Çocuklarda Saç Dökülmesi

Çocuklarda Saç Dökülmesi

Çocuklarda saç dökülmesi, yetişkinlerde olduğu gibi önemli bir konudur. Saçlar dış görünümü etkilediği gibi, psikolojik gelişme açısından da etkilidir. Çocuklarda saçlar sadece gözlemle gelişme, büyüme ve beslenme ile ilgili bilgiler verebildiği gibi, doğumsal hastalıkların teşhisi hakkında yardımcı olur. Çocuklarda görülen saç hastalıkları ve dökülmeler metabolik bozukluklara ya da altta yatan bio kimyasal etkenler sebebiyle olabilir. Alopesi olarak adlandırılan saç dökülmeleri, çocuklarda bölgesel ya da geniş bir alanda görülebilir. Bu tür saç dökülmeleri skar bırakan ve bırakmayan olarak sınıflandırılır. Skar bırakan türden saç dökülmeleri ender görülür. Piyoderma ya da tinea kapitise olarak gelişme gösterebilirler. Viral, bakteriyel ve paraziter hastalıklar saçlarda lokal alopesiye neden olabilir. Çinko ve protein eksikliği, çölyak hastalığı gibi metabolik bozukluklarda saç dökülmelerine etkendir. Bu saç dökülmelerinde saç tellerinde kalıcı hasar meydana gelmeden, tedavi uygulandığında saç dökülmesi ve büyüme sorunları normale dönecektir.

Çocuklarda saç dökülmesinin türleri nelerdir?

Telogen enfluviyum: Büyümüş olan saçların aynı zamanda dinlenme dönemine geçmesiyle oluşan saç dökülmeleridir. Bu çocukların doğumdan 3-4 ay sonraki saç dökülmelerinin sebebidir. Bunun yanında ateşli bir hastalık geçirmelerinin 2-4 ay sonrasında da yaşanabilir. Bu türde kıl folikülleri sağlam olup, alopesik alanlar yoktur. Saçlarda seyrelme olduğundan, geri dönüşü olan bir dökülme türüdür. Çocukların saçları yıkama, tarama gibi eylemlerde dökülme olsa da, sağlıklı saçların yeniden çıkacağı bir durumdur.

Travmatik alopesi: Saçların şiddetli olarak çekilmesiyle oluşan saç dökülmeleridir. Fön, saç tokaları, fırçalar, saç bantları gibi etkenler buna sebep olabilir. Travma sonucunda meydana gelen saç hasarlarından dolayı oluşan dökülmeler, geri dönüşü olan türler arasındadır. Çocukların saç biçimleri değiştirilerek bu saç dökülmelerinin önüne geçilebilir. Travma sonucunda skar ve bölgesel lenfadedopati gelişirse, tehlikeli durumlar söz konusu olabilir.

Toksik alopesi: Bu tür saç dökülmeleri ilaçların ve radyasyonun etkisiyle meydana gelir. Büyüme dönemindeki saçlar distrofik hale gelerek incelir ve kopar. İlaç tedavisinin başlangıcından 1-3 hafta sonra oluşur. İlaçların bırakılmasıyla saçlar yeniden çıkmaya başlar. Heparin, talyum ve kumarinler de bu tür saç dökülmesi yaparlar.

Trikotilomani: Saçların çekilmesi, koparılması ve yolunması sonucunda oluşan parçalı saç kayıplarıdır. Saçlı deride düzensiz alopesik alanlar meydana getirir. Kızlarda %3 oranında, erkeklerde %1 oranında görülen bir durumdur. Tanısı için biyopsi yapılması gerekir. Saç kaybının olduğu bölgede farklı uzunlukta saçlar bulunur. Saçların uçları kırılma sebebiyle künt görünümdedir. Bu durum bazı çocuklarda obsesif kompulsif bozuklukların belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Aile ve çocukta uyumsuzluk olması nedeniyle tedavisi zorlaşır. Bu durumun uzun sürmesi saçlarda kalıcı hasar sebebidir. Aile ve çocukla iletişim kurularak, psikolojik açıdan destek almaları gereği anlatılmalıdır.

