Bayanlarda Saç Dökülmesi

Bayanlarda Saç Dökülmesi

Bayanlarda Saç Dökülmesi, erkek ve ya kadın olsun, saç dökülmesi kişilerin kolay kolay göz ardı edemedikleri bir problemdir. Birçok kişi saçlarını tarzıyla hatta ve hatta kişiliğiyle bütünleştirir ve estetik olarak da olmazsa olmazlar arasında görürler. Araştırmalara göre kişilerin kendilerini nasıl gördükleri ile saç arasındaki yakın bağ olduğunu gösterir. Eğer alışmadık bir şekilde, uzun zamandır saçlarınızın dökülmekte olduğunu fark ettiyseniz bir doktora danışmanızda fayda vardır.

Saç dökülmesi çoğunlukla erkeklerin bir sorunu olarak algılanır. Oysaki çevremize söyle bir baktığımızda pek çok kadının da saç dökülmesinden şikayet ettiğini görebiliriz. Kadınlarda saç dökülmesi beslenmeyle, hormonlarla ve ya mevsim geçişleriyle ilgili olabilir. Saç dökülmesini engellemek için ilk olarak saçların neden döküldüğüne dair doğru nedeni tespit ve ana sorunun sorunun çözümlenmesine odaklanmak en doğru tercihtir. Bayanların saç dökülme problemlerinin önemli bir kısmı genetik tip saç dökülmesi oluşturur. Bayanlarda genetik nedenler dışında saç dökülmesine sebep olan faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Hormonal Dengesizlik, 30 yaşından sonra kadınlarda hormonal dengesizlik oluşmaya başlayabilir ve bu da saç dökülmesine sebep olabilir. Bazı erkeklik hormonları hem kadın hem erkek vücudunda bulunur. Bazı bayanlarda bu her iki cinste de bulunan hormonların dengesizliği erkek tipi saç dökülmesine neden olabilir.
Başka hormonal nedenler de yine kadınlarda saç dökülmesi nedenleri arasında gösterilir. Bunlar;

  • Tiroit Problemleri, Boynun ön kısmında bulunan tiroit bezi eğer gerektiğinden az ve ya daha çok tiroit bezi üretirse bu aksaklık, etkisini saçlar üzerinde gösterebilir. Fakat tiroit problemlerinde saç dökülmesi nadiren görülen bir belirtidir.
  • Polikistik Over Senfromu, kadınlarda hormon dengesizliğine neden olur. Bu dengesizlik yüz ve vücutta kıllanmaya, saçlarda zayıflığa sebep olur.
  • Hamilelik, Bayanlarda hamilelik sırasında saçların daha da çoğaldığına şahit olunabilir. Artan hormon seviyeleri saçların normal şekilde dökülmesini önler. Fakat bebek doğduktan sonra hormon seviyeleri azaldıkça saçlarda dökülme başlar. Durum çok ciddi görünebilir ancak doğum yapmış vücut kendini 2 yılda anca toparladığı için bu saç dökülme süresi 2 yıla kadar uzayabilme durumu olabilir.
  • Doğum Kontrol Hapları, Bu hapların içinde bulunan ve yumurtlamayı engelleyen hormonlar saçların incelmesine sebep olabilir. Özellikle ailesinde saç dökülme hikayesi olan bayanlarda bu haplar yüzünden saç dökülmesi görülebilir. Fakat bazen de ilacın alınmaması durumunda saç dökülmesi görülebilir.
  • Menopoz, Bu dönemde hormonlardaki değişim bazı bayanlarda saç dökülmesi problemleri görülür fakat bu geçici bir şikayettir. Yine de 40 yaşından sonra saçların gençlik dönemlerindeki kadar gür olmaları beklenemez. Ayrıca menopoz döneminde kullanılan ilaçlarda saç dökülmesine neden olabilir.

Yoğun Stres, Aşırı stres saçların aniden dökülmesine sebep olabilir. Dökülme birkaç ay kadar sürebilir. Stresi en aza indirmek saç dökülmesini de en aza indirecektir. Stresi azaltmak gibi kavramlar genellikle gözünüze mümkün olmazmış gibi gözükse de çeşitli nefes teknikleri, doğa yürüyüşleri, meditasyon ve ya profesyonel yardım alarak stresten uzak durabilirsiniz.

