pankreasın salgıladığı enzimlere ihtiyaç ihtiyaç duyulur. Çinko aynı zamanda vücuttaki pek çok enzimin yapısında da bulunmaktadır. Çinko ayrıca RNA ve DNA'yı sabit hale getirir ve DNA'nın iyi çalışmasını sağlar. Tabi sadece bu iki minerali değil C, B ve E vitaminini de tam olarak almak saç sağlığı açısından çok önemlidir.

Çinko Saç Dökülmesi
Çinko Hangi Gıdalarda Vardır:

Arpa, peynir, sığır eti, kepekli ekmek, tavuk, yumurta sarısı, süt ve süt ürünleri, balık, patates, ceviz, badem, tam tahıl, kuru fasulye, lahana, ay çekirdeği, karaciğer, kuzu eti ve tahıllarda bulunur. Kırmızı et ve tavuk eti gibi hayvansal gıdalarda bulunan çinko daha kolay emilir. Diyete ek olarak çinko ve demir alınacaksa bu ikisinin farklı zamanlarda alınması gerekiyor. 

Çinko Eksikliğinde Oluşan Belirtiler:
 • Büyümede gecikme
 • Saç dökülmesi ve saç renginde değişiklik
 • Ergenliğe girememe
 • İshal
 • Sperm sayısında azalma
 • Penis sertleşmesinde zorluk
 • Seksüel gelişim bozukluğu
 • Göz ve deri yaraları
 • Kilo kaybı
 • İştah azalması
 • Ağız tadında bozukluk
 • Bağışıklık sisteminde zayıflık
 • Cilt hastalıkları
Çinkonun Saç İçin Önemi

Çinko saçın yapım aşamasında mutlaka olması gereken bir elementtir. Özellikle keratin oluşmasında keratinin oluşmasında aracılık görevini üstlendiği için çok önemlidir. Aslında saç dökülmesinin sebebi genelde farklıdır fakat çinko eksikliğinde keratin oluşumu bozulacağından saçın kalitesi de düşer ve kırılarak dökülmelerin artmasına sebep olur. Saç kökten  dökülmez kırılarak dökülür ve saç uçlarında çatallanma oluşmasını sağlar. Çinkonun bu etkisi sebebiyle hemen hemen bütün saç ürünlerinde çinko bulunmaktadır.

Sonuç olarak, çinko tek başına saç dökülmelerine yeterli olmaz, çinkonun yanı sıra keratin, L sistin ve biotin gibi gibi maddeleri de içeren ürünlerin kullanılmasında yarar vardır.
]]>
Emzirme Döneminde Saç Dökülmesi https://www.sacdokulmesi.gen.tr/emzirme-doneminde-sac-dokulmesi.html Thu, 29 Nov 2018 08:11:59 +0000 Emzirme Döneminde Saç Dökülmesi, saç dökülmesiyle karşılaşan biri, kendini fiziksel ve ruhsal olarak zayıf görmeye başlar. Bu durumdan kurtulmak içinde çeşitli yollara başvurarak bu sorundan kurtulma çabasını içine girer. Emzirme Döneminde Saç Dökülmesi, saç dökülmesiyle karşılaşan biri, kendini fiziksel ve ruhsal olarak zayıf görmeye başlar. Bu durumdan kurtulmak içinde çeşitli yollara başvurarak bu sorundan kurtulma çabasını içine girer. Sadece normal zamanlarda yaşanan bir sorun olmayan bu durum doğum sonrasında oluşabilen bu sıkıntı hemen her kadında görülebilen bir durumdur. Hamilelik sırasında hormon düzeyindeki artış saçlarda normalden daha fazla büyümeye yol açtığı için hamilelikte güçlenen saçlar doğum sonrasında aniden dökülmeye başlıyor. Saçların gelişmesini etkileyen hormonların değişimiyle birlikte saç dökülmeleri meydana gelmektedir. Dökülen saç miktarı kişiden kişiye değişiklik gösterebilir, kiminde daha fazla saç dökülmesi olurken kiminde daha az miktarda dökülme yaşanabilir. Doğum sonrası saç dökülmesi, genelde 2-3 ay sürer ve daha sonra saçlar yeniden çıkmaya başlar. Pek çok kadında saçlar hamilelik öncesindeki eski haline geri döner. Bazı durumlarda saç dökülmesi aşırı miktarda ve daha uzun süreli olabilmektedir. Aşırı dökülmeye sebep olan nedenlerin bulunabilmesi için mutlaka bir uzmana görünmekte yarar vardır.
 Emzirme Döneminde Saç Dökülmesi
Nedenleri:
 • Diyet
 • Kullanılan ilaçlar
 • Genetik saç dökülme durumu
 • Geçirilmiş hastalıklar
 • Stres
 • Kansızlık
 • Beslenme bozukluğu
 • Tiroid rahatsızlığı
Saç Dökülmesini Önlemek İçin:

Doğumdan sonra oluşan saç dökülmesi hormonlardaki değişimden kaynaklandığı için geçici bir durumdur. Saçları aşırı fırçalama dökülmeyi kolaylaştıracağı için normalde iki üç ay sürecek olan dökülme sürecini hızlandıracaktır. Tedavi gerektiren durumlarda ise saç diplerine masaj ile uygulanan ilaçların, saçlarda başarılı sonuçlar ortaya koyduğu kanıtlanmıştır. Yeni saç gelişimin başlatan, saç derisine sürülerek uygulanan losyonlar ve emzirme döneminde doktor kontrolünde ağız yoluyla alınan destekleyici tedavilerle birlikte kelliğe sebep olabilecek aşırı dökülmelerin önüne geçmek mümkündür.

Zayıflamış olan saç köklerinin canlandırılması için kullanılan PRP yöntemi, doğum sonrasında oluşan saç dökülmelerine karşı etkilidir. En önemli avantajı da hastanın kendi kanından elde edildiğinden emzirme döneminde kullanılmasının bir sıkıntı yaratmamasıdır.
]]>
Erkeklerde Saç Dökülmesi https://www.sacdokulmesi.gen.tr/erkeklerde-sac-dokulmesi.html Thu, 29 Nov 2018 16:56:11 +0000 Erkeklerde Saç Dökülmesi, erkeklerin en büyük sorunlarından biridir saç dökülmesi. Saç dökülmesine engel olmak, dökülen saçları geri getirmekten inanın ki daha kolaydır. Piyasada bulunan çeşitli ilaç veya  kozmetikle Erkeklerde Saç Dökülmesi, erkeklerin en büyük sorunlarından biridir saç dökülmesi. Saç dökülmesine engel olmak, dökülen saçları geri getirmekten inanın ki daha kolaydır. Piyasada bulunan çeşitli ilaç veya  kozmetiklerden faydalanarak saç dökülmesine engel olunabilir, fakat ürün seçiminde dikkatli olmak ta fayda vardır.. Çünkü mucizevi olarak saç dökülmesini önledikleri ileri sürülen veya saç çıkarttıkları iddiasıyla piyasaya sürülen ürünlerin pek çoğu yalandan başka birşey değildir. Saç dökülmesini başarılı bir şekilde önlemek için seçeceğiniz ürünler konusunda doktorunuza veya eczacınıza danışabilir yardım alabilirsiniz.

 Erkeklerde saç dökülmesinin nedenleri:
 • Kalıtım
 • Kansızlık 
 • Beslenme bozuklukları
 • Vitamin eksikliği
 • Psikolojik sorunlar 
 • Yaşlanma 
Başın ön kısımları ve tepe kısmı erkeklerde saç dökülmesi probleminin en çok yaşandığı bölgelerdir. Ense kısmı ise, saç dökülmesinin en az görüldüğü bölgedir. Günde 100 tel saç dökülmesi normal olarak karşılanır fakat bundan  fazlası erkeklerde kelliğe yol açar. Peki ne yapılabilir bu durumda
Erkeklerde saç dökülmesini önlemek için bitkisel çözüm yolları vardır. Bu bitkisel kürler saçın kendini yenilemesini ve dökülmemesini sağlayacaktır.

Erkeklerde Saç Dökülmesi
Erkeklerde saç dökülmesine Çözüm önerileri:

Doğal çözüm olarak  Isırgan yaprağı saçların dökülmesini önleyen en etkili bitkidir. Isırgan otunu haşlayıp suyunu her gün saçlarınıza sürerek 5 dakika kadar masaj yapın. Bu sayede saçlarınız güçlenip hacim kazanarak saç tellerinin kalınlaşmasına yardımcı olacak ve en önemlisi de dökülmemiş olacaktır.

Erkeklerde saç dökülmesine çözüm olabilecek  diğer bitkisel yöntem ise lavanta kürüdür. 3 bardak suyu kaynatarak içine bir tatlı kaşığı lavanta ekleyip hafif ateşte 5 dakika kadar demleyin. Daha sonra temiz olan saçlarınızı bu su ile ıslatın ve 30 dakika sonra saçlarınızı durulayın. Yaklaşık 2 ay bu kürü uygulamaya devam edin. Saçlarınızdaki farkı göreceksiniz.
]]>
Kadın Tipi Saç Dökülmesi https://www.sacdokulmesi.gen.tr/kadin-tipi-sac-dokulmesi.html Fri, 30 Nov 2018 15:43:32 +0000 Kadın Tipi Saç Dökülmesi, bu tip saç dökülmesi kadınlara has bir saç dökülme şeklidir. Saç genelde ayda bir santim uzar ve 2-6 yıl arası devam eder ve ardından saç dökülmeden önce dinlenmeye geçer.Dökülen saçın y Kadın Tipi Saç Dökülmesi, bu tip saç dökülmesi kadınlara has bir saç dökülme şeklidir. Saç genelde ayda bir santim uzar ve 2-6 yıl arası devam eder ve ardından saç dökülmeden önce dinlenmeye geçer.Dökülen saçın yerine yenisi çıkmadığında da kellik ortaya çıkar. Ortalama görülme sıklığı erkeklere göre daha azdır. Erkek tipiyle benzerlikler gösterse de pek çok yönüyle farklıdır. Aslında erkeklerin ki gibi tamamen açılma ender olduğundan dökülmeden çok seyrekleşme demek daha yerinde olacaktır. Kadın tipi dökülme her ne kadar hormonlarla ilişkili olsa da erkeklerdeki gibi ergenlikle beraber başlamaz. Açılma erkeklere göre biraz daha geç yaşlarda görülür. Menopoz dönemi dökülmenin yoğun yaşandığı bir dönemdir. İlaç kullanmak ve erken gebelik erken dönem dökülmelerinin temel iki hazırlayıcı sebebidir. Erkek tipi saç dökülmesinde saç çizgisi zamanla geriye doğru gidip alnın açılmasına rağmen kadınlarda alnın açılması çok nadir rastlanan bir durumdur.
Kadın Tipi Saç Dökülmesi
Saç Bakımındaki Yanlışlar:
 • Boya 
 • Renk açma
 • Düzleştirme
 • Perma 
gibi yöntemler, uygun koşullarda yapılmazsa saça zarar verilmiş olur. Bu yöntemlerin sık sık veya aynı anda uygulanması saçın zayıflayıp kırılmasına sebep olur. Saça atkuyruğu, örgü ve sıkı lastiklerle toplama gibi saç şekillerinin de sıklıkla uygulanmaması lazım çünkü saç diplerine etki eden sabit çekme kuvveti de saç kaybına sebep olur. Sık sık saçı yıkamak, taramak ve fırçalamak ta saçları kırabilir. Şampuandan sonra krem kullanmak saç taranmasını kolaylaştırır. Saç ıslakken daha kırılgan olduğu için, saçı havluyla ovalayıp kurutmaya çalışmamak gerekir.
 