Alopesi areata (Pelad): Bu türde oval yuvarlak şekilde, hızlı ve küme halinde saç dökülmeleri meydana gelir. Saç derisi normal görünümde olup, etrafındaki saçlar kolayca çekilebilir özellik gösterir. Köklerde saç bulbusu belirgindir. Nedeni kesin olarak bilinmese de, kalıtımsal etkenler, addison hastalığı, kollajen vasküler hastalıklar, vitiligo gibi rahatsızlıkların sonucunda gelişebilir. Stres ve psikolojik sorunlarda bu tür dökülmeleri tetikleyebilir. Down sendromlu çocuklarda sıkça rastlanan bir durumdur. Tedavisinde tropikal sterodler, kontakt alerjenler, minoksidil kullanılmaktadır. Saçların büyümesinde sistemik korkikosteroid tedavisi etkili olmaktadır. Ancak tedavi kesildiğinde saçlar yeniden alopesik duruma gelmektedir.

Çocuklarda saç dökülmesinin nedenleri nedir?

Yapısal bozukluklar kaynaklanan saç dökülmeleri: Saç yapısındaki bozukluklar doğumsal kökenli ya da edinilmiş özellikte olabilir. Bunları bir kısmı bio kimyasal değişiklikler neticesinde oluşurken, bir kısmının nedeni bilinmemektedir. Saçların mikroskobik incelemesi sonucunda bozukluklar anlaşılabilir. Bu tür nedenler arasında aşağıdaki sebepler bulunabilir.

  • Trikodistrofi: Saçlardaki kükürt içeriğinde azalma olduğunda, saç dökülmeleri meydana gelir. Bu aynı zamanda çocuklarda zeka ve büyüme geriliği sorunlarını da beraberinde getirir. Bu durumda saçlarda düzensizlik gözlenir.
  • Trikoreksis invaginata: Saçlar kolay kırılma özelliğine sahiptir. Uzama özellikleri birkaç mm den öteye gitmez. Amino asit metabolizması bozukluğu eşlik eder.
  • Trikonodozis: Travmaya bağlı olarak kıvırcık saçlarda daha fazla görülür. Saçlar düğüm atılmış gibi ve bölgesel kalınlaşma gösterir.
  • Menkes sendromu: Bu tür çocuklar sorunsuz bir hamilelik sonrasında doğarlar. Yeni doğan döneminde hipotoni, hipotermi, beslenme güçlüğü ve gelişme geriliği gösterirler. Doğumda normal sayılabilecek saçlar, 3 hafta sonra yerini ince kırılgan saçlara bırakır. Çocuklarda burun kökü basık ve psikomotor gerilik izlenmektedir. Bunun nedeni bakırın vücutta düzenli olarak dağılmamasıdır. Bakır ince bağırsakta emilse de, kana geçişi bozuktur. Bu yüzden vücutta bakırın azaldığı izlenir. Tedavisinde deri altından ya da kas içinden bakır enjekte edilmektedir.

Metabolik, beslenme ve endokrin nedeniyle oluşan saç dökülmeleri: Beslenmenin yetersiz olması halinde saçlarda incelme, geç büyüme ve erken dökülme sorunları yaşanır. B12 vitamin eksikliği, demir eksikliği saçlarda kalitenin bozulmasına yol açar. Saçlar dökülür, ince saçlar ortaya çıkar. A vitamini fazlalığı da, saçlarda seyrelme ve incelme olmasına neden olur. Bu yüzden çocukların beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Uzun süre diyet uygulamak durumunda kalan çocukların, mutlaka doktor kontrolünde olması gerekir.

Enfeksiyonlar nedeniyle oluşan saç dökülmeleri: Saç dökülmesi nedenleri arasında mantar ve paraziter enfeksiyonlarda rol oynamaktadır. Bu durumlarda yuvarlak biçimlerde, hafif kepekli görüntüde olan saçlar incelerek, saç kayıplarına neden olur. Saçlar deriye yakın yerlerden kopar. Tedavisi için, tropikal losyon ve spreyler, sistematik antifungal tedavi uygulanmaktadır. Çocukların kişisel temizliğine dikkat edilmelidir. Bit, sirke gibi parazitlerde saçların incelmesine ve dökülmesine sebep olabilir.