Sıkı Saç Şekilleri, Saçlarınızı ince ince ördürmek, sürekli saç şekillendiricileri kullanarak yoğun ısıya maruz bırakmak, sıkı at kuyrukları ve ya bigudi kullanmak saç dökülmelerine sebep olur. Saçların nefes alması gerekir eğer devamlı saçlarınızı ısıya maruz bırakıyor, sıkı sıkı topluyor ve ya benzer modeller kullanıyorsanız, saçlarınızı bir süre açıp serbest bırakmak ve sürekli kullandığınız modelleri kullanmamak saçların nefes almasına ve kendini toparlamasına yardımcı olabilir.

Çeşitli Hastalıklar, Radyoterapi ve kemoterapi gözle görülür bir şekilde saç kaybına neden olan tedavi yöntemleridir. Bu yöntemler kötü hücreleri öldürürken, saç köklerine de zarar vermektedir. Ancak tedavi sonlandıktan sonra saçlar eski haline geri dönecektir.
Saç dökülmesine sebep olabilecek hastalıkları ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Saç Derisinde Sedef, Ciddi boyutlara geldiğinde saç derisindeki sedef saçların dökülmesine neden olabilir. Etkili bir tedavinin ardından saçlar tekrardan eski sağlığına kavuşabilir. Saç derisindeki sedefin iyileşmesi çok kolay değildir ve sabır gerektiren tedavi süreci gerektirir.
  • Saçkıran, Bağışıklık sistemi hastalığıdır. Yama şeklinde, nadiren ve yer yer saç dökülmesine sebep olabilir. Bu durum kalıcı değildir, 6 ay ile 1 yıl arası bir sürede saçlar yeniden çıkar.
  • Kıl Kökü İltihabı, Saç kökünü çevreleyen iltihap halkaları genellikle saç dökülmesine sebep olur. Eğer iltihap çok şiddetliyse kıl köklerine kalıcı zarar verebilir ve saçta yama şeklinde saçsız bölgelere sebep olur.
  • Seboreik Dermatit, Bir cilt hastalığıdır, enfeksiyondan kaynaklanmaz fakat enfeksiyon gelişmesine neden olabilir. Kafa derisinde oluştuğunda saç dökülmelerine neden olur. Kaşıntıya, saç derisinde pul pul dökülmeye ve yağlı bir görünüme sebep olur.
Kalıtım, Saç dökülmesinde de genlerin rolü çok fazladır. Genetik olarak saçları dökülen bayanlar çoğunlukla 50'li yaşlardan sonra bu sorunla kalsalar da, sorun çok daha genç yaşlarda da ortaya çıkabilir.

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Tedavisi, Bayanlarda saç dökülmesinde tanı için ilk önce hormonlar, genetik sebepler, beslenme ve kullanılan ilaçlar analiz edilmeli daha sonra saç rengi, saç çapı, saçın sıcaklığı, ve saçın dökülme tipine bakılmalı ve kan tahlilleri ile hormon tablosunun oluşturulmasının ardından saç dökülme sebepleri belirlenmelidir. Düzenli danışmanlık diye adlandırdığımız takip ile saç dökülmesi sorunu yaşayan kadınların saçlarını uzun vadede koruması mümkündür.

Kadınların saç dökülmesini önlemek için önerilen tedaviler saçlı deriye lokal uygulanan ilaçlar, vitaminler ve diğer tetikleyiciler, ağızdan alınan besin takviyeleri ya da saç dökülmesinin ileri boyutlara ulaşması halinde diğer tedavilerle paralel yürütülecek bir saç nakli olarak özetlenebilir.
Son Güncelleme : 25.11.2018 02:27:39
Bayanlarda Saç Dökülmesi ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Sayfayı Düzenle Düzenleme Geçmişi

Bayanlarda Saç Dökülmesi Yorumları

şifre Kırmızı sayı

1 Yorum Yapılmış "Bayanlarda Saç Dökülmesi"
Merhaba Benim de kafamı tam ortasında Saç dökülmeleri ortaya çıktı Bunun için duşta daha fazla önem vererek daha hafif bir şekilde yıkıyorum saç bakımları mı yapıyorum ama dökülmeler devam ediyor Bu da kümeleri tam olarak nasıl engelleyebilirim Yaşım daha 35
Özlem . 03.11.2018 23:08:08
CEVAP YAZ
Kemoterapide Saç Dökülmesi
Kemoterapide Saç Dökülmesi
Kemoterapide saç dökülmesi, kanser hastalarının gördüğü kemoterapi sırasında kullanılan bazı ilaçlar saç dökülmesine neden olabilir. Tedavi sırasında kullanılması gereken ilaçların seçiminde saçların dökülmesine neden olması ya da olmaması etkili olm...
Saç Dökülmesini Önlemek
Saç Dökülmesini Önlemek
Saç dökülmesini önlemek amacıyla piyasa da bulunan birçok saç bakım seti bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, evinizde uygulayacağınız ve saç dökülmesine faydası olacak olan birçok şifalı bitki bulunmaktadır. Saç dökülmesinin birçok nedeni bulunmaktadır. ...
Bebeklerde Saç Dökülmesi
Bebeklerde Saç Dökülmesi
Bebeklerde saç dökülmesi; görülmesi anormal karşılanmayan bir durumdur. Anne karnındaki bebeğin ilk saçları altıncı haftadan sonra çıkmaya başlar. İlk olarak kıl kökleri oluşur, bunu takip eden sürede de saçlar oluşmaya başlar, bu oluşum sadece bebeğ...
Doğum Sonrası Saç Dökülmesi
Doğum Sonrası Saç Dökülmesi
Doğum sonrası saç dökülmesi, gebelik dönemi bir nevi kadının vücudunu anneliğe hazırlayan bir süreçtir. Gebelik fiziksel ve psikolojik olarak vücutta bir takım değişikliklere yol açar. Bu dönem kadınlar için oldukça güç ve zorlu bir süreçtir. Gebelik...
Çocuklarda Saç Dökülmesi
Çocuklarda Saç Dökülmesi
Çocuklarda saç dökülmesi, yetişkinlerde olduğu gibi önemli bir konudur. Saçlar dış görünümü etkilediği gibi, psikolojik gelişme açısından da etkilidir. Çocuklarda saçlar sadece gözlemle gelişme, büyüme ve beslenme ile ilgili bilgiler verebildiği gibi...
Hamilelikte Saç Dökülmesi
Hamilelikte Saç Dökülmesi
Hamilelikte saç dökülmesi sorunu hormonların vücuda yaptığı olumsuz etkenlerden kaynaklanmaktadır. Bu dönemde saçlarda oluşan dökülmeler normal olarak kabul edilebilirken bazı durumlarda da normal karşılanmamaktadır. Hamilelik döneminin sona erme...
Saç Dökülmesi Nedenleri
Saç Dökülmesi Nedenleri
Saç dökülmesinin nedenleri, arasında çeşitli faktörler rol oynamaktadır. Türlü komplekslere bağlı olarak görülen dökülmelerin pek çoğu kalıcılık gösterebilen dökülmeler olabilir. Günlük olarak 50 ile 100 saç telinin kendiliğin dökülme göstermesi o...
Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir
Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir
Saç dökülmesini önlemek için ilk önce saçın dökülmesine yol açan sorunlar ekarte edilmelidir. Pek çok problem saç dökülmesini tetikleyebildiği gibi saçlar da kalıcı kelliğe de neden olabilir. Bunun için önce saçın neden dökülme gerçekleştirdiğini ...
Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir
Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir
Saç dökülmesi, saç köklerin de oluşan zayıflık ve saç derisinin deformasyona uğraması sonucunda görülebilmektedir. Bu gibi durumlarda saçların daha sağlıklı olması ve dökülmesinin durdurulması için saça iyi gelen bitki kürlerinden ve doğal bakımla...
Saç Dökülmesi Tedavisi
Saç Dökülmesi Tedavisi
Saç dökülmesi tedavisi, birçok yol kullanılarak yapılmaktadır. Tarih boyu önemli sağlık problemleri arasında sayılan saç dökülmelerine karşı değişik tedavi yöntemleri kullanılarak başarılı sonuçlar alınmaktadır. Kan dolaşımında bozulmalar olması ve g...
Saç Neden Dökülür
Saç Neden Dökülür
Saç neden dökülür sorusuna herkes cevap aramaktadır. Çünkü hem erkeklerde hem de kadınlar da bazı hususlarda saç dökülme meydana gelmektedir. Bunlar demir eksikliği, tiroid, östrojen seviyesinin düşük olması, aşırı ve ya az hormon değişiklikleri, sig...
Kadınlarda Saç Dökülmesi
Kadınlarda Saç Dökülmesi
Kadınlarda saç dökülmesi az gibi görülse de, %30 oranında rastlanılan bir durumdur. Kadınlarda saçta incelme şeklinde başlayan, ardından dökülmelerle neticelenen bu durum, moral açısından çöküntü yaratabilir. Kadınların ön saçlardaki durum genellikle...

 

Genç Yaşta Saç Dökülmesi
Bölgesel Saç Dökülmesi
Bayanlarda Saç Dökülmesi
Aşırı Saç Dökülmesi
Bayanlarda Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir
Ahmet Maranki Saç Dökülmesi Kürü
Dökülen Saçlara Maske
Dökülen Saçlara Bakım
Elma Sirkesi Saç Dökülmesi
Erkek Tipi Saç Dökülmesi
Çinko Saç Dökülmesi
Emzirme Döneminde Saç Dökülmesi
Erkeklerde Saç Dökülmesi
Kadın Tipi Saç Dökülmesi
Karanfilin Saç Dökülmesine Faydaları
Mevsimsel Saç Dökülmesi
Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi
Saç Derisi Dökülmesi
Kemoterapide Saç Dökülmesi
Saç Dökülmesini Önlemek
Bebeklerde Saç Dökülmesi
Doğum Sonrası Saç Dökülmesi
Çocuklarda Saç Dökülmesi
Hamilelikte Saç Dökülmesi
Saç Dökülmesi Nedenleri
Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir
Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir
Saç Dökülmesi Tedavisi
Saç Neden Dökülür
Kadınlarda Saç Dökülmesi
Popüler İçerik
Emzirme Döneminde Saç Dökülmesi
Emzirme Döneminde Saç Dökülmesi
Emzirme Döneminde Saç Dökülmesi, saç dökülmesiyle karşılaşan biri, kendini fiziksel ve ruhsal olarak zayıf görmeye başlar. Bu durumdan kurtulmak içind...
Erkeklerde Saç Dökülmesi
Erkeklerde Saç Dökülmesi
Erkeklerde Saç Dökülmesi, erkeklerin en büyük sorunlarından biridir saç dökülmesi. Saç dökülmesine engel olmak, dökülen saçları geri getirmekten inanı...
Kadın Tipi Saç Dökülmesi
Kadın Tipi Saç Dökülmesi
Kadın Tipi Saç Dökülmesi, bu tip saç dökülmesi kadınlara has bir saç dökülme şeklidir. Saç genelde ayda bir santim uzar ve 2-6 yıl arası devam eder ve...
Karanfilin Saç Dökülmesine Faydaları
Karanfilin Saç Dökülmesine Faydaları
Karanfilin Saç Dökülmesine Faydaları, karanfilin ana vatanı Endonezyadır, bütün dünya mutfaklarında baharat olarak kullanılmaktadır. Adı Fransızca clo...
Mevsimsel Saç Dökülmesi
Mevsimsel Saç Dökülmesi
Mevsimsel Saç Dökülmesi, özellikle bahar aylarına girerken insan vücudundaki hormonsal değişikler sebebiyle saç dökülmesi görülebilir. Yani mevsim değ...
Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi
Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi
Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi, kadınlarda doğum yaptıktan yaklaşık 2-6 ay sonraki dönemde görülen yoğun saç dökülmeleri çok sık rastlanan bir problemdi...
Saç Derisi Dökülmesi
Saç Derisi Dökülmesi
Saç Derisi Dökülmesi, iklim koşullarının saç derisi üzerinde belirgin bir rol oynadığını biliyoruz. Kuru hava koşullarında ve kış mevsiminde pullanma ...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir
Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir
Saç Dökülmesi Tedavisi
Saç Neden Dökülür
Kadınlarda Saç Dökülmesi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Yardım Sayfaları
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Temmuz - 2019