Uzmanlar, fırça yerine geniş ağızlı ve düz uçlu tarakların tercih edilmesi gerektiğini söylüyorlar. Saç dökülmesindeki en önemli faktör genetik yani kalıtımdır ancak diğer faktörlerde saç dökülmesine sebep olurlar.

Kadınlarda Görülen Dökülmenin Tedavi Şekli:

Kadınlarda saç dökülmesi tanısı için saçın rengi, saçın sıklığı, saçın çapı ve saçın dökülme tipine bakılır sonra kan tahlilleri ile bir hormon tablosunun oluşturulur.  Ardından saç dökülmesinin nedeni belirlenir. Kadınların saç dökülmesini engellemek için önerilen tedaviler deriye lokal uygulanan ilaç, vitamin ve diğer tetikleyiciler; ağızdan alınan besin takviye tabletleri veya saç dökülmesinin ileri boyutlara ulaşması durumunda diğer tedavilerle eş güdümlü yürütülecek bir saç nakli olarak özetlenebilir.
]]>
Karanfilin Saç Dökülmesine Faydaları https://www.sacdokulmesi.gen.tr/karanfilin-sac-dokulmesine-faydalari.html Fri, 30 Nov 2018 17:04:31 +0000 Karanfilin Saç Dökülmesine Faydaları, karanfilin ana vatanı Endonezyadır, bütün dünya mutfaklarında baharat olarak kullanılmaktadır. Adı Fransızca clou (çivi) dan gelir; çünkü tomurcuklar belli belirsiz küçük düzensi Karanfilin Saç Dökülmesine Faydaları, karanfilin ana vatanı Endonezyadır, bütün dünya mutfaklarında baharat olarak kullanılmaktadır. Adı Fransızca clou (çivi) dan gelir; çünkü tomurcuklar belli belirsiz küçük düzensiz tırnak biçimini andırmaktadır. Karanfil, öncelikle Zengibar, Endonezya ve Madagasgar’da hasat edilir. Ayrıca Hindistan ve Sri Lanka’da da yetiştirilmektedir. Çiçek tohumları başlangıçta soluk renkli ve dereceli olarak yeşile dönüşürler. Karanfillerin boy uzunluğu 1,5-2 cm iken hasat edilirler. Karanfil ağacının çiçek tomurcuklarından elde edilen baharat, odunumsu, siyah renkli ve güzel bir kokusu vardır. Acımsı ve ekşi bir tada sahiptir.

Karanfilin Kullanım şekilleri:

Hindistan’da yemeklerde çokça kullanılır. Avrupa’da daha çok turşu ve reçellere çeşni katmak amacıyla, bazen de tatlılarda kullanılır. Karanfil özellikle yemeklerden sonra ağız içi ferahlık vermek ve çaylara güzel bir aroma katması amacıyla kullanılan bir baharattır. Fakat son zamanlarda saç dökülmesinde oldukça kullanılmaya başlandı. Pek çok kişinin ortak derdi olan saç dökülmesi için oldukça etkili olan karanfil kan dolaşımını hızlandırması nedeni ile dökülen saçlarınıza sağlıklı bir çözüm olacaktır. Üstelik düzenli kullanılması sonucu, saçları gürleştirme, yani saç çıkarıcı etkisi de bulunur. İçeriğinde omega 3 bulunur. Omega 3 saç ve cilt sağlığı için çok gerekli bir yağ asididir, saç sağlığını kötü etkileyen ve dökülmeye sebep olan proteini etkisiz hale getirir. Bu protein vücudumuzda salgılanır ve saç dökülmesine sebep olur. Karanfilin mikrop öldürücü özelliği vardır. Bu yüzden saç derisinin sağlıklı gelişmesinde çok yararlıdır. Karanfil saç dökülmesine çözüm olan bitkilerden biridir. Karanfilin faydalarından bir tanesi de saç dökülmesini kısa sürede durdurmasıdır. Ayrıca karanfil oldukça uyarıcı bir etkendir ve saç köklerini uyarıcı ve büyümeyi artırıcı maddelerde içerir.
Karanfilin Saç Dökülmesine Faydaları
Karanfili Diğer Çözümlerden Öne Çıkaran  Özellikleri:
 • Diğer yöntemlerdeki gibi rahatsız edici bir kokusu yoktur. Bu yüzden hem kış hem de yaz aylarında rahatlıkla kullanılabilir.
 • Hazırlanması ve uygulanması son derece kolaydır.
 • Özellikle tercih etmediğiniz sürece uygulandıktan sonra durulama gerektirmez.
 • Çok kısa sürede sonuç verir
 • Tonik görevi görür.
Karanfilin Saça Faydaları: 
 • Saçlarınızın daha hacimli olması için karanfilden faydalanabilirsiniz.
 • Saç dökülmelerinin nedenini kısa sürede etkisiz hale getirerek dökülmeleri durdurur.
 • Saç dökülmelerini engellediği gibi yeni saç oluşumlarının da artmasını sağlar.
 • Parlak, canlı ve pürüzsüz saç telleri için karanfil bitkisinin kullanılması gereklidir.
 • Uzun süreli kullanımlarda saçların daha çabuk uzamasını sağlar.
 • Saç kırıklarını onardığı ve daha sağlıklı saç telleri yarattığı gözlemlenmiştir.
 • Saç köklerinde vitamin ve mineral eksikliğinde görülen mantar oluşumlarını kısa süre içinde giderir.
 • Saç derisinin daha sağlıklı hale gelebilmesi için karanfil kullanımının yanı sıra saç köklerinin oksijen alımını kolaylaştırır.
 • Elde edilen sağlıklı saç görüntüsünün uzun süre korunmasına yardımcıdır. Daha kolay şekil alan saçlar canlılığını uzun süre yitirmez.
Karanfil Kürünün Hazırlanışı:

10-15 adet karanfili bir bardak kaynar suya atıp 10 dakika demleyip karanfil çayını kolayca hazırlayabilirsiniz. Sonra yapacağınız tek şey hazırladığınız bu çayı saç derisine masajla uygulamak. (bu ölçülerle hazırladığınız çayın miktarı fazla ise yarım bardak su ve 7-8 adet karanfille de hazırlayabilirsiniz).

Erkek tipi ya da inatçı saç dökülmelerinde karanfilleri 10 dakika kaynatın. Ardından kapalı bir kavanozda ılıyana kadar demlenm]]> Mevsimsel Saç Dökülmesi https://www.sacdokulmesi.gen.tr/mevsimsel-sac-dokulmesi.html Sat, 01 Dec 2018 13:59:24 +0000 Mevsimsel Saç Dökülmesi, özellikle bahar aylarına girerken insan vücudundaki hormonsal değişikler sebebiyle saç dökülmesi görülebilir. Yani mevsim değişiklikleri direkt olmasa da dolaylı yoldan saç dökülmesine sebep olurlar Mevsimsel Saç Dökülmesi, özellikle bahar aylarına girerken insan vücudundaki hormonsal değişikler sebebiyle saç dökülmesi görülebilir. Yani mevsim değişiklikleri direkt olmasa da dolaylı yoldan saç dökülmesine sebep olurlar. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, mevsim geçişlerinde saç dökülmesi normale göre iki kat artabilmektedir. Mevsimsel saç dökülmesi sürekli olmadığından bir süre sonra duracak ve dökülen saçların yerine yenileri çıkacaktır. Önemli olan gerçekten saç dökülmesinin  ana sebebinin mevsim değişikliği mi yoksa başka etkenler mi olduğunun belirlenmesidir.

Güzel ve sağlıklı saçlar her insanın sahip olmak istediği bir durumdur. Çünkü saç güzelliği sosyal açıdan çok önemlidir, kişinin kendini iyi hissetmesini ve hoş görünmesini de sağlar. Ancak bazı durumlar saçlarda dökülmeye sebep olabilir. Saçlar incelmeye başladığında, aşırı derecede dökülmeye yada saçlı deride açık alanlar yaratacağından bir uzmanına başvurmakta yarar vardır.

Mevsimsel Saç Dökülmesi
Saçlar  Mevsim Geçişlerinde Dökülür mü

Saçların belirli bir büyüme dönemleri vardır. Her saç kökünden çıktığı andan itibaren büyüme başlar. Bu büyüme süresi yılları bulur, fakat birkaç yıl sonra bu evre durur ve dinlenme evresine geçiş olur. Saçlar dinlenme evresinde büyümez. Dinlenme evresini tamamlayan saç kökleri artık dökülmeye başlarlar. Bu süreç yaklaşık olarak 2-3 ay kadar sürer. Bu  saçlar dinlenme evresinden sonraki her 3 ayda bir dökülürler ve bu dönem genellikle mevsim geçişlerine denk gelir. Dökülen kıl kökleri yeniden saçların büyüme evresine girmesiyle yeniden büyümeye başlar. Saç dökülmesinin mevsime bağlı olup olmadığı dökülmenin süresiyle belirlenir. Eğer yaklaşık bir haftalık süren bir dökülme söz konusuysa bun da endişelenecek bir durum yoktur. Ancak bir haftayı geçen uzun süreli dökülmeler olduğu zaman dir uzmana görünmekte fayda vardır. Bu yüzden kişinin kendini çok iyi takip etmesi gerekmektedir.
Erkeklerde saç dökülmesinin en fazla görülen nedeni genetik saç dökülmesidir. Kadınlarda durum farklıdır. Kadınlarda da genetik saç dökülmeleri dışında ayrıca demir eksikliği anemisi, hormon hastalıkları, bazı ilaçlar, ateşli hastalıklar, sık yapılan aşırı diyetler saç dökülmesine sebep olabilir. Aşırı miktarda saç dökülmesinin görülmesi durumunda öncelikle bir uzmana başvurulmalıdır. Dermatoloji uzmanı özel cihazlarla saç tellerini ve saçlı deriyi inceleyip bir sorun olup olmadığını araştırır. Ayrıca dökülmeye neden olabilecek hastalıklar veya durumlarla ilgili gerekli tetkikler yapılmalıdır.