Son Güncelleme : 05.12.2018 17:45:30
Çocuklarda Saç Dökülmesi ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Sayfayı Düzenle Düzenleme Geçmişi

Çocuklarda Saç Dökülmesi Yorumları

şifre Kırmızı sayı

1 Yorum Yapılmış "Çocuklarda Saç Dökülmesi"
Merhaba, benim kızım henüz beş yaşında ve saçları çok dökülme yapıyor. Sabahları uyandığı zaman yastığının üzeri saçları ile dolu olduğunu görüyorum ve duştan sonra da bu dökülmeler artış göstermektedir. Çocuklar da saç dökülmesinin yaşanmasının sebebpleri nedir acaba? Kızımın saçlarının dökülmesini durdurmak için ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olur musunuz?
Teymin . 02.11.2018 14:42:22
CEVAP YAZ
Saç Derisi Dökülmesi
Saç Derisi Dökülmesi
Saç Derisi Dökülmesi, iklim koşullarının saç derisi üzerinde belirgin bir rol oynadığını biliyoruz. Kuru hava koşullarında ve kış mevsiminde pullanma ile kepeklenme yoğun olarak görülmektedir. Saç derisi çeşitli sebeplerden dolayı pullanır. Mesela ku...
Kemoterapide Saç Dökülmesi
Kemoterapide Saç Dökülmesi
Kemoterapide saç dökülmesi, kanser hastalarının gördüğü kemoterapi sırasında kullanılan bazı ilaçlar saç dökülmesine neden olabilir. Tedavi sırasında kullanılması gereken ilaçların seçiminde saçların dökülmesine neden olması ya da olmaması etkili olm...
Saç Dökülmesini Önlemek
Saç Dökülmesini Önlemek
Saç dökülmesini önlemek amacıyla piyasa da bulunan birçok saç bakım seti bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, evinizde uygulayacağınız ve saç dökülmesine faydası olacak olan birçok şifalı bitki bulunmaktadır. Saç dökülmesinin birçok nedeni bulunmaktadır. ...
Bebeklerde Saç Dökülmesi
Bebeklerde Saç Dökülmesi
Bebeklerde saç dökülmesi; görülmesi anormal karşılanmayan bir durumdur. Anne karnındaki bebeğin ilk saçları altıncı haftadan sonra çıkmaya başlar. İlk olarak kıl kökleri oluşur, bunu takip eden sürede de saçlar oluşmaya başlar, bu oluşum sadece bebeğ...
Doğum Sonrası Saç Dökülmesi
Doğum Sonrası Saç Dökülmesi
Doğum sonrası saç dökülmesi, gebelik dönemi bir nevi kadının vücudunu anneliğe hazırlayan bir süreçtir. Gebelik fiziksel ve psikolojik olarak vücutta bir takım değişikliklere yol açar. Bu dönem kadınlar için oldukça güç ve zorlu bir süreçtir. Gebelik...
Hamilelikte Saç Dökülmesi
Hamilelikte Saç Dökülmesi
Hamilelikte saç dökülmesi sorunu hormonların vücuda yaptığı olumsuz etkenlerden kaynaklanmaktadır. Bu dönemde saçlarda oluşan dökülmeler normal olarak kabul edilebilirken bazı durumlarda da normal karşılanmamaktadır. Hamilelik döneminin sona erme...
Saç Dökülmesi Nedenleri
Saç Dökülmesi Nedenleri
Saç dökülmesinin nedenleri, arasında çeşitli faktörler rol oynamaktadır. Türlü komplekslere bağlı olarak görülen dökülmelerin pek çoğu kalıcılık gösterebilen dökülmeler olabilir. Günlük olarak 50 ile 100 saç telinin kendiliğin dökülme göstermesi o...
Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir
Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir
Saç dökülmesini önlemek için ilk önce saçın dökülmesine yol açan sorunlar ekarte edilmelidir. Pek çok problem saç dökülmesini tetikleyebildiği gibi saçlar da kalıcı kelliğe de neden olabilir. Bunun için önce saçın neden dökülme gerçekleştirdiğini ...
Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir
Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir
Saç dökülmesi, saç köklerin de oluşan zayıflık ve saç derisinin deformasyona uğraması sonucunda görülebilmektedir. Bu gibi durumlarda saçların daha sağlıklı olması ve dökülmesinin durdurulması için saça iyi gelen bitki kürlerinden ve doğal bakımla...
Saç Dökülmesi Tedavisi
Saç Dökülmesi Tedavisi
Saç dökülmesi tedavisi, birçok yol kullanılarak yapılmaktadır. Tarih boyu önemli sağlık problemleri arasında sayılan saç dökülmelerine karşı değişik tedavi yöntemleri kullanılarak başarılı sonuçlar alınmaktadır. Kan dolaşımında bozulmalar olması ve g...
Saç Neden Dökülür
Saç Neden Dökülür
Saç neden dökülür sorusuna herkes cevap aramaktadır. Çünkü hem erkeklerde hem de kadınlar da bazı hususlarda saç dökülme meydana gelmektedir. Bunlar demir eksikliği, tiroid, östrojen seviyesinin düşük olması, aşırı ve ya az hormon değişiklikleri, sig...
Kadınlarda Saç Dökülmesi
Kadınlarda Saç Dökülmesi
Kadınlarda saç dökülmesi az gibi görülse de, %30 oranında rastlanılan bir durumdur. Kadınlarda saçta incelme şeklinde başlayan, ardından dökülmelerle neticelenen bu durum, moral açısından çöküntü yaratabilir. Kadınların ön saçlardaki durum genellikle...

 

Genç Yaşta Saç Dökülmesi
Bölgesel Saç Dökülmesi
Bayanlarda Saç Dökülmesi
Aşırı Saç Dökülmesi
Bayanlarda Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir
Ahmet Maranki Saç Dökülmesi Kürü
Dökülen Saçlara Maske
Dökülen Saçlara Bakım
Elma Sirkesi Saç Dökülmesi
Erkek Tipi Saç Dökülmesi
Çinko Saç Dökülmesi
Emzirme Döneminde Saç Dökülmesi
Erkeklerde Saç Dökülmesi
Kadın Tipi Saç Dökülmesi
Karanfilin Saç Dökülmesine Faydaları
Mevsimsel Saç Dökülmesi
Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi
Saç Derisi Dökülmesi
Kemoterapide Saç Dökülmesi
Saç Dökülmesini Önlemek
Bebeklerde Saç Dökülmesi
Doğum Sonrası Saç Dökülmesi
Çocuklarda Saç Dökülmesi
Hamilelikte Saç Dökülmesi
Saç Dökülmesi Nedenleri
Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir
Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir
Saç Dökülmesi Tedavisi
Saç Neden Dökülür
Kadınlarda Saç Dökülmesi
Popüler İçerik
Çinko Saç Dökülmesi
Çinko Saç Dökülmesi
Çinko Saç Dökülmesi, Saçlarda aynı cilt ve tırnaklarımız gibi belirli vitamin ve minerallere ihtiyaç duymaktadır.Örneğin, selenyum eksikliğimiz varsa ...
Emzirme Döneminde Saç Dökülmesi
Emzirme Döneminde Saç Dökülmesi
Emzirme Döneminde Saç Dökülmesi, saç dökülmesiyle karşılaşan biri, kendini fiziksel ve ruhsal olarak zayıf görmeye başlar. Bu durumdan kurtulmak içind...
Erkeklerde Saç Dökülmesi
Erkeklerde Saç Dökülmesi
Erkeklerde Saç Dökülmesi, erkeklerin en büyük sorunlarından biridir saç dökülmesi. Saç dökülmesine engel olmak, dökülen saçları geri getirmekten inanı...
Kadın Tipi Saç Dökülmesi
Kadın Tipi Saç Dökülmesi
Kadın Tipi Saç Dökülmesi, bu tip saç dökülmesi kadınlara has bir saç dökülme şeklidir. Saç genelde ayda bir santim uzar ve 2-6 yıl arası devam eder ve...
Karanfilin Saç Dökülmesine Faydaları
Karanfilin Saç Dökülmesine Faydaları
Karanfilin Saç Dökülmesine Faydaları, karanfilin ana vatanı Endonezyadır, bütün dünya mutfaklarında baharat olarak kullanılmaktadır. Adı Fransızca clo...
Mevsimsel Saç Dökülmesi
Mevsimsel Saç Dökülmesi
Mevsimsel Saç Dökülmesi, özellikle bahar aylarına girerken insan vücudundaki hormonsal değişikler sebebiyle saç dökülmesi görülebilir. Yani mevsim değ...
Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi
Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi
Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi, kadınlarda doğum yaptıktan yaklaşık 2-6 ay sonraki dönemde görülen yoğun saç dökülmeleri çok sık rastlanan bir problemdi...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir
Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir
Saç Dökülmesi Tedavisi
Saç Neden Dökülür
Kadınlarda Saç Dökülmesi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Yardım Sayfaları
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Temmuz - 2019