sacdokulmesi.gen.tr
Saç Dökülmesi

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan YorumlarBayanlarda Saç Dökülmesi

Bayanlarda Saç Dökülmesi, erkek ve ya kadın olsun, saç dökülmesi kişilerin kolay kolay göz ardı edemedikleri bir problemdir. Birçok kişi saçlarını tarzıyla hatta ve hatta kişiliğiyle bütünleştirir ve estetik olarak da olmazsa olmazlar arasında görürler. Araştırmalara göre kişilerin kendilerini nasıl gördükleri ile saç arasındaki yakın bağ olduğunu gösterir. Eğer alışmadık bir şekilde, uzun zamandır saçlarınızın dökülmekte olduğunu fark ettiyseniz bir doktora danışmanızda fayda vardır.

Saç dökülmesi çoğunlukla erkeklerin bir sorunu olarak algılanır. Oysaki çevremize söyle bir baktığımızda pek çok kadının da saç dökülmesinden şikayet ettiğini görebiliriz. Kadınlarda saç dökülmesi beslenmeyle, hormonlarla ve ya mevsim geçişleriyle ilgili olabilir. Saç dökülmesini engellemek için ilk olarak saçların neden döküldüğüne dair doğru nedeni tespit ve ana sorunun sorunun çözümlenmesine odaklanmak en doğru tercihtir. Bayanların saç dökülme problemlerinin önemli bir kısmı genetik tip saç dökülmesi oluşturur. Bayanlarda genetik nedenler dışında saç dökülmesine sebep olan faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Hormonal Dengesizlik, 30 yaşından sonra kadınlarda hormonal dengesizlik oluşmaya başlayabilir ve bu da saç dökülmesine sebep olabilir. Bazı erkeklik hormonları hem kadın hem erkek vücudunda bulunur. Bazı bayanlarda bu her iki cinste de bulunan hormonların dengesizliği erkek tipi saç dökülmesine neden olabilir.
Başka hormonal nedenler de yine kadınlarda saç dökülmesi nedenleri arasında gösterilir. Bunlar;

  • Tiroit Problemleri, Boynun ön kısmında bulunan tiroit bezi eğer gerektiğinden az ve ya daha çok tiroit  bezi üretirse bu aksaklık, etkisini saçlar üzerinde gösterebilir. Fakat tiroit problemlerinde saç dökülmesi nadiren görülen bir belirtidir.
  • Polikistik Over Senfromu, kadınlarda hormon dengesizliğine neden olur. Bu dengesizlik yüz ve vücutta kıllanmaya, saçlarda zayıflığa sebep olur.
  • Hamilelik, Bayanlarda hamilelik sırasında saçların daha da çoğaldığına şahit olunabilir. Artan hormon seviyeleri saçların normal şekilde dökülmesini önler. Fakat bebek doğduktan sonra hormon seviyeleri azaldıkça saçlarda dökülme  başlar. Durum çok ciddi görünebilir ancak doğum yapmış vücut kendini 2 yılda anca toparladığı için bu saç dökülme süresi 2 yıla kadar uzayabilme durumu olabilir.
  • Doğum Kontrol Hapları, Bu hapların içinde bulunan ve yumurtlamayı engelleyen hormonlar saçların incelmesine sebep olabilir. Özellikle ailesinde saç dökülme hikayesi olan bayanlarda bu haplar yüzünden saç dökülmesi görülebilir. Fakat bazen de ilacın alınmaması durumunda saç dökülmesi görülebilir.
  • Menopoz, Bu dönemde hormonlardaki değişim bazı bayanlarda saç dökülmesi problemleri görülür fakat bu geçici bir şikayettir. Yine de 40 yaşından sonra saçların gençlik dönemlerindeki kadar gür olmaları beklenemez. Ayrıca menopoz döneminde kullanılan ilaçlarda saç dökülmesine neden olabilir.

Yoğun Stres, Aşırı stres saçların aniden dökülmesine sebep olabilir. Dökülme birkaç ay kadar sürebilir. Stresi en aza indirmek saç dökülmesini de en aza indirecektir.

Bayanlarda Saç Dökülmesi

Stresi azaltmak gibi kavramlar genellikle gözünüze mümkün olmazmış gibi gözükse de çeşitli nefes teknikleri, doğa yürüyüşleri, meditasyon ve ya profesyonel yardım alarak stresten uzak durabilirsiniz.

Sıkı Saç Şekilleri, Saçlarınızı ince ince ördürmek, sürekli saç şekillendiricileri kullanarak yoğun ısıya maruz bırakmak, sıkı at kuyrukları ve ya bigudi kullanmak saç dökülmelerine sebep olur. Saçların nefes alması gerekir eğer devamlı saçlarınızı ısıya maruz bırakıyor, sıkı sıkı topluyor ve ya benzer modeller kullanıyorsanız, saçlarınızı bir süre açıp serbest bırakmak ve sürekli kullandığınız modelleri kullanmamak saçların nefes almasına ve kendini toparlamasına yardımcı olabilir.

Çeşitli Hastalıklar, Radyoterapi ve kemoterapi gözle görülür bir şekilde saç kaybına neden olan tedavi yöntemleridir. Bu yöntemler kötü hücreleri öldürürken, saç köklerine de zarar vermektedir. Ancak tedavi sonlandıktan sonra saçlar eski haline geri dönecektir.
Saç dökülmesine sebep olabilecek hastalıkları ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Saç Derisinde Sedef, Ciddi boyutlara geldiğinde saç derisindeki sedef saçların dökülmesine neden olabilir. Etkili bir tedavinin ardından saçlar tekrardan eski sağlığına kavuşabilir. Saç derisindeki sedefin iyileşmesi çok kolay değildir ve sabır gerektiren tedavi süreci gerektirir.
  • Saçkıran, Bağışıklık sistemi hastalığıdır. Yama şeklinde, nadiren ve yer yer saç dökülmesine sebep olabilir. Bu durum kalıcı değildir, 6 ay ile 1 yıl arası bir sürede saçlar yeniden çıkar.
  • Kıl Kökü İltihabı, Saç kökünü çevreleyen iltihap halkaları genellikle saç dökülmesine sebep olur. Eğer iltihap çok şiddetliyse kıl köklerine kalıcı zarar verebilir ve saçta yama şeklinde saçsız bölgelere sebep olur.
  • Seboreik Dermatit, Bir cilt hastalığıdır, enfeksiyondan kaynaklanmaz fakat enfeksiyon gelişmesine neden olabilir. Kafa derisinde oluştuğunda saç dökülmelerine neden olur. Kaşıntıya, saç derisinde pul pul dökülmeye  ve yağlı bir görünüme sebep olur.
Kalıtım, Saç dökülmesinde de genlerin rolü çok fazladır. Genetik olarak saçları dökülen bayanlar çoğunlukla 50'li yaşlardan sonra bu sorunla kalsalar da, sorun çok daha genç yaşlarda da ortaya çıkabilir.

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Tedavisi, Bayanlarda saç dökülmesinde tanı için ilk önce hormonlar, genetik sebepler, beslenme ve kullanılan ilaçlar analiz edilmeli daha sonra saç rengi, saç çapı, saçın sıcaklığı, ve saçın dökülme tipine bakılmalı ve kan tahlilleri ile hormon tablosunun oluşturulmasının ardından saç dökülme sebepleri belirlenmelidir. Düzenli danışmanlık diye adlandırdığımız takip ile saç dökülmesi sorunu yaşayan kadınların saçlarını uzun vadede koruması mümkündür.

Kadınların saç dökülmesini önlemek için önerilen tedaviler saçlı deriye lokal uygulanan ilaçlar, vitaminler ve diğer tetikleyiciler, ağızdan alınan besin takviyeleri ya da saç dökülmesinin ileri boyutlara ulaşması halinde diğer tedavilerle paralel yürütülecek bir saç nakli olarak özetlenebilir.

Yayınlanma Tarihi : 02.4.2015 04:46:50

Bayanlarda Saç Dökülmesi Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Bayanlarda Saç Dökülmesi"


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Saç Dökülmesi Vitamin

Saç dökülmesi vitamin, Hem erkeklerin hem de bayanların estetik açıdan en sık görülen sorunlarından biri sağlıksız saçlardır. Sağlıklı saçlara sahip olmak için genetik faktörleri bir yana bırakırsak, mutfakta ve banyoda yaptıkları...

Saç Dökülmesi Beslenme

Saç Dökülmesi Beslenme: Saç dökülmesi dengeli beslenme ile alınan besinler vitaminler ve mineraller, yağ asitler, protein saç bakımından çok büyük önem taşımaktadır. Saç dökülmesi çoğunlukla kalıtsal nedenlere bağlı olabilme il...

Saç Dökülmesine İyi Gelen Besinler

Saç Dökülmesine İyi Gelen Besinler; Her yaşta insanın birçok nedenden dolayı yaşayabileceği bir sağlık sorunu olan saç dökülmesinin en büyük nedeni kalıtsal sebepler olsa da yetersiz ve dengesiz beslenmede saç sağlığını etkilemekt...

Kadınlarda Saç Dökülmesi

Kadınlarda saç dökülmesi az gibi görülse de, %30 oranında rastlanılan bir durumdur. Kadınlarda saçta incelme şeklinde başlayan, ardından dökülmelerle neticelenen bu durum, moral açısından çöküntü yaratabilir. Kadınların ön saçlard...

Saç Dökülmesi İçin Maske

Saç Dökülmesi İçin Maske, saç dökülmesi hem erkeklerin hem de kadınların en sık olarak rastlanılan ortak problemlerden birisidir. Genellikle saç dökülmesinin engellemek için piyasada farklı markalarda saç bakım kremleri, bitkisel...

Saç Dökülmesi Nedenleri

Saç dökülmesinin nedenleri, arasında çeşitli faktörler rol oynamaktadır. Türlü komplekslere bağlı olarak görülen dökülmelerin pek çoğu kalıcılık gösterebilen dökülmeler olabilir. Günlük olarak 50 ile 100 saç telinin kendiliğin...

Dökülen Saçlara Bakım

Dökülen Saçlara Bakım,  hem erkeklerin hem kadınların büyük problemlerinden biridir dökülen saçlar. Ama en çok kadınlar için çok sıkıcı bir hal alır ve psikolojik olarak yıpratacak kadar kötü bir durumdur. Zaten birinci sebeplerin...

Stresten Saç Dökülmesi

Stresten saç dökülmesi, Deri hastalıkları ile ruhsal olaylar ve stres arsındaki ilişki yıllardan beri bilinmektedir. Kişi psikolojik sorunlarını ailesel ya da kişisel sorunlarını cilt sorunu halinde yansıtabilirler. Ayrıca kendili...

Saç Dökülmesi Bitkisel Tedavisi

Saç dökülmesi bitkisel tedavisi; insanlarda çok sık rastlanan bir sorundur. Gün geçtikçe daha çok kötüleşen çevresel koşulların saç dökülmesinde etkisi büyüktür. Bunun yanında gıda ve şampuan sektöründe bazı hilelere başvurmaları...

Saç Dökülmesine Sarımsak

Saç dökülmesine sarımsak; faydalarını saymakla bitmeyeceğini hemen hemen herkes bilir. İnsan sağlığı açısından da oldukça faydalı olan sarımsağın yanında sağlıklı saçlara sahip olmak için de sarımsak mükemmel bir etkiye sahiptir....Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

Saç Dökülmesi, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Mayıs - 2018