Saç Dökülmesi Önlenebilir mi

Saç dökülmesi önlenebilecek bir durumdur. Uygun beslenme, gerekli vitamin ve mineral takviyesi ile vücudun ihtiyacı olan besinlerin alımı saç sağlığı için çok önemlidir. Saçlı deriye enjeksiyon yöntemi ile uygulanan vitamin, mineral ve saç kökünü besleyen bitkisel ilaçlar saçların dökülmesini engeller. Saç mezoterapisi denilen bu yöntem ile hem saç dökülmesi önlenir hem de mevcut saç kökleri beslenmiş olur. Son yıllarda PRP denilen kişinin kendi kan hücrelerinde elde edilen serumun saçlı deriye enjeksiyon şeklinde verilmesi yöntemi özellikle genetic saç dökülmelerinde oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Saç tipine uygun şampuan ve saç besleyici serumların kullanılmasıda çok önemlidir.
]]>
Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi https://www.sacdokulmesi.gen.tr/dogumdan-sonra-sac-dokulmesi.html Sun, 02 Dec 2018 13:04:37 +0000 Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi, kadınlarda doğum yaptıktan yaklaşık 2-6 ay sonraki dönemde görülen yoğun saç dökülmeleri çok sık rastlanan bir problemdir. Doğum sonrasında yaşanan saç dökülmesi normaldir aslında. Do Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi, kadınlarda doğum yaptıktan yaklaşık 2-6 ay sonraki dönemde görülen yoğun saç dökülmeleri çok sık rastlanan bir problemdir. Doğum sonrasında yaşanan saç dökülmesi normaldir aslında. Doğum sonrası yaşanan saç dökülmesi sorununun sebebi, hamilelik boyunca östrojen hormonunun yükselmesi ve doğum sonrasında normal düzeyine inmesidir. Hamilelik süresince, östrojen hormonunun yükselmesiyle saçlar ağırlıklı olarak büyüme evresinde kalır. Çok az saç normal döngüsü olan dökülme durumunu büyük sıkıntılar olmadan atlatır. Hamilelik boyunca dökülmeyen saçlar doğumdan sonraki 2-6 ay arasında doğal dökülme evresini  gerçekleştirip yenilenirler. Dolayısıyla da normal koşullarda bu geçici bir saç dökülmesidir ve kalıcı bir saç kaybı yaşanmaz. Saçlar zaman içinde eski formuna geri döner. Ancak hamilelik sonrası dönemin fiziksel olarak zorlayıcı bir dönem olduğunu unutmayın. Uykusuzluk, emzirme gibi etkenler fazla enerji sarf ettirdiğinden vücudu zorlar. Buna saç dökülmesinin yarattığı stres de eklenince süreç daha da zorlaşır ve uzayabilir. Bu dönemde annenin kansız kalmamasına önem verilmeli ve başka bir sağlık sorunu olmadığından emin olunmalıdır. Bir de saç derisi de saçın sağlığında önemli rol oynar. Saçın günlük yıkanması ve kaliteli şampuanların kullanılması da önemlidir.

Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi
Piyasadaki Saç Ürünlerine Dikkat Etmek Gerekir

Normal koşullarda doğumdan yaklaşık bir yıl sonra saçlar normal haline geri döner. Çok ender olarak, bazı kadınlar doğum sonrası saçlarının hiçbir zaman eskisi gibi olmadığını söyler. Bu durumun sebebi genellikle sağlık problemleri, stres, saçın ihtiyacı olan besin ve oksijenin azalması veya demir eksikliğine bağlı kansızlıktır. Piyasada satılan saç dökülmeyi durdurduğu iddia edilen  ürünlere bu süreçte fazla güvenmemek gerekir. Saç dökülmesi 4 aydan fazla aynı yoğunlukta devam ederse veya yeni çıkan saçların kalitesi eskisinden farklıysa öncelikle bir uzmandan yardım almak gerekir.

Hamilelikte Saç Dökülmelerinin Nedenleri
 • Östrojen hormonunda meydana gelen değişiklikler
 • Hamilelikte kullanılan bazı ilaçlar
 • Hamilelikten önce kullanılan doğum kontrol yöntemlerinin bırakılması ve bu sebeple vücutta gözlenen hormonsal değişiklikler
 • Hamilelikte ve hamilelik sonrası dönemde beslenme bozuklukları
 • Hamilelik süresinde demir kaybı
Saç dökülmesi problemi insanların belli dönemlerinde artarken bu dönemler genelde hayatıyla ilgili yeni kararlar verdiği ya da olumsuzluk yaşadığı zamanlara denk gelir. Bazı kadınlar ise gebeliği sonrasında hassaslaşır ve bu dönemde saç dökülmesinin yoğunluğuyla karşılaşır.
Hamilelik sonrasında hormonlardaki değişim, uykusuzluk sorunu, aşırı kilo alımı, stres ve benzeri faktörler de saçları olumsuz yönde etkilemektedir. Hamilelik sırasında hormonların yükselmesiyle ilk zamanlarda artmış gibi görünen saç yoğunluğu hormonların dengelenmeye başlaması ile azalmaya başlar. Hamilelik sonrasında yaşanacak uykusuzluk ve stres de bu durumu daha çok tetikler. Doğum sonrası yaklaşık 2 yıl kadar sürebilen saç dökülmesi ise kadınların kabusu haline gelir. Hamilelik sürerken kötü bir görüntüye sahip olan ve aynı zamanda incelen saç telleri hamileliğin sonlanmasıyla birlikte hızla dökülme aşamasına geçerek uzun bir dönem kadınların korkulu rüyası haline gelebiliyor.

Nasıl tedavi edilir

Doğum sonrasında saç dökülmesine engel olabilecek belirgin bir uygulama yoktur. Bu, hamilelik sırasında hormonlardaki değişiklikler sebebiyle saçın döngüsünde oluşan geçici bir durumdur. Saçları çok sık fırçalamak, saçın kolayca dökülmesini sağlayacak ve normalde 2-3 ay sürebilen dökülme zamanını çabuklaştıracaktır. Bu durumun saçlara hiçbir olumsuz etkisi yoktur. Vitamin almanın ya da baş derisini özel ilaçlarla ovma]]> Saç Derisi Dökülmesi https://www.sacdokulmesi.gen.tr/sac-derisi-dokulmesi.html Sun, 02 Dec 2018 22:02:30 +0000 Saç Derisi Dökülmesi, iklim koşullarının saç derisi üzerinde belirgin bir rol oynadığını biliyoruz. Kuru hava koşullarında ve kış mevsiminde pullanma ile kepeklenme yoğun olarak görülmektedir. Saç derisi çeşitli sebe Saç Derisi Dökülmesi, iklim koşullarının saç derisi üzerinde belirgin bir rol oynadığını biliyoruz. Kuru hava koşullarında ve kış mevsiminde pullanma ile kepeklenme yoğun olarak görülmektedir. Saç derisi çeşitli sebeplerden dolayı pullanır. Mesela kullanılan şampuanların içeriğinde yoğun temizleyici ve deterjan barındırması saç derisinde kuruluk ve pullanma gibi şikayetlere yol açabilmektedir. Yine saç boyaları, deriyi kurutup bazen soyulma ve kabuklanmaya neden olabilir. Bu saçtaki pullanma olayı kepek dediğimiz şeydir.

Kepek Neden Oluşur

Pul pul olmuş ölü deri, saç telleri arasından görünmeye başladığında bu duruma kepek adı verilir. Kepek genellikle ciddi bir soruna işaret etmez ve bulaşıcıda değildir. Fakat insanlar arasında kepekli saçla dolaşmak hoş bir durum sayılmaz ve bu nedenle büyük sıkıntı yaratır. Konu temizlik olmasa bile dışarıdan sanki saçlar kirli ve kişi bakımsızmış izlenimi uyandırır. Kepeklenmenin ciddi boyutta görüldüğü durumlarda sorun sadece görüntü değildir, buna ek olarak kafa derisinde kaşıntıda oluşur. Kepeğe karşı en etkili tedavi yönteminin başında kepek şampuanı kullanmak gelir. Eczanelerde ve marketlerde satılan kepek şampuanlarının değişik etkileri olabilir. Size iyi gelecek şampuanı ancak deneyerek bulabilir ya da cilt doktoruna danışarak uygun olanını kullanabilirsiniz. Kepek şampuanın belirtildiği şekilde saça uygulamak ta önemlidir.
Saç Derisi Dökülmesi
Cilt kendini yenilerken bir yandan yeni hücreler oluşur ve diğer yandan ölü deri hücreleri atılır. Bu doğal bir süreçtir, hatta banyoda yıkanıp giden ölü deriyi gözle görmeyiz bile. Cildin bu yenilenme süreci normalde olması gerektiğinden daha hızlı olmaya ve ölü deri birikmeye başladığında, saç derisinde kepek gözle görülmeye başlar. Kepek sorunu ortaya çıktığında kafa derisi üzerinde ölü deri yamaları oluşur ve bunlar pul pul olarak saça karışırlar. Pullanma sonrası saç derisi tabi ki yenileniyor, çünkü deri kendisini sürekli yenileyen bir organdır. Deri, vücudun en geniş ve en büyük organıdır.Deri kendini her 28 günde bir yenilemektedir. Derinin en üst tabakasının yenilenmesi sonucu ölü deri hücreler artık atılır, aslında atılan pullanma veya kepek gibi gördüğümüz şey hücrelerdir. Bu durumda deri mutlaka kendini yeniler. Saçta dökülme yapar hatta bu dökülme geri dönüşümsüz dahi olabilmektedir. Bunun sonucunda saç derisinde bir kaşıntı meydana gelir. Yağlı egzamada biz saçın kısa olmasını tercih eder ve saçlarımızı keseriz. Çünkü o zaman bu şikayetler biraz daha az olacaktır. Pullanma için bölge ayrımı yapmamız mümkün değildir. Tüm saçlı deride olabilir ama bazı egzamalar özellikle arka kısımlarda, enseye yakın yerde daha çok görülebilmektedir. Bazıları kulak arkasına daha çok yerleşebilir ama genel olarak saçlı derilerde pullanma, kepeklenme görülebilir.

Pullanma olması hoş bir görüntü oluşturmaz doğal olarak ve kişiyi rahatsız etmesi dışında  kepeklenme çok ciddi bir cilt sorunu değildir. Kepeğin elbiseler üzerinde hoş bir görüntü oluşturmadığını biliyoruz. Kepeklenme, giyilen elbiseler üzerine dökülüp de kar yağdı gibi bir manzara oluşturduğundan kişiyi psikolojik olarak rahatsız eder. Cildin yenilenme sürecini hızlandıran etkenler her zaman hijyenle ilgili sorunlar değildir tabi ki. Temizlik dışında başka etkenler de saç derisinin dökülmesine yani kepek sorununa sebep olur. 

Saç Derisinin Dökülmesinin Nedenleri
 • Ciltte Yağlanma ve Kabuklanma
 • Jöle Benzeri Saç ürünleri
 • Kuru Cilt
 • Sedef Hastalığı
 • Saçı Az ya da Çok Yıkama
 • Az su içmek cildi kurutur 
 • Stres 
 • Yeterince güneş ışığı alamama
Saç Derisi Dökülmesine Doğal Çözümler

Şampuanlar saç tipine göre kullanılarak bu sorundan kurtulmak mümkün. Neden şampuan saç tipine göre kullanılmalıdır çünkü,]]> Kemoterapide Saç Dökülmesi https://www.sacdokulmesi.gen.tr/kemoterapide-sac-dokulmesi.html Mon, 03 Dec 2018 17:00:48 +0000 Kemoterapide saç dökülmesi, kanser hastalarının gördüğü kemoterapi sırasında kullanılan bazı ilaçlar saç dökülmesine neden olabilir. Tedavi sırasında kullanılması gereken ilaçların seçiminde saçların dök Kemoterapide saç dökülmesi, kanser hastalarının gördüğü kemoterapi sırasında kullanılan bazı ilaçlar saç dökülmesine neden olabilir. Tedavi sırasında kullanılması gereken ilaçların seçiminde saçların dökülmesine neden olması ya da olmaması etkili olmaz. Uygulanacak tedavide ilk tercih olarak hastanın iyileşmesini sağlayacak ilaçların seçimine önem verilir. Tedavi sırasında ilaçların etkisiyle dökülen saçlar, ilaçların kesilmesinden sonra yeniden çıkmaya başlar. Bu yüzden hastaların kemoterapideki saç dökülmesini sorun etmemesi gerekir.

Kemoterapi saç dökülmesine neden sebep olur

Vücutta olan kanserli hücrelerin yok edilmesi amacıyla uygulanan bir tedavi olan kemoterapi sırasında kullanılan ilaçların etkisiyle hastanın tedavisine çalışılır. Tedavide sağlıklı hücreler olan kıl kökleri de olumsuz etkilenerek, saçların dökülmesi söz konusu olabilir. Bu tür saç dökülmesi alopecia olarak adlandırılır. Bu şekilde oluşan saç dökülmesinde, sağlıklı hücrelerin gördüğü tahribat kolaylıkla tamir edilebilir. Tedavi sona erdikten sonra saçlar yeniden köklerinden çıkmaya başlar. 

Kemoterapide Saç Dökülmesi

Kemoterapi sırasında kullanılan ilaçların hepsi saç dökülmesi etkisi gösterir mi

Bu tedavi sırasında çeşitli ilaçlar kullanılabilir. Bunların her biri saç dökülmesi etkisi göstermez. Bazı kişilerde dökülen saçların miktarı az olurken, bazıları sadece kirpik, kaş, koltuk altı, bacak bölgelerinde kıl dökülmesi yapabilir. Eğer ilaçlar saç dökülmesine neden oluyorsa, bu tedavinin uygulanmasından birkaç hafta sonra etkisini gösterir.

Kemoterapide dökülen saçlar yeniden çıkar mı

Hastaların tedavisi tamamlandıktan sonra saçların yeniden çıktığı görülür. İlk anda çıkan saçlar ince teller şeklinde olsa da, devamında eskisinden daha dolgun, hatta kıvırcık olarak uzamaya devam eder. Bazı kişilerde saçların renklerinde bile farklılık olabilir. Saçların içinde beyaz renkli olanlar bile çıkabilir.

Işın tedavisinde saç dökülmesi olur mu

Yine kanser tedavisinde kullanılan ışın tedavisi yani radyoterapinin amacı da kanserli hücrelerin yok edilmesidir. Bu tedavide kemoterapi gibi saçların dökülmesine neden olsa da, sadece uygulandığı bölgede etkili olur. Yani sadece başa uygulanan ışın tedavisi hastalarda saç dökülmesinin olmasına neden olabilir.

Kemoterapide saç dökülmesi hastaları psikolojik olarak etkiler mi

Kadınlarda ve erkeklerde saçlar dış dünyayla olan iletişimde önemli bir etken olarak kabul edilir. Dış görünümü tamamlayan bir unsur olarak görülen saçlara herkesin ihtiyacı vardır. İnsanlar saçlarını vücutlarının bir parçası olarak kabul ederler. Tedavi sırasında saçların dökülmesi bu nedenle hastaları olumsuz şekilde etkileyebilir. Hastalar bunu yaşadıklarında öfke, kızgınlık, utanç gibi duyguları bir arada yaşayabilirler. Bir taraftan kanser hastalığı, diğer taraftan saçlarının dökülmesi onları çaresiz ve zayıf bir hale getirebilir. Bazı hastalarda daha bilinçli olarak bunu normal karşılayabilir ve herhangi bir şekilde etkilenmezler. Bu dönemde peruk gibi alternatifler kullanarak, bunu rahatça aşabilirler.

Kemoterapi sırasında nasıl bir saç bakımı uygulanmalıdır

Bu tedavinin yapıldığı hastaların hafif saç bakım ürünlerini kullanmasında fayda vardır. Vücutları gibi saçlarının ve saç derisinin daha hassas olacağı bir dönemden geçeceklerdir. Bu yüzden asit miktarı düşük olan bebe şampuanı gibi ürünler kullanmaları tavsiye edilir. Saçlarını taramak için yumuşak fırçaları tercih etmeleri gerekir. Kalın tarakları seçmeleri, geceleri bone takarak yatmaları ilaçların etkisiyle zayıflayan saç köklerinin korunmasına yardımcı olacaktır. Saçlar yıkanırken sıcak sudan ve yüksek ısıda saçların kurutulmasından kaçınılmalıdır. Bunlara dikkat edilmediğinde, saçların kırılması ve dökülmesi hızlanır. Bunun dışında saçların]]> Saç Dökülmesini Önlemek https://www.sacdokulmesi.gen.tr/sac-dokulmesini-onlemek.html Tue, 04 Dec 2018 13:42:58 +0000 Saç dökülmesini önlemek amacıyla piyasa da bulunan birçok saç bakım seti bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, evinizde uygulayacağınız ve saç dökülmesine faydası olacak olan birçok şifalı bitki bulunmaktadır. Saç dökülme Saç dökülmesini önlemek amacıyla piyasa da bulunan birçok saç bakım seti bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, evinizde uygulayacağınız ve saç dökülmesine faydası olacak olan birçok şifalı bitki bulunmaktadır. Saç dökülmesinin birçok nedeni bulunmaktadır. Ailenizde bulunan büyüklerinizin saçı dökülmüşse, sizin de saçlarınızın dökülmesi olasılığı yüksek olacaktır. Ayrıca kötü beslenme saç dökülmesine neden olacak ve sizin hiç hoşlanmayacağınız bir şekilde saçınız kalmayacaktır. Bu yüzden eğer saçınız kötü beslenmeden kaynaklı olarak dökülüyorsa o zaman mutlaka beslenme alışkanlığınızı değiştirmeli ve saçlarınıza iyi gelecek olan yiyecekleri tüketmeniz gerekmektedir.

Hormon değişiklikleri de saç dökülmesinde etki eden bir diğer etkendir. Bu yüzden saçınız dökülüyorsa bir hormon testi yaptırmanızda fayda olacaktır. Eğer hormon bozukluğu varsa, tedavisini olduğunuz zaman dökülen saçlarınız tekrar çıkacaktır. Üzüntü ve stres gibi sorunlarınız varsa sıklıkla saçınızın döküleceğini bilmeli ve bu yüzden stres ve üzünütden kaçınmanız gerekmektedir. Stres ve üzüntü birçok rahatsızlığı beraberinde getirdiği bilinmektedir. Ayrıca, vitamin eksikliği de saçlarınızın dökülmesinde çok büyük etki edecektir. Demir eksikliği ve D vitaminin olmaması çok sayıda saçınızın dökülmesine neden olacaktır. Mevsimsel değişimler etki ederken, hava değişimleri de çok sayıda saçınızın dökülmesine neden olacaktır. Özellikle ilk bahar ve kış mevsimlerine geçiş sırasında insanların çok sayıda saçları döküldüğü bilinmektedir. Uykusuzluk ve yorgunlukta saçlarnızı dökecektir. Kullanmış olduğunuz kalitesiz şampuanlar ve saç kremleri de dökülmesinde etki etmektedir.

Saç Dökülmesini Önlemek

Saç dökülmesini önlemek için ne yapılabilir

Bunu önlemek istiyorsanız, saçınızın neden döküldüğünü bulmanız gerekmektedir. Bir yetişkinin günde 75-100 arasında saçlarının döküldüğü bilinmektedir. Eğer daha fazla dökülme oluyorsa o zaman bunun önlemini almanız gerekmektedir. İlk önce stres olmayan bir yaşam sürmeniz ve kullandığınız şampuan ve saç kremini değiştirdiğiniz zaman etkisini göreceksiniz. Hindistan cevisi saç dökülmesinde son derece etkili olduğu bilinmektedir. Sizler de saçınızın dökülmesini önlemek için mutlaka hindistan cevizi ve zeytin yağını karıştırıp saç köklerine masaj yapmanız saçların dökülmesinde dur diyecek olan bir etken olmaktadır. Isırgan otu kaynatarak, suyunu soğuttuktan sonra saçlarınıza masaj yaparak yıkadığınız zaman çok kısa süre içerisinde faydasını görmüş olacaksınız.

Saç dökülmesini önlemek için en çok kına kullanılmaktadır. Saçlarınıza kına yaktığınız zaman, saç dökümünü durduracaktır. Ucuz ve kalitesiz olan saç boyaları da saçlarınızı dökülmesine neden olacağı için kına yakmanız saçlarınıza çok iyi gelecektir. Ayrıca içerisinde D vitamini ve demirin çok olduğu meyve ve sebzeleri tüketmekte saçlarınızın güçlenmesine ve dökülmesini engelleyecektir. Eczanelerde bulacağınız yonca suyu ile saçlarınızı ve saç diblerinizi yıkadığınız zaman saç dökümünü engelleyecek ve saçlarınızn daha gür çıkmasını sağlayacaktır.

]]>
Bebeklerde Saç Dökülmesi https://www.sacdokulmesi.gen.tr/bebeklerde-sac-dokulmesi.html Tue, 04 Dec 2018 23:39:10 +0000 Bebeklerde saç dökülmesi; görülmesi anormal karşılanmayan bir durumdur. Anne karnındaki bebeğin ilk saçları altıncı haftadan sonra çıkmaya başlar. İlk olarak kıl kökleri oluşur, bunu takip eden sürede de saçlar oluşmaya Bebeklerde saç dökülmesi; görülmesi anormal karşılanmayan bir durumdur. Anne karnındaki bebeğin ilk saçları altıncı haftadan sonra çıkmaya başlar. İlk olarak kıl kökleri oluşur, bunu takip eden sürede de saçlar oluşmaya başlar, bu oluşum sadece bebeğin kafa kısmında değil omuz, sırt ve diğer bölgelerde görülür. Bebek doğduktan sonra çoğunlukla dökülecektir. Anne adaylarının vücutları, hamilelik süresi boyunca fetüsün ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde kendini ayarlar. Bu durumun sonuçlarından biri de hormonların yüksek salgılanmasıdır. Fetüs, anneden her şeyi alıp etkilendiği gibi, yüksek hormonlardan da aynı derecede etkilenecektir. Bu etkileşim de bebeğin yeni doğduğunda kıl miktarı yönünden, fazla bir şekilde doğmasına sebep olabilir. Gün geçtikçe bebeğin vücudundaki hormonlar, olağan seviyeye gelecek ve doğumdan sonraki 3- 4 haftada bebek bu tüy ve saçları dökecektir. Bu dökülme bir hastalık olmayıp, gayet olağan ve normal bir durumdur. Endişe edilmesine gerek yoktur, Ancak,  doğumun üzerinden altı ay geçmesine rağmen bebeklerde saç dökülmesi yoğun bir biçimde görülüyorsa uzman bir doktora başvurulmalıdır. Zira bebeğin yediklerinden veya tıbbi kaynaklı başka sebeplerden kaynaklanıyor olabilir.

Bazı bebeklerin gür saçları vardır, bazılarının ise çok az ve seyrektir hatta bazı bebekler neredeyse tamamen kel doğarlar. Özellikle kış bebekleri başlarına takılan şapka ve benzerlerinden dolayı bazı bölgelerinde yoğunluk oluşacak şekilde saç dökebilirler. Ayrıca, yatış şekilleri, sürekli aynı tarafa yatırılması gibi sebeplerde, saç dökülmesinde kısım kısım yoğunluk görülmesine sebep olabilmektedir. Zaman içinde bebek döktüğü saçları misliyle geri kazanacaktır. Hatta renk ve şekli farklı olarak. Bebeğin saçlar sarı iken siyaha, dalgalıyken düze dönüşebilir.

Bebeklerde Saç Dökülmesi
Bebeklerde saç dökülmesi olduğunda ne yapılmalı

Bebeklerde saç dökülmesi her ne kadar olağan bir durum olsa da, yine de gözlemi gerektirir. Çoğu bebekte görülen, baş kısmındaki saçlı deri de,  yağ bezlerinin çalışma bozukluğu sonucu ortaya çıkabilen ve  "konak" olarak tabir edilen durumun oraya çıkması da bebeğin saç dökülmesini arttırabilir. Bebeğin saçında oluşan, kabuklu deri, zeytinyağı sürülüp, belirli bir süre yumuşaması beklendikten sonra temizlenebilir. Bu, bebeği rahatlatacak, bebeğin saçlarının dökülmesini azaltacaktır.
Bebekler banyo yaptırılırken de doğal ve cildi besleyici sabun ve şampuanlar ile yıkanması tavsiye edilir. Bebekler için özel olarak hazırlanmış şampuanları kullanmak da bu sorunu yaşayan bebeğiniz için faydalı olabilir.
]]>
Doğum Sonrası Saç Dökülmesi https://www.sacdokulmesi.gen.tr/dogum-sonrasi-sac-dokulmesi.html Wed, 05 Dec 2018 00:44:29 +0000 Doğum sonrası saç dökülmesi, gebelik dönemi bir nevi kadının vücudunu anneliğe hazırlayan bir süreçtir. Gebelik fiziksel ve psikolojik olarak vücutta bir takım değişikliklere yol açar. Bu dönem kadınlar için o Doğum sonrası saç dökülmesi, gebelik dönemi bir nevi kadının vücudunu anneliğe hazırlayan bir süreçtir. Gebelik fiziksel ve psikolojik olarak vücutta bir takım değişikliklere yol açar. Bu dönem kadınlar için oldukça güç ve zorlu bir süreçtir. Gebelik döneminden sonra oluşan saç dökülmesi de anne adayının vücudunda yaşanan bir takım değişikliklerden dolayı oluşan bir durumdur. Kadınların ortalama %80'i doğum sonrası saç dökülmesine maruz kalır.

Bazı dönemlerde saç dökülmesi yoğunlaşırken can sıkıcı bir hal alabilir. Bu konu hakkında bilgi sahibi olmayan anneler bazen kel kalacağını düşünerek yoğun stres yaşayabilir. Hamilelik döneminde kadınların saçlarının çoğalması ve doğum sonrası dökülmesi birkaç nedene bağlı olarak gerçekleşebilir. Bu nedenler;

Normal insanlarda günlük 50-100 tel saç dökülmesi uzmanlar tarafından normal karşılanmaktadır. Bu normal dökülme banyo anında, saçlar taranırken fark edilebilir. Ancak gebelik döneminde vücutta oluşan hormonal değişim sebebi ile saç dökülmesi azalır. Gebelik döneminde östrojen hormonunun artması, beslenmeye dikkat edilmesi saç sağlığını da etkiler. Bu dönemde saçlar daha iyi beslendiği için daha gür ve canlı görünür.

Gebelik yaşamayan kadınlarda saç farklı evrelerde olur. Saçlar telogen olarak adlandırılan evrenin sonunda dökülmeye başlar ve anagen evresine girdiği zaman tekrar çıkmaya başlar. Gebe kadınlarda ise saç telogen evresinde kaldığı için dökülmenin aksine gürleşir.

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi

Doğum Sonrası Saçlar Neden Dökülür

Gebelik döneminde artan östrojen hormonu doğum gerçekleştikten sonra normale dönmeye başlar. Östrojen hormonunun normale dönmesi ile gebelikte dökülmesi duran saçlar yeniden dökülmeye başlar.

Emzirme anında vücudun kaybettiği enerji ve besin, bebeğe adapte olmak için yaşanan stres doğum sonrası saç dökülmesinin başka nedenlerindendir.

Doğum sonrasında yaşanan saç dökülmesinin boyutu ne kadar yoğun olursa olsun asla kelliğe yol açmaz. Ortaya çıkan dökülme birkaç ay içinde normale dönecektir.

Saç dökülme her gebeliğin ardından görülebilir. Gayet normal olduğundan endişe etmeye ve stres yaşamaya gerek yoktur. Doğumdan sonra oluşan saç dökülmesi tedavi gerektirmez. Ancak dökülme 6 aydan daha fazla sürmüşse, yoğunluğu artmışsa mutlaka bir uzmana danışmakta yarar vardır. Bazı vakalarda yeni doğum yapmış kadınlarda demir eksikliğinden dolayı saç dökülmesi yaşanabilir. Bu nedenle demir takviyesine ihtiyaç duyulabilir. Yetersiz beslenme de yine saç dökülmesi için bir neden olabileceğinden yeterli ve dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir.

]]>
Çocuklarda Saç Dökülmesi https://www.sacdokulmesi.gen.tr/cocuklarda-sac-dokulmesi.html Wed, 05 Dec 2018 17:45:30 +0000 Çocuklarda saç dökülmesi, yetişkinlerde olduğu gibi önemli bir konudur. Saçlar dış görünümü etkilediği gibi, psikolojik gelişme açısından da etkilidir. Çocuklarda saçlar sadece gözlemle gelişme, büyüme ve Çocuklarda saç dökülmesi, yetişkinlerde olduğu gibi önemli bir konudur. Saçlar dış görünümü etkilediği gibi, psikolojik gelişme açısından da etkilidir. Çocuklarda saçlar sadece gözlemle gelişme, büyüme ve beslenme ile ilgili bilgiler verebildiği gibi, doğumsal hastalıkların teşhisi hakkında yardımcı olur. Çocuklarda görülen saç hastalıkları ve dökülmeler metabolik bozukluklara ya da altta yatan bio kimyasal etkenler sebebiyle olabilir. Alopesi olarak adlandırılan saç dökülmeleri, çocuklarda bölgesel ya da geniş bir alanda görülebilir. Bu tür saç dökülmeleri skar bırakan ve bırakmayan olarak sınıflandırılır. Skar bırakan türden saç dökülmeleri ender görülür. Piyoderma ya da tinea kapitise olarak gelişme gösterebilirler. Viral, bakteriyel ve paraziter hastalıklar saçlarda lokal alopesiye neden olabilir. Çinko ve protein eksikliği, çölyak hastalığı gibi metabolik bozukluklarda saç dökülmelerine etkendir. Bu saç dökülmelerinde saç tellerinde kalıcı hasar meydana gelmeden, tedavi uygulandığında saç dökülmesi ve büyüme sorunları normale dönecektir.

Çocuklarda saç dökülmesinin türleri nelerdir

Telogen enfluviyum: Büyümüş olan saçların aynı zamanda dinlenme dönemine geçmesiyle oluşan saç dökülmeleridir. Bu çocukların doğumdan 3-4 ay sonraki saç dökülmelerinin sebebidir. Bunun yanında ateşli bir hastalık geçirmelerinin 2-4 ay sonrasında da yaşanabilir. Bu türde kıl folikülleri sağlam olup, alopesik alanlar yoktur. Saçlarda seyrelme olduğundan, geri dönüşü olan bir dökülme türüdür. Çocukların saçları yıkama, tarama gibi eylemlerde dökülme olsa da, sağlıklı saçların yeniden çıkacağı bir durumdur.

Travmatik alopesi: Saçların şiddetli olarak çekilmesiyle oluşan saç dökülmeleridir. Fön, saç tokaları, fırçalar, saç bantları gibi etkenler buna sebep olabilir. Travma sonucunda meydana gelen saç hasarlarından dolayı oluşan dökülmeler, geri dönüşü olan türler arasındadır. Çocukların saç biçimleri değiştirilerek bu saç dökülmelerinin önüne geçilebilir. Travma sonucunda skar ve bölgesel lenfadedopati gelişirse, tehlikeli durumlar söz konusu olabilir.

Toksik alopesi: Bu tür saç dökülmeleri ilaçların ve radyasyonun etkisiyle meydana gelir. Büyüme dönemindeki saçlar distrofik hale gelerek incelir ve kopar. İlaç tedavisinin başlangıcından 1-3 hafta sonra oluşur. İlaçların bırakılmasıyla saçlar yeniden çıkmaya başlar. Heparin, talyum ve kumarinler de bu tür saç dökülmesi yaparlar.

Çocuklarda Saç Dökülmesi

Trikotilomani: Saçların çekilmesi, koparılması ve yolunması sonucunda oluşan parçalı saç kayıplarıdır. Saçlı deride düzensiz alopesik alanlar meydana getirir. Kızlarda %3 oranında, erkeklerde %1 oranında görülen bir durumdur. Tanısı için biyopsi yapılması gerekir. Saç kaybının olduğu bölgede farklı uzunlukta saçlar bulunur. Saçların uçları kırılma sebebiyle künt görünümdedir. Bu durum bazı çocuklarda obsesif kompulsif bozuklukların belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Aile ve çocukta uyumsuzluk olması nedeniyle tedavisi zorlaşır. Bu durumun uzun sürmesi saçlarda kalıcı hasar sebebidir. Aile ve çocukla iletişim kurularak, psikolojik açıdan destek almaları gereği anlatılmalıdır. 

Alopesi areata (Pelad): Bu türde oval yuvarlak şekilde, hızlı ve küme halinde saç dökülmeleri meydana gelir. Saç derisi normal görünümde olup, etrafındaki saçlar kolayca çekilebilir özellik gösterir. Köklerde saç bulbusu belirgindir. Nedeni kesin olarak bilinmese de, kalıtımsal etkenler, addison hastalığı, kollajen vasküler hastalıklar, vitiligo gibi rahatsızlıkların sonucunda gelişebilir. Stres ve psikolojik sorunlarda bu tür dökülmeleri tetikleyebilir. Down sendromlu çocuklarda sıkça rastlanan bir durumdur. Tedavisinde tropikal sterodler, kontakt alerjenler, minoksidil kullanılmaktadır. Saçların büyümesinde sistemik korkikosteroid tedavisi etkili olmaktadır. Ancak tedavi kesildiğinde saçlar ye]]> Hamilelikte Saç Dökülmesi https://www.sacdokulmesi.gen.tr/hamilelikte-sac-dokulmesi.html Thu, 06 Dec 2018 13:18:22 +0000 Hamilelikte saç dökülmesi sorunu hormonların vücuda yaptığı olumsuz etkenlerden kaynaklanmaktadır. Bu dönemde saçlarda oluşan dökülmeler normal olarak kabul edilebilirken bazı durumlarda da normal karşılanmamaktadır. Ha Hamilelikte saç dökülmesi sorunu hormonların vücuda yaptığı olumsuz etkenlerden kaynaklanmaktadır. Bu dönemde saçlarda oluşan dökülmeler normal olarak kabul edilebilirken bazı durumlarda da normal karşılanmamaktadır. Hamilelik döneminin sona ermesi ile saçlar da gerçekleşen dökülmeler durmayacak ve bir müddet daha devam edecektir.

Hamilelik döneminde vücudun bir takım vitamin ve mineral ihtiyaçları olabilir. Özellikle görülen demir eksikliği, saçların dökülmesine neden olan en önemli etkenler arasında ilk sırada yer almaktadır. Bu durumu önlemek için doktor tavsiyesi ile demir eksikliğini giderecek ilaçlar alınmalıdır.

Saç diplerine çeşitli yağlar ile masajlar yapılması saçların dökülmelerini engellemek için destek olabilir. Ayrıca saçların dökülmesini durdurabilmek adına saç bakım ürünlerinden de faydalanmak olumlu sonuçlar verir.

Hamilelik döneminde ve lohusalık döneminde saçların dökülme gerçekleştirmesi olağan bir durum olarak kabul edilmeli ve anne adayları bu durum karşısında endişelenmemelidir. Yaşanan bu durum geçicidir ve vücut eski durumunu almaya başladığında saç dökülmeleri de kısmi olarak duracaktır.

Hamilelikte Saç Dökülmesi

Hamilelikte saç dökülmelerinin nedeni;

 • Hamilelik sürecinde sık karşılaşılan, demir kaybı
 • Hamilelik döneminde ve sonraki dönemde devam edilen beslenme bozuklukları
 • Hamilelik sürecinde kullanılan bir takım ilaçlar
 • Östrojen hormonunda oluşan değişimler
 • Hamile kalmadan önce kullanılan ilaçların bırakılması (doğum kontrol hapı gibi)

Hamilelik döneminde saç dökülmelerini önlemek için;

 • Saçlar haftada bir veya iki kere çeşitli bakım yağları ile masaj yapılmalıdır. Rahatlamayı sağlayan bu yağlar saç dökülmesinde ciddi derece durduracaktır.
 • Hamilelik boyunca tüketilen besinler göz önünde bulundurulmalı ve sağlıklı gıdalar tercih edilmelidir. Özellikle koyu yeşil yapraklı sebzelerden ve çeşitli meyvelerden sık tüketilmelidir
 • Saç boyalarından hamilelik sürecinde olabildiğince kaçınmak gerekir. Nedeni ise Saç boyalarının içerisinde bulunan kimyasalların dökülmenin sıklığını arttırmasıdır..
 • Hamilelik döneminde saç dipleri ve kökleri zayıflar. Fazla taramamak ve fön çektirmemek gerekir.
]]>
Saç Dökülmesi Nedenleri https://www.sacdokulmesi.gen.tr/sac-dokulmesi-nedenleri.html Fri, 07 Dec 2018 07:33:48 +0000 Saç dökülmesinin nedenleri, arasında çeşitli faktörler rol oynamaktadır. Türlü komplekslere bağlı olarak görülen dökülmelerin pek çoğu kalıcılık gösterebilen dökülmeler olabilir. Günlük olarak 50 ile 100 saç Saç dökülmesinin nedenleri, arasında çeşitli faktörler rol oynamaktadır. Türlü komplekslere bağlı olarak görülen dökülmelerin pek çoğu kalıcılık gösterebilen dökülmeler olabilir. Günlük olarak 50 ile 100 saç telinin kendiliğin dökülme göstermesi olağan bir durum olarak karşılanırken, 100’ün üzerinde görülen dökülmelere pek de normal bakılmamaktadır. Bu tarz dökülmeler normal görülen sınırlar arasında yer alır.  Ancak normal dökülme dışında saç dökülmeleriniz seyir gösteriyor ve saçlarda gözden kaçmayacak şekilde incelmeler oluşuyorsa, bu durumu kısa zamanda doktorunuzu bildirmelisiniz.

Tüm toplumlarda saçlara karşı ayrı bir anti pati vardır. Dış görünüşü tamamlayan en önemli unsur bakımlı ve sağlıklı saçlardır. Özellikle de hacmini koruyan ve sağlam saçlara sahip kişiler her zaman ilk planda tutulur. Saçların git gide incelmesi ve devamında dökülmesi ile karşı karşıya kalan kişilerde fiziksel, psikolojik ve ruhsal olarak çöküşler görülür. Bu durumdan kurtulabilmek adına değişik yöntemlerden faydalanabilirsiniz.

Saç dökülmesinin nedeninin biliniyor olması, soruna karşı alınabilecek tedbirler bakımından mühimdir. Saç kaybının ana kaynağını bilmek her zaman doğru teşhis ve doğru tedavi yöntemlerini belirlemek adına önemlidir.

Saç Dökülmesi Nedenleri

Saç dökülmesi nedenleri;

Testosterona bağlı dökülmeler;

Erkek vücudunun önemli bir parçası olan DHT, yaşlanmanın boy gösterdiği dönemlerde saç dökülmelerine neden olabilir. Nedeni ise DHT’nin kıl fölikülleri ile arasında büyük bir bağın olmasıdır. İnsan saçı aslında büyük bir döngü içerisinde gelişim göstermektedir. Büyür, dökülür ve yeniden çıkmaya başlar.

DHT’nin neden olduğu evreler;

 • Terminal saç miktarında azalma
 • Saçların büyüme evresinde kısalma
 • Saç foliküllerinin gelişen minyatürizasyonu

DHT’ye bağlı görülen dökülmeler aslında sadece erkeklerde görülmektedir. Erkeklik hormonuna bağlı olarak gelişen bu dökülmeler, ilerleyen zamanlarda kalıcı kelliğe neden olabilir. Genelde ilerleyen yaşlarda görülse de bazı sebeplerden ötürü erken yaş döneminde de görülebilir.

Kadınlar da görülen saç dökülmelerinin nedenleri arasında pek çok etkenler vardır. En bilindik nedeni ise hormonlara bağlı olarak görülen saç dökülmeleridir. Günümüzde her beş kadından birinin ileri derece de saçlarının dökülüyor olması bilindik bir durumdur. Erkeklere oranlara kadınlarda görülen dökülmelerin ilk başında saçların inceliyor olması ve devamdı ise dökülmesi gerçekleşir.

Saç dökülmelerinde hormonsal nedenler:

Androgenetik alopesi’ye bağlı dökülmeler;

Androgenetik alopesi, olayının kişilerde görülmesi saç kaybının hızlı bir şekilde ilerleyeceği anlamına gelmektedir. Nedeni ise Androgenetik alopesi, vakasında erkeklik hormonun boy göstermesi, ileri derece de saç dökülmelerine kapı aralamaktadır. Kadın tipi görülen saç kayıpları, çoğunlukla kırklı yaşlarda belirginleşir ve menopozun arkasından kendini iyice kendini belirgin hale getirir ve dökülen yerlerde aralıklar gözlenir.

Menopoz ve Stres;

Menopozun, beraberinde getirdiği stres saç dökülmelerinde ciddi rol oynamaktadır. Bu şekilde kendini belli eden saç dökülmeleri, Androgenetik alopesi olayından farklı olarak gelişim gösterir. Kadınlar da görülen bu iki saç dökülmesi birbirinden oldukça farklıdır. Menopoz etkenine bağlı ve stres kaynaklı dökülen saçlar çoğunlukla kalıcı değildir ve ilerleyen zamanlarda geri çıkabilir. Ancak Androgenetik alopesi bağlı olarak dökülen saçlar bir daha çıkma göstermez ve alan kelleşir.

Gebelik;

Gebelik aşamalarında saç dökülmeleri gözlenebilir. Pek çok anne adayını endişeye sokan bu durum aslında fazla umursanmamalıdır. Gebelin sonlanması ile eski aktifliğine dönen vücut beraberinde dökülen tüy ve saçların geri çıkm]]> Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir https://www.sacdokulmesi.gen.tr/sac-dokulmesi-nasil-onlenir.html Fri, 07 Dec 2018 07:53:59 +0000 Saç dökülmesini önlemek için ilk önce saçın dökülmesine yol açan sorunlar ekarte edilmelidir. Pek çok problem saç dökülmesini tetikleyebildiği gibi saçlar da kalıcı kelliğe de neden olabilir. Bunun için önce saçın Saç dökülmesini önlemek için ilk önce saçın dökülmesine yol açan sorunlar ekarte edilmelidir. Pek çok problem saç dökülmesini tetikleyebildiği gibi saçlar da kalıcı kelliğe de neden olabilir. Bunun için önce saçın neden dökülme gerçekleştirdiğini bilmek en doğru cevabı bulmak açısından önemlidir. Saçların dökülmeleri anlık olarak başlayabildiği gibi ağar, ağar da kendini belli etmektedir. Bu tür belirtiler dikkate alınması gereken ilk noktalar arasındadır. Dış görünüm en dikkat çeken bölgesi olan saçların bakımı, çok iyi ve ihmal edilmeden sağlanmalıdır. Dikkate alınmayan ve umursanmayan saçlar da kırılma ve dökülmeler gözlenebilir. Saç dökülmesini önlemek için pek çok bitkisel ve doğal çözümler bulunmaktadır.

Günümüzde dökülen saçlar için pek çok ürün bulunmasa da saçların dökülmesini önleyen ürünler oldukça fazladır. Ancak sahte üretimin yaygınlaştığı bu dönemlerde ürün alırken itinalı davranmak ve diğer ürünler arasından ekarte edilerek seçilmesi gerekir. Evde bulunan yumurta ve mayonez gibi ürünler saçların gerekli olan bakımı kolaylık sağlamaktadır. Bu ve bunlara benzer ürünler kullanarak saç dökülmesinin önüne geçmek elbette mümkün…

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir

Saç dökülmesini nasıl önlenir

 • Saç ve saç derisini tahribata uğratacak ürünlerden olabildiğince kaçınılmalıdır.
 • Protein ağırlıklı besinlerin sürekli tüketimine dikkat edilmelidir.
 • B grubu vitaminler (biotin ve d-pantenol) gün içerisinde az miktarda da olsa alınabilir.
 • Demir ve çinko ihtiyacı varsa ek takviyeler ile bu durumun üstesinden gelinebilir.
 • Günlük yaşamda fazla karbonhidratlı besinlere ağırlıklı verilmemelidir.
 • Stresten olabildiğince kaçınılmalıdır. Stres birçok hastalığın tetikleyicisi olduğu gibi saç dökülmelerininde en büyük etkenleri arasındadır.
 • Sigara ile alkol kullanımı alışkanlık durumuna getirilmemelidir. Yoksa vücut dışında en fazla hasar gören yer saçlar olacaktır.
 • Saçı sürekli yıkamak doğru değildir. Hafta içerisinde  2-3 günde bir ph derecesi 5,5 olan bir şampuanla yıkamak yeterli olacaktır
 • Saçları hafta içerisinde fazla sıklık yıkamak, saç derisin de bulunan yağ dengesini bozar ve saçlar olması gerektiğinden çok fazla kyağlanır.
 • Jöle kullanımından olabildiğince kaçınılmalıdır. Jöle saç derisinin sağlıklı bir şekilde nefes alıp vermesini önler. Bu durumdan dolayı saçlar da dökülmelere ve kayba neden olur. Jöle kullanımı gerçekleşmiş olsa bile aynı gün içerisinde, yatmadan önce veya 3-4 saat sonra saçı yıkamak gerekir.
 • Aşırı düzeyde A vitamini alınması saçlarda dökülmeyi tetikler. A vitamini alımı kısıtlanarak veya kesilerek bu problem çözülebilir.
 • Saçların altında bulunan derinin canlanmasını ve kan hücrelerinin sağlaşmasını sağlayan damarların akışı yönünde saçlı deriye terapi uygulamak saç dökülmesini önlemektedir.
]]>
Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir https://www.sacdokulmesi.gen.tr/sac-dokulmesine-ne-iyi-gelir.html Sat, 08 Dec 2018 02:29:37 +0000 Saç dökülmesi, saç köklerin de oluşan zayıflık ve saç derisinin deformasyona uğraması sonucunda görülebilmektedir. Bu gibi durumlarda saçların daha sağlıklı olması ve dökülmesinin durdurulması için saça Saç dökülmesi, saç köklerin de oluşan zayıflık ve saç derisinin deformasyona uğraması sonucunda görülebilmektedir. Bu gibi durumlarda saçların daha sağlıklı olması ve dökülmesinin durdurulması için saça iyi gelen bitki kürlerinden ve doğal bakımlardan faydalanıla bilinir.

Saç dökülmesi hayatın her döneminde kadın, erkek ayrımı yapmadan isteğe bağlı görülmemekte ve pek çok sebebi bulunmaktadır. İlk olarak saç dökülmesinin ana nedeni stres, hava kirliliği ve kötü beslenme olarak 3 gruba ayrılmaktadır. Gerek dış faktörler, gerekse kalıtsal etkenler erkeklerin % 50'sinde, bayanların ise % 40 civarında saç dökülmeleri sorunu ile karşımıza çıkmaktadır.

Saç dökülmesine ne iyi gelir

Lavanta çiçeği;

Lavanta çiçeğinin, içerisinde çok miktarda pinen, bornaol, Ca, P, K, Zn, Na, gibi mineraller yer almaktadır. Oldukça sağlıklı ve doğal olan bu yöntem ile saçların bakımı sağlanabilir. Lavanta çiçeği kullanılmaya başlandığı andan itibaren dökülen saç tellerinde oluşan dökülmeler azalacak ve zamanla dökülme ortadan kalkacaktır. Lavanta saçlara parlaklık verirken diğer yandan da canlılık kazandırır. Hatta uzun zamandır dökülen saçların yerine de yeni saçların çıkmasını sağlar. Tekrar çıkmakta olan saçlara güçlülük verir ve parlak görünmesini sağlar. Lavanta çiçeği; kaynatılmadan sıcak suyun içerisinde bekletilmeli ve ardından saçlara uygulanmalıdır. Bir müddet bekletilip ardından ılık su ile durulanması sağlanmalıdır.

Isırgan otu;

Isırgan otunun, içerisinde bol, bol folik asit, demir, histamin ve flavon bulunmaktadır. Ayriyeten de içerisinde çokça bulunan C vitamini sayesinde saçlara kuvvet verir ve sağlamlaştırır. Saç dökülmesine iyi gelmesi bakımından ısırgan otu sıcak suyun içerisinde demletilmeli ve saçlar bu kür ile yıkanmalıdır. Saçlar ısırgan suyu ile yıkandıktan sonra eskisine oranla daha sağlıklı ve gür olacaktır.

Biberiye;

Biberiye bitkisinin, içeriğinde, B1,D,C,E,B3,K ve K vitaminler bulunmaktadır. Ayriyeten de tam anlamıyla içerisinde var olan antioksidanlarla  da hem saçlara hem de vücuda fayda sağlamaktadır. Biberiye ile hareketsiz ve cansız olan saçları eski sağlığına hatta daha sağlıklı hale getirmek mümkün olabilmektedir.

Tere;

Tere bitkisi, C vitamini ile dolu bir bitkidir. Aynı zamanda da saç diplerinin sağlıklı kalabilmesi, kepeklenme ve dökülme gibi olumsuz sonuçların meydana gelmemesi için faydalanılması gereken bir bitkidir. İçerisinde bulunan mineraller ile saçların olması gerekenden daha da hoş görünmesini sağlayıp tam anlamıyla güçlendirmektedir.

Bezelye;

İçerisinde yer alan yüksek miktar da protein, biotin, zinc ve demir ile saçların güçlenmesi mümkündür.

Saç dökülmesini önlemek için neler yapılmalıdır

 • İlk olarak saç ve saç köklerine zarar verebilecek kozmetik ürünlerinden olabildiğince az miktarda kullanılmalıdır.

 • Protein bakımından zengin besinler tüketilmeli

 • Çinko ve demir eksikliği var ise doktor tavsiyesi ile eksiklik giderilmelidir

 • Stresten olabildiğince kaçınılmalı ve sigara tüketiminden uzak durulmalıdır

 • Özel günler dışında günlük yaşamda jöle gibi ürünler saça uygulanmamalıdır. Jöle saçın oksijen almasını kesmekte ve dolayısıyla dökülmelere sebebiyet vermektedir. Hatta ileri derece de kepeklenme gibi olumsuz sonuçlar da verebilen bir üründür.

 • Fazla miktarda A vitamini alınması halinde saç dökülmeleri zaman, zaman görüle bilinir. Ancak vitaminin kesilmesi veya en aza indirilmesi ile saçlar eski sağlıklı ve gür haline dönebilir.

 • Saç dökülmesine ne iyi gelir Sözüne karşı yukarıda yazan tavsiyeleri önerebiliriz.

 • ]]>
  Saç Dökülmesi Tedavisi https://www.sacdokulmesi.gen.tr/sac-dokulmesi-tedavisi.html Sat, 08 Dec 2018 09:44:25 +0000 Saç dökülmesi tedavisi, birçok yol kullanılarak yapılmaktadır. Tarih boyu önemli sağlık problemleri arasında sayılan saç dökülmelerine karşı değişik tedavi yöntemleri kullanılarak başarılı sonuçlar alınma Saç dökülmesi tedavisi, birçok yol kullanılarak yapılmaktadır. Tarih boyu önemli sağlık problemleri arasında sayılan saç dökülmelerine karşı değişik tedavi yöntemleri kullanılarak başarılı sonuçlar alınmaktadır. Kan dolaşımında bozulmalar olması ve genetik faktörlerin etkisiyle, saçlı bölgeyi besleyen ve yenilenmesine yardımcı olan damarların vitamin, oksijen ve organik besinleri alamaması saçlarda güçsüzlük ve dökülme sorunlarına yol açar. Androgenetik saç dökülmelerinin tedavisi farklı yollarla yapılmaktadır. Tedavideki amaç, saç köklerini kuvvetlendirmek için kan dolaşımını hızlandırmaktır.  

  Saç dökülmesi tedavi yöntemleri nelerdir

  İlaçla yapılan tedaviler: Saç dökülmelerinin nedeni tespit edilerek, buna uygun ilaç tedavisi uygulanır. Özellikle erkeklerin büyük sorunu olan saç dökülmesine karşı ilaçlar, tamamen yok olmayan saçlar üzerinde etkili değildir. İlaçlar dökülme eğilimi gösteren cansızlaşmış saçları kuvvetlendirerek, dökülme hızını yavaşlatır. İlaçlar kullanıldığı süre boyunca etkilidir.  

  Mezoterapi: Aminoasit, vitamin, enzim, mineral ve ilaçların karışımından oluşan bir sıvı deri ya da yağ dokusu altına enjekte edilir. Buradaki amaç kan dolaşımını hızlandırarak, saç tellerinin canlanmasını sağlamaktır. Etkisi oldukça uzun bir zamana yayılmaktadır. İkinci seanstan itibaren saçlardaki etkisi fark edilecek hale gelir. Sekiz seans kadar bir uygulama saçları canlı ve sağlıklı hale getirecektir. Hassas ciltlerde kızarıklık, kaşıntı gibi etkileri olsa da, genelde yan etkisi bulunmayan bir uygulamadır.

  Doğal tedavi yöntemleri

  Çinko: Oldukça etkili anti-androjen olan bir mineraldir. 

  Saw Palmetto: Bir palmiye türü olan Cüce Amerikan hurmasının meyvelerinden elde özü saç dökülmelerinde kullanılmaktadır.  

  Radıx: Cinsiyet hormonlarını kanda taşıyan proteinin aktivitesini sağlayan ve testosteron bağlama özelliğinde etkili olan bir bitki türüdür.

  Saç Dökülmesi Tedavisi

  B6 vitamini: Çinko ile birlikte kullanıldığında saç dökülmelerinde etkilidir.

  Balkabağı çekirdeği yağı: Amerika'da yetişen Pumpkin adlı balkabağının çekirdeğinden elde edilen yağ, anti-androjen etkiye sahiptir. 

  Yeşil çay: Bu bitki bir çok hastalığa iyi geldiği gibi, androgenetik saç dökülmelerine de fayda sağlamaktadır.  

  Cerrahi yöntemler

  Kafa derisi gerdirme: Bu yöntemde kafa derisinde bulunan açık alanların küçültülmesi amaçlanır. Genellikle saç ekiminden önce uygulanmaktadır. Lokal anestezi yapılarak, tepeden bir parça çıkarılır. Böylelikle kafadaki açık alanda azalma meydana gelir. Bu alanların küçültülmesi için 3-5 ayda tekrarlayan birden fazla uygulama yapılması gerekir. Alan yeterli şekilde küçüldüğünde buraya saç ekimi yapılmaktadır.

  Kafa derisi esnetme ve çektirme: Ekspender aracılığıyla saçlı alandaki kafa derisi genişletilir. Daha sonra genişletilmiş olan bölge karşılıklı getirilerek dikilir. Uygulanan yöntemde kafa derisine yerleştirilen balonlar belli aralıklarla şişirildiğinden, istenmeyen görünümler meydana gelir.  

  Flep yöntemi: Saçtaki dökülme olasılığı olmayan bir bölgeden alınan parça, damar yapısı korunarak açık alana transfer edilir. Burada flepin damarlanması önem taşımaktadır. Bölgede dikiş izlerinin olması ve doğal bir görüntü sağlamadığından ötürü fazla tercih edilen bir yöntemdir. 

  Makrogrefting yöntemi: Kafanın arkasından alınan Flep 15-20 saç teli olan makrofeplere bölünerek, açık olan alana nakledilir. Netice doğal bir görünüm sağlamadığından sık olarak kullanılmayan bir yöntemdir. 

  Cerrahi olmayan yöntemler

  Saç ekleme: Bu yöntemler tepe saçı, peruk, saç protezi gibi isimlerle anılmaktadır. Bunlar saçlar]]> Saç Neden Dökülür https://www.sacdokulmesi.gen.tr/sac-neden-dokulur.html Sat, 08 Dec 2018 16:41:23 +0000 Saç neden dökülür sorusuna herkes cevap aramaktadır. Çünkü hem erkeklerde hem de kadınlar da bazı hususlarda saç dökülme meydana gelmektedir. Bunlar demir eksikliği, tiroid, östrojen seviyesinin düşük olması, aşırı ve ya az Saç neden dökülür sorusuna herkes cevap aramaktadır. Çünkü hem erkeklerde hem de kadınlar da bazı hususlarda saç dökülme meydana gelmektedir. Bunlar demir eksikliği, tiroid, östrojen seviyesinin düşük olması, aşırı ve ya az hormon değişiklikleri, sigara, belirli ilaçlar ve telogen effluvium olarak değişmektedir. Bu gibi sorunları daha detaylı şekilde açmak gerekirse birincisi demir eksikliği kansızlığa bağlı olarak hareket etmektedir. Bu nedenle demir eksikliğinde beslenmemize çok dikkat etmek gerekmektedir. Tiroid çok fazla çalışmanın ve sinir bozukluğunun temel nedenidir. Östrojen bozukluğu kadınların menopoz olduğu dönemlerde bazen aşırı bazen ise hiç görülmeyebilir. Hormon değişikliği yüzünden kadınlar doğumdan sonra endişeler yaşayabilmektedir. Günümüzde en çok kullanılan sigarada ise istenmeyen zehirler bulunmaktadır. Sigaradaki zehirler saç diplerimizi yıpratarak saç dökülmesine sebep olabilir.

  Saç dökülmesini  sebepleri; radyasyon, ateş, enfeksiyon, kanser ilacı kullanımı, zehirlenme, tiroid bozukluğu, beslenme bozukluğu,  mevsimsel  dönemlere has dökülmelerer, stes ve bitmişlik, hamilelik ve emzirmek olarak sayılabilir. Tüm bu sayılanlar saç dökülmesine kalıtım yolu dışında sebep olabilecek etkenlerdir. Kalıtım yoluyla dökülmede suçlu ise kötü testesteron adını verdiğimiz(DHT) dir. Bu durumda suçlu olan genlerimizdir.

  Saç dökülmesinin belirtilerine gelecek olursak; erişkin bir insanın günlük normal olarak 25 ila 125 arası dökülen saçı bir anda 150-200 arası dökülmeye başladıysa ve bu süre 4 aydan uzun sürerse bir uzmana danışmakta fayda vardır. Bu aşamada aşırı kepeklenme, cansızlaşma ve saç renginin matlaşması,  saçın 2-3 santimetreden fazla uzamaması gibi belirtiler nüksedebilir.

  Saç dökülmesinin tedavilerinde ise bitkisel bazlı ilaçlar son zamanlarda bayağı etkili rol oynamaktadır.(minoxil, bioksin, rogaine, demir) Bunu  haricinde saç ekimi tedavisinde atılan yeni adımlar bu işi eskisinden çok daha faydalıdır. Neredeyse 2000 amerikan dolarından daha az tutarlara başarıyla komple saç eken doktorlar vardır.

  İlaçlara gelecek olursak hayatımızda vazgeçilmez yere sahiptirler ve etkili olduğu kalıcı hastalıklarından bir tanesi de saç dökülmesidir. Saçın neden döküldüğü sorusu erkeklerde daha çok ayrıntılıdır. Bunun nedeni ise erkeklerin saçlarının kadınlara oranla daha az olması ve köklerinin düşük seviyede olmasıdır. Yukarıda anlatılan hususlardan en önemlisi beslenmemiz ve sigara kullanımıdır. Bu ikisinin olmadığını var sayarsak düzenimiz korunabilir. Bir farklı açıdan düşünecek olursak saçın neden döküldüğü ile ilgili doktorlar her zaman ilaç tedavisi vermektedir. Fakat ilaç tedavileri pek fazla yararlı olmaz. Bu konuda bitkisel olarak tedavi daha uygun olmaktır. Ayrıca saçın dökülmemesi için bedenimizi düzgün yiyecekler ile beslemeliyiz. Kuruyemiş, zeytinyağı, soya, havuç, tam tahıllı besinler, ıspanak, istiridye bunların başında gelmektedir. Ruhumuzu da sinirden stresten kurtarmak psikolojik sağlımızı yerinde tutmak gerekmektedir.

  Saç Neden Dökülür

  Saçın neden döküldüğü konusunda uzmanlar bilimsel araştırmalar yapmaktadır. Bu bilimsel araştırmalardan olan günlük saç dökülmesi 100 olarak algılanır. Genel olarak bu saç dökülmesi sonucunda doktorlara da gidilmesi büyük bir tavsiye ile önerilir. Bunların dışında yanlış kozmetik ürünleri kullanılması, makyajı ve saçın spreyli yatılması, genetik bozukluk, hastalıklar sizi de etkileyebilir. Bunları göz önüne alarak sizde daha iyi beslenme ve günlük kullanımlar ile rahat ederek saçlarınızı kaybetmeyebilirsiniz. Aksi takdirde saçlarınızı yaşınıza göre her geçen gün daha fazla dökebilirsiniz. Biraz daha detaya girecek olursak genetik yatkınlığınız olmasa bile saçlarda fazla jöle, sprey vb. maddeler kullanmamak gerektiği söylenmektedir. Böylelikle tiroid hormonları fazla aktif olmadan saçlarda dökülme en aza inebilir. Kullanımlar dışında araç ve gereçleri bile saçımıza sürerken çok dikkat etmelisiniz. 

  ]]>
  Kadınlarda Saç Dökülmesi https://www.sacdokulmesi.gen.tr/kadinlarda-sac-dokulmesi.html Sun, 09 Dec 2018 06:35:54 +0000 Kadınlarda saç dökülmesi az gibi görülse de, %30 oranında rastlanılan bir durumdur. Kadınlarda saçta incelme şeklinde başlayan, ardından dökülmelerle neticelenen bu durum, moral açısından çöküntü yaratabilir. Kadınlarda saç dökülmesi az gibi görülse de, %30 oranında rastlanılan bir durumdur. Kadınlarda saçta incelme şeklinde başlayan, ardından dökülmelerle neticelenen bu durum, moral açısından çöküntü yaratabilir. Kadınların ön saçlardaki durum genellikle kendini koruduğundan, kadınlar bunu kendine konduramaz. Kadınların çoğu bu sorunlarını gizlemek, başkalarıyla paylaşmamak isterler. Kadınlardaki saç dökülmeleri bazı dönemlerde artış gösterir. Kadınlarda görülen saç dökülmeleri çoğunlukla tüm kafa derisinde görülmektedir. Bunda en önemli etken ailesel faktörlerdir. Bunun yanında yan etkilerde dökülmeleri tetikleyebilir. Erkeklerde dökülmeye sebep olan 5 alfa redüktaz enzimi kadınlarda daha azdır. Aromataz enzimi ise kadınlarda daha fazladır. Buda kadınların erkek tipi saç dökülmesinden daha farklı şekilde saç dökülmesi yaşamasına sebep olur. Ön saç çizgilerinde dökülme olmaz. Erkeklerde saç dökülmesinde işe yarayan ilaç, kadınlarda aromataz enzimi sebebiyle işe yaramaz.

  Kadınlarda saç dökülmelerinin sebepleri nelerdir

  • Demir eksikliğine bağlı ya da başka sebeplerden dolayı yaşanan kansızlık, yumurtalıklardan kaynaklanan hormonal dengesizlikler, tiroit rahatsızlığı, stres ve bazı hastalıklar saç dökülmesinin sebepleri arasındadır. Doğum sonrasında ve menopoz dönemlerinde saç dökülmelerinde artış yaşanmaktadır.
  • Genetik yatkınlık erkekler gibi etkili olmasa da, bu sebep te saç dökülmesinin nedeni olabilir. Kadınlarda erkek tipi saç dökülmelerinde saçlar incelerek, dökülürler. İleri safhalarda kellik görülebilir.
  • Boya, perma, fön gibi işlemler saçları zayıflattığından, kopmalarına ve kırılmalarına sebep olabilir. Saç kökleri zarar görmese de dikkatli olmakta fayda vardır.
  • Dengeli bir beslenme şartlarının oluşmaması, saç dökülmelerinin sebepleri arasında yer alır. Kilo sorunu olan kadınların bu konuyu dikkate alarak , beslenmelerini doğru planlamalarını öneririz. Düşük yağ içeren, düşük kalorili beslenme sonucunda saçların dökülmesi kaçınılmaz olur.
  • Kullanılan bazı ilaçlarda saç dökülmelerine sebep olabilir. İlaçların telojen effluvium adı verilen duruma sebep olması, saç dökülmesini tetikler. İlaçların kesilmesinin ardından dökülmelerde normale döner.
  • Endoskopik yüz germe veya yüz germe operasyonlarının ardından kalıcı saç dökülmeleri olabilir.
  • Saçları uzun süre çekme ya da gergin olarak toplama kalıcı saç hasarlarına sebep olarak, dökülmelere sebep olabilir.
  • Konnektif doku hastalıkları saç dökülmelerine neden olabilir.

  Kadınlarda Saç DökülmesiSaç dökülmesine sebep olan ilaçlar nelerdir

  • Kan inceltici ilaçlar
  • Beta blokerler, antihipersantif ilaçlar ve diüretikler
  • Gut ilaçları
  • Lipid ve kolesterol düşürücü ilaçlar
  • Kemoterapi ilaçları
  • Tiroit ilaçları
  • Oral kontraseptif ilaçlar
  • Diyet ilaçları, aşırı dozda A vitamini alınması
  • Duygu durumunu değiştiren ilaçlar

  Saç dökülmesinin şiddeti nasıl anlaşılabilir

  Bunun için saç çekme testi yapılabilir. Yapılacak testte doktor 20-30 tane saçı tutarak çeker. Ele gelen saç sayısı 5 adet ve üzerinde olması halinde, saç dökülmesinin arttığı söylenebilir.

  Kadınlarda saç dökülme çeşitleri nelerdir

  Tip 1 hafif dökülme: Erken dönemde görülen dökülmelerdir. Cerrahi müdahale gerektirmeyen saçlar, tarama ile kamufle edilebilir.

  Tip 2 orta derece dökülme: Saçlı derinin orta kısmında ciddi şekilde açılma ve saçların hacminde azalma görülür. Ense ve yandaki saçlarda canlılık varsa cerrahi yöntemler denenebilir.

  Tip 3 ileri derece dökülme: Tepede ki derinin görünür durumda olduğu durumlardır. Saçlarda şiddetli bir incelme olmasına rağmen, ön saç çizgisi yerindedir. Ön ve yanlarda sağlıklı saçların olması durumunda, saç ekimleri yapılabilir. 

  ]]>
  Saç Dökülmesi https://www.sacdokulmesi.gen.tr/sac-dokulmesi.html Sun, 09 Dec 2018 19:24:02 +0000 Saç dökülmesi, saçların cansızlaşması ve incelmesi gibi birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilen bir tür hastalıktır. Gün içinde 100 tele kadar saç dökülmesi uzman kişiler tarafından normal kabul edilmektedir. Ancak bazı nedenle
  Saç kaybı, kişiyi psikolojik olarak olumsuz etkileyebilir. Kadın ya da erkek fark etmeksizin bedende en önemli aksesuarlardan biri de saçlardır. Canlı, bakımlı ve parlak saçlar her daim dikkat çekmektedir. Eğer saç dökülmesi artış gösteriyor ise kişinin psikolojisi olumsuz yönde etkilenir.

  Kadın erkek fark etmeksizin ortaya çıkan saç kayıpları tıp dilinde "androgenetik alopesi" olarak adlandırılmaktadır. Erkelerde meydana gelen saç kayıpları "erkek kökenli kellik" olarak tanımlanmaktadır. Saç çizgisinin zamanla ileri gitmesi nedeni ile saçta azalmalar başlar.

  Genel azalma saçın üst kısmında görülür. Kadınlarda görülen saç dökülmesi ise
  her bölgede aynı zamanda görülebilir.
  Saç Dökülmesi
  En fazla rastlanılan saç kaybı nedenleri;

  Saç dökülmesi birçok değişik nedenden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenler;

  Kansızlık
  Menopoz sonrası yaşanan sıkıntılar
  Gebelik
  Troid hormonları
  Yoğun stres
  Vitamin eksikliği
  Diyet
  Yanlış beslenme
  Farklı saç hastalıkları
  Psikolojik etkenler olarak sıralanabilir.

  Saç dökülmesi 3 tipte gerçekleşir:

  1- Tepe bölgesinde aşırı dökülmeler
  2- Bütün kafa bölgesinde yaşanan dökülmeler
  3- Saçın ön çizgisinin birkaç santim gerisinde meydana gelen dökülmeler

  Saç dökülmesini önlemek için neler yapılabilir

  Saçlarda oluşan dökülme şayet yeni başlamışsa mutlaka bir uzmana başvurmakta yarar vardır. Doktor gerek duyarsa bazı tahliller isteyebilir. Aynı zamanda saç analizi için geliştirilmiş bazı aletler ile saç ve saç derisi muayene edilir. Bütün kontrollerin ardından nedene yönelik olarak uygulanacak tedavi belirlenir.

  Saç dökülmesi eğer çok ilerlemiş ise en ideal tedavi yöntemi saç ekimidir. Saç ekimi hijyenik, hastane ortamında ve tecrübeli kişiler tarafından yapılmalıdır. Saç ekimi ameliyatları lokal anestezi yardımı ile her mevsim yapılabilmektedir

  ]